Bachovy kapky na depresi a úzkost nejen pro děti

Pokud prožíváte náročné životní období a doléhají na vás negativní pocity a myšlenky, nemusíte hned sahat po lécích na uklidnění. S různými nepříjemnými změnami nálad vám může pomoci i tzv. Bachova terapie.

Bachovy esence

Jak funguje a v čem spočívá její síla, vám prozradíme v článku.

Oblíbené produkty

Co jsou Bachovy kapky

Bachovu terapii objevil anglický doktor Edward Bach začátkem 20. století. Jejím základem jsou tzv. Bachovy květinové esence, nazvané i Bachovy kapky. Jde o výtažky z divokých květin s léčivým účinkem.

Těchto esencí je několik druhů (dohromady 38), přičemž každou tvoří unikátní výtěžek určený k ovlivnění konkrétní emoce. Smícháním několika esencí dohromady vznikne účinný přípravek na řešení specifického životního problému. Tím může být např. zahnání úzkosti a depresivních stavů, zklidnění nervozity, lépe zvládnutí stresových situací, klidný spánek, utlumení trémy či navození nové životní energie a získání motivace pro další aktivity.

Bachovy kapky nevoní ani nechutnají po konkrétní rostlině, protože jsou ředěné. Základ tvoří tzv. mateřská tinktura, která vzniká rozpouštěním květin v pramenité vodě nebo brandy. Tato tinktura je následně ozářena slunečními paprsky a ředěná před jejím prodejem nebo použitím pouze natolik, aby její účinek zůstal dostatečně silný.

Jak to funguje

Někteří lidé mylně označují Bachovy kapky jako homeopatické, avšak tato léčba se neřídí homeopatickými principy, takže toto zařízení je nesprávné. Dr. Bach tyto esence vyvinul na základě názoru, že mnohé choroby člověka mají původ v negativních emocích. Pozorováním vlivu různých duhových květů na své pocity připsal každé rostlině konkrétní účinek.

Bachovy kapky

Bachovy kapky vám tedy pomohou zbavit se negativních emocí a tím obnovit rovnováhu mezi vaším tělem a myslí. Díky navrácení pozitivních emocí se tělo může svobodně uzdravit.

Jedna klinická studie na 384 lidech, z nichž 41 mělo chronické bolesti, ukázala, že užíváním Bachových kapek se snížila bolest u 46% pacientů. U 88% testovaných subjektů bylo zaznamenáno celkové zlepšení emočního stavu.

Výběr vhodných kapek pro vás

V e-shopech zaměřených na zdraví lze najít každý z 38 druhů kapek v samostatné lahvičce. Z nich si můžete namíchat svůj vlastní přípravek na řešení vašich specifických problémů. V nabídce také najdete tyto přípravky předem namíchané. Najdete mezi nimi např. i Bachovy kapky na depresi, Bachovy kapky na úzkost, Bachovy kapky na spaní či Bachovy kapky na hubnutí.

Před samotným výběrem byste však měli chvíli zastat a popřemýšlet o tom, jak se cítíte, co vás trápí, odkud pravděpodobně tyto problémy pocházejí a jaký jste typ osobnosti.

