B-komplex na akné, pleť, herpes i přibrání

Pojem B-komplex je v oblasti farmacie a medicíny velmi populární. Zmíněný B-komplex je soubor vitamínů skupiny B. Je tvořen konkrétní osmi vitamíny. Jako vitamíny kategorie A, C, tak i kategorie vitamínů B je pro naše tělo velmi podstatnou složkou. Jak do svého těla dostat vitamíny B? Jaké množství tělo potřebuje? Je možné vitamín B-komplex dostat jako doplněk stravy?

B-komplex Zentiva tabletky

Je velmi pravděpodobné, že vaše problémy s vypadáváním vlasů, popraskanými rty, s pokožkou, ale i slabost nebo únava jsou způsobeny nedostatkem B vitamínů. Jde o ve vodě rozpustné vitamíny, jejichž možný nedostatek v lidském těle byl objeven na počátku 20. století. Právě v té době pokrok v biochemii a organické chemii nastartoval výzkumy onemocnění, které nejsou způsobeny bakteriemi, ale právě nedostatečnou výživou. V první dekádě 20. století se začíná používat označení pro organické látky, které jsou potřebné pro udržení zdraví, vitamíny.

Oblíbené B-komplexy

Které vitamíny jsou součástí B-komplexu?

Soubor B komplex je složen z thiaminu (B1), riboflavinu (B2), niacin (B3), kyselina pantothenová (B5), pyrodoxín (B6), biotin (B7), kyselina listová (B9) a kobalamin (B12). Tento soubor vitamínů je nejčastěji prodávaný jako doplněk stravy. Obvykle se užívá orální formou v podobě tabletek. Jako vitamíny rozpustné ve vodě mají v lidském organismu velmi důležitou roli pro udržení trvalého zdraví. Výrazný vliv mají především na imunitní systém každého jednoho člověka. Každý B vitamín má podobný vliv na náš metabolismus, ale každý jedna složka B-komplexu plní výjimečnou funkci.

Generica B-komplex Forte

 • Thiamin (B1) – jde o hlavní složku B komplexu, která zajišťuje přeměnu živin v těle na energii. V rámci stravy ho můžete najít ve vepřovém mase nebo slunečnicových semínkách.
 • Riboflavin (B2) – opět vitamin, který je důležitý pro přeměnu živin na energii v rámci metabolismu. Rovněž je účinným antioxidantem. Najdete ho v játrech, hovězím mase nebo v houbách.
 • Niacin (B3) – je součástí DNA a obecně hraje důležitou roli při obnově buněk. Nejlepším zdrojem je kuřecí a rybí maso.
 • Kyselina pantothenová (B5) – je důležitá při produkci cholesterolu a je součástí procesů při tvorbě hormonů v těle. Dobrým zdrojem je například avokádo, mléčné výrobky či rybí maso.
 • Pyrodoxín (B6) – v těle přispívá k tvorbě červených krvinek a tvorbě aminokyselin. Nachází se ve škrobu, například v bramborách, ale i v rybím mase (losos, tuňák).
 • Biotin (B7) – důležitý je pro metabolismus z hlediska vstřebávání tuků a sacharidů v organismu. Obsahují ho kvasnice, vejce nebo vepřová či kuřecí játra.
 • Kyselina listová (B9) – pomáhá při obnově buněk, při vstřebávání aminokyselin či tvorbě bílých a červených krvinek. V rámci stravy jsou na kyselinu listovou bohaté luštěniny či listová zelenina.
 • Kobalamin (B12) – s označením B12 velmi známý vitamín kategorie B. Pomáhá ke správnému fungování nervové soustavy, tvorbě červených krvinek a také k tvorbě DNA. Nedostatek vitaminu B12 je především u starých lidí. Potřebný je příjem živočišných bílkovin z masa, vajec nebo mléčných výrobků.

Strava bohatá na vitamíny skupiny B

Potraviny s vysokým obsahem B-komplexu:

 • Luštěniny (čočka, hrách...)
 • Listová zelenina (špenát, hlávkový salát, brokolice...)
 • Ovoce (avokádo, mango, citrusové plody...)
 • Hřiby
 • Kuřecí maso
 • Hovězí maso
 • Ryby (losos, tuňák)
 • Vnitřnosti (játra)
 • Vejce

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie vitamíny a minerály

Pro koho je B-komplex jako doplněk výživy?

Důvodem pro dodatečné užívání vitaminů skupiny B je především jeho nedostatek. Přestože se ve stravě nachází v poměrně bohatém množství. K jeho nedostatku může přijít hlavně u starších lidí (seniorů), kterým se s přibývajícím věkem zhoršuje vstřebávání B-komplexu. Hlavně schopnost získávat kobalamin, a tedy vitamín B12 je u starších lidí náročnější, protože jeho vstřebávání probíhá ve velmi malém množství. V případě starších lidí, nedostatek B12 může způsobovat výkyvy nálad, pomalejší reakce a někdy i depresi.

B-Komplex Forte Zentiva 20 dražé

U těhotných žen je skupina B vitaminů důležitá i proto, že vitaminy skupiny B se podílejí na vývoji plodu. Její nedostatek může přispět k poškození nervové soustavy plodu nebo vrozeným chybám. Především ženy s nízkou hmotností během těhotenství nebo ženy s vegetariánskou – veganskou stravě by měli užívat B-komplex v tabletové podobě. Před výběrem samotného B komplexu v lékárně se však určitě poraďte se svým lékařem.