Seznam Bachových esencí

Název esence S čím pomůže Název esence S čím pomůže
Agrimony

ukrývání pravých pocitů za humor a šťastnou tvář

 Mimulus strach ze známých věcí
Aspen strach z neznámých věcí  Mustard hluboká melancholie bez jakéhokoliv důvodu
Beech nedostatek tolerance  Oak workoholik, který stále překračuje bod vyčerpání
Centaury neschopnost říci "ne"  Olive vyčerpanost po mentální nebo fyzické námaze
Cerato nedostatek důvěry ve vlastní rozhodnutí  Pine pocit viny
Cherry Plum strach z nadměrného přemýšlení či ze ztráty rozumu  Red Chestnut nadměrné obavy o své blízké
Chestnut Bud  nepoučeným se z vlastních chyb  Rock Rose strach až hrůza
Chicory sobecká, majetnická láska  Rock Water sebezapírání, rigidita a sebepoškozování
Clematis neustále snění o budoucnosti bez užívání si přítomnosti  Scleranthus neschopnost vybrat si mezi alternativami
Crab Apple pocit nenávisti sebe sama  Star of  Bethlehem šok
Elm přílišná odpovědnost za všechny a všechno  Sweet Chestnut  extrémní duševní úzkost, když už bylo vše vyzkoušené a zdá se, že není žádné světlo na konci tunelu
Gentian nedostatek důvěry po neúspěchu  Vervain přílišné nadšení se pro všechno, entuziasmus
Gorse beznaděj a zoufalství  Vine dominance a neschopnost přizpůsobit se
Heather povýšenost a pokládání sebe samého na první místo  Walnut nadměrné chránění se před změnami a neočekávanými vlivy
Holly nenávist, závist a žárlivost  Water Violet soběstačnost vedoucí až k izolaci
Honeysuckle   neustále žití v minulosti  White Chestnut   nechtěné myšlenky a hádky sám se sebou
Hornbeam únava už jen při myšlence něco udělat  Wild Oat nejistota nad svým životním směrem
Impatiens netrpělivost  Wild Rose bloudění, rezignace, apatie
Larch nedostatek důvěry  Willow sebelítost a odpor

Vybíráme z katalogu

Pro koho jsou vhodné

Bachovy kapky nemají žádné vedlejší účinky, a proto jsou vhodné pro muže, ženy i děti od útlého věku.

Bachovy kapky pro děti pomáhají dětem zvládat plachost, záchvaty pláče, noční můry, strach z návštěv lékaře, strach ze životních změn jako nástup do školky, školy apod. Děti do 3 let nemohou užívat vnitřně verzi kapek, která obsahuje alkohol. Volte pro ně tedy kapky bez alkoholu, případně jim těmi s alkoholem pouze natřete spánky, zápěstí či připravte obklad. Alkohol lze eliminovat aplikací dvou kapek esence, případně 4 kapek z namíchané lahvičky do teplého nápoje.

Bachovy kapky pro děti

Bachovy kapky jsou prospěšné i během těhotenství. To je charakteristické bouřlivými hormonálními změnami v ženském těle, v jejichž důsledku dochází ik návalem různých druhů emocí. Bachovy kapky emoce v těhotenství stabilizují a pomohou vám připravit se na očekávaný příchod nového potomka v klidu. Užívání kapek během těhotenství byste ale měli konzultovat s lékařem.

Bachovy kapky pomáhají i zvířatům - konkrétně psům i kočkám. I ony totiž cítí emoce jako strach, hněv, žárlivost, smutek či radost. Se zvířaty víme komunikovat jen omezeně, takže je někdy obtížné určit, co přesně je trápí. Na základě pozorování jejich chování je však částečně možné poodhalit jejich pocity.

Zvíře může být apatické při odchodu rodinného příslušníka z domu, hyperaktivní či dokonce až žárlivé při kontaktu s novými lidmi, vystresované z bouřky či ohňostroje apod. Bachovy kapky můžete úspěšně použít v situacích, jako je uklidnění hyperaktivních zvířat, povzbuzení při strachu z nového prostředí či odbourání stresu z návštěv veterináře. Také mohou zvíře povzbudit k socializaci s novým členem rodiny, ať už zvířecího nebo lidského typu.

Pro tyto účely jsou dostupné speciálně Bachovy kapky pro psa, resp. pro zvířata.

Bachovy kapky pro zvířata

Typy esencí a jejich cena

Základní Bachovy esence mají formu kapek a obvykle jsou prodávány v 20 ml lahvičkách za cenu 250 - 300 Kč.

Velmi populární je přípravek Rescue remedy, který se skládá z 5 Bachových esencí speciálně vybraných Dr. Bachem na boj s krizovými situacemi, ve kterých pociťujete strach, úzkost, neklid, napětí a nervozitu. 10 ml lahvička přípravku Rescue remedy stojí cca 280 Kč, 20 ml balení téměř 360 Kč.

Rescue remedy najdete i ve formě gelových perel na jazyk před spaním, bonbonů, žvýkaček či šumivých tablet oblíbených u dětí, sprejů na vnitřní užití pod jazyk či gelů a krémů, které mimo jiné pomáhají hojit rány na pokožce.

Pokud chcete objevit plnou sílu Bachových esencí, nemusíte si je kupovat jednotlivě. Dostupné jsou i kompletní sady 38 druhů esencí. Jejich cena je však značná a začíná na úrovni 280 eur za 38 ks 10 ml lahviček, přičemž v sadě najdete i 2 lahvičky Rescue remedy a prázdnou mixovací lahvičku.

Dávkování Bachových esencí a na co si dát pozor

Každou esenci můžete užít samostatné nebo v kombinaci s jinou esencí. Dávkují se po 2 kapkách do sklenice s vodou, která se pomalu popíjí. Dávku lze opakovat několikrát denně podle potřeby. Kapky můžete využít i jako doplňkovou léčbu při léčbě léky, homeopatiky či bylinkami.

Rescue remedy ve forme kapek se dávkuje v 4 kapkách pod jazyk v 5 - 10 min intervalech až do zlepšení stavu. Můžete je ale tak, jak základní esence nakapat do sklenice s vodou a pomalu popíjet. Není problém užívat je i několik dní, doporučená dávka je 4 × denně po 4 kapky.

Přípravek Rescue remedy můžete také nakapat na pokožku - za uši, na krk, čelo či spánky. Jsou použitelné i dou koupele v množství 10 - 15 kapek do vany plné vody. Před stresovými situacemi jako zkoušky ve škole, porod či operace je můžete užívat už 3 dny předem.

Bachovy esence neslouží jako náhrada běžné léčby, proto pokud vaše potíže přetrvávají, navštivte lékaře. Esence nemají vliv na případné užívané léky. Bachova esencemi se nemůžete předávkovat, řiďte se ale doporučenými dávkami. Pozor i na obsah alkoholu v některých druzích - obzvláště při podávání kapek dětem nebo při řízení (mohli byste "nafouknout").

Zkušenosti uživatelů

Bachovy esence užívají především lidé s mírnými psychickými problémy jako úzkost, nízké sebevědomí a pod. U maminek malých dětí jsou oblíbené také, protože jim pomáhají děti uklidnit. Zkušenější uživatelé si esence míchají sami předem. Najdou se i uživatelé, kterým na jejich problém Bachovy esence nezabraly a setrvávají v názoru, že jde pouze o placebo.

Z recenzí Bachových esencí:

Recenze a zkušenosti s Bachovy kapkami

Zkušenosti s Bachova kapkami

Zkušenosti s Bachova kapkami pro zvířata

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Kruhy pod očima a jejich příčiny. K odstranění krém i domácí receptyKruhy pod očima a jejich příčiny. K odstranění krém i domácí recepty

Trápí vás kruhy pod očima? Tento stav často indikuje to, že jste si zřejmě nedopřáli dostatek spánku. Skutečnost je však taková, že ho může způsobit i celá řada dalších faktorů. Jaké...

Advance Nutraceutics recenze a zkušenosti. Nejlepší výživové doplňky na trhuAdvance Nutraceutics recenze a zkušenosti. Nejlepší výživové doplňky na trhu

Značku Advance Nutraceutics na trhu s výživovými doplňky netřeba speciálně představovat. Je však dobré vědět, proč tento český výrobce patří mezi nejlepších na trhu a co zákazníkům nabízí.

Studené nohy, ruce a jejich brnění – příčiny a léčba. Pomohou cviky i lékyStudené nohy, ruce a jejich brnění – příčiny a léčba. Pomohou cviky i léky

Mnoho lidí trápí věčně studené ruce a nohy. Jaké jsou příčiny tohoto jevu a jakou měrou je pro lidské tělo nebezpečný? O tom a i způsobech léčby studených nohou se dočtete v našem článku.