Jako doplněk výživy je B-komplex vhodný i pro lidi s civilizačními chorobami jako celiakie, cukrovka, rakovina či Crohnova choroba. Při těchto druzích onemocnění je dostatečný přísun vitamínů velice důležitý. Vitamin B komplex Forte je jedním z nejlépe hodnocených doplňků výživy v této kategorii.

Vliv nedostatku B vitamínů

Nedostatek B vitamínů se projevuje především na našem psychickém zdraví. Nízká hodnota B-komplexu v našem metabolismu způsobuje únavu, a tedy nedostatek energie. Stejně tak ovlivňuje naše paměťové schopnosti. Do velké míry na ni má vliv hladina stresu. Pokud máme "béčkových" vitamínů nedostatek, špatná nálada a stres (pdoráždenosť) jsou průvodním příznakem. Později se jejich nedostatek projeví i na kvalitě naší pokožky (popraskané koutky úst, rty) a rovněž se může dostavit vypadávání vlasů. U žen může jejich nedostatek způsobit rovněž nepravidelnost menstruačního cyklu.

Popraskané koutky úst

Jde o skupinu vitamínů, které nedokáže tělo uchovávat. Jedinou možností, jak jejich hladinu v těle stabilně udržovat já pravidelný příjem potravin, které skupinu B vitamínů obsahují.

Hlavní příznaky nedostatku vitamínů B-komplex:

 • Popraskané koutky úst
 • Bolest jazyka
 • Únava
 • Slabší paměťové schopnosti
 • Podrážděnost
 • Zvýšená hladina stresu
 • Deprese

Příznivé účinky B-komplexu

Všechny negativní příznaky, které jste si přečetli výše, dokáže příjem vitaminů B-komplex potlačovat. Zlepšuje náladu, dodává energii, metabolismus lépe vstřebává živiny a také zlepšuje kognitivní (poznávací) a paměťové schopnosti. Má příznivý vliv na neurologickou soustavu našeho těla.

Zvýšením příjmu B-komplexu zmírňujete vliv stresu na váš organismus a zbavujete se rovněž duševní únavy. V případě, že trpíte depresemi, B komplex výrazně zmírňuje jejich příznaky. Studie potvrdily, že užívání vitamínů B, jako doplněk stravy, dokáže dokonce projevy deprese a úzkosti výrazně zmírnit.

B komplex od Zentivy je nejlepší

Přibývání na váze a B-komplex?

B komplex také podporuje chuť k jídlu (B6). Avšak přibírání je individuální faktor, ke kterému nemusí užíváním vitamínů B ani náhodou přijít. Není to však tak, že samotné vitamíny by zvyšovali vaši tělesnou hmotnost, podpora chuti k jídlu je naopak příznivým účinkem.

Přibírání na váze

Dávkování vitaminu B-komplex

Minimální či maximální dávka vitamínů B-komplex není pevně stanovena. Z hlediska nedostatku vitamínů je důležité vědět, který vitamín potřebujete konkrétní doplnit. Závisí to i od vedlejších faktorů jako věk, pohlaví či jiné diagnózy, které daný jedinec má. V případě těhotných a kojících žen by mělo být dávkování B-komplexu vyšší. Stejně tak u starých lidí může být dávkování ve větším množství.

Předávkování B-komplexem je téměř nemožné. Nikdy však nepřekračujte denní dávku. V případě, že užíváte i jiné doplňky stravy, může se stát, že nadměrné množství vitamínů B bude v těle nežádoucí – zabarvení moči do výrazné žluté. Pokud je hladina B-komplexu příliš vysoká, například v případě vitamínu B6, můžete pociťovat tlak v očích.

Nejdoporučovanějším doplňkem stravy je Vitamin B-komplex Forte. Doporučené dávkování je 1 tableta denně, kterou zapijete vodou. Pokud má tedy lékař podezření, že máte nedostatek vitaminu B komplex, jeho užívání vám určitě může jen pomoci.

Oblíbené B-komplexy

Zobrazit produkty v kategorií:Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Výplach nosu? Stříkačka, láhev i konvička. U dětí nepoužívejte sůl Výplach nosu? Stříkačka, láhev i konvička. U dětí nepoužívejte sůl

Džalíl Netia, nosní sprcha, laváž nosu, to jsou slovní spojení, která pojmenovávají stejný proces - výplach nosu. Jak provádět nosní hygienu? Jsou potřeba speciální aplikátory?

Alergie na šperky má nepříjemné příznaky. Šperky pro alergiky jsou řešením Alergie na šperky má nepříjemné příznaky. Šperky pro alergiky jsou řešením

Trápí vás nebo vaši malou princeznu potíže při nošení oblíbených kousků z vaší šperkovnice? Milujete třpytivé ozdoby a považujete je za dokonalý dárek pro sebe i své holčička? Vysvětlíme...

Železo jako vitamín ve stravě potřebné pro děti i těhotné. Jak se projevuje nedostatek? Železo jako vitamín ve stravě potřebné pro děti i těhotné. Jak se projevuje nedostatek?

Nedostatek železa v krvi, stejně jako jeho přebytek, s sebou přináší mnoho zdravotních komplikací. Víte, jaké problémy vám může chybějící či přebývající železo způsobit, jaká je jeho...