Co na bolavý žlučník? Léky, čaj nebo bylinky?

Žlučník je orgán hruškovitého tvaru, který se nachází pod játry. Jeho důležitým úkolem je trávení tuků.

Bolest žlučníku u muže

To se provádí mimo jiné i díky žluči, kterou v sobě žlučník hromadí z jater tehdy, pokud právě nic nekonzumujeme. Po příjmu potravy se žluč uvolňuje pomocí hormonu cholecystokininu do tenkého střeva a štěpí tuky z jídla.

Účinné léky proti bolesti žlučníku

Žlučník příznaky – jak se projevují žlučníkové bolesti a potíže?

Problém může nastat, pokud si jídla s vysokým obsahem mastných tuků dopřejete v pravidelných intervalech a bez přidání kombinace jiné pestré a zdravé stravy. Tehdy hrozí například vysrážení žluči do podoby tzv. žlučových kamenů. Ty ne vždy způsobují problémy. Mnozí lidé o tom, že je mají mnohdy ani nevědí. Pomocnou ruku podáte žlučníku i doma, ale pouze v případě, že nehrozí zánět a bolesti nejsou opravdu intenzivní.

Pokud cítíte intenzivní bolest pod pravým žebrem, přičemž vystřeluje až pod pravou lopatku a přidruženým jevem je i nevolnost, tehdy návštěvu lékaře určitě neodkládejte.

Symptomy podrážděného až zapáleného žlučníku jsou:

 • koliky,
 • třes,
 • vysoká teplota,
 • tmavá moč,
 • zežloutlá pokožka a oční bělmo.

Poslední zmíněný symptom už může být pro člověka nebezpečný, protože pravděpodobně došlo k ucpání žlučových cest žlučovými kameny aneb k zánětu žlučníkové stěny.

Z recenzí výrobku:

Recenze a zkušenosti se žlučníkových elixírem Purus Media

Žlučníkové kameny a přírodní léčba – je dostačující?

Pokud často přijímáme vysokokalorické či kořeněná jídla, žlučník v některých případech může reagovat záchvatem. Bolesti však u většiny lidí vyvolávají žlučové kameny (především cholesterolové) nacházející se buď ve žlučníku, tzv. cholecystolitiáze nebo v žlučových cestách, tzv. choledocholitiáza. Ty se dostaví zejména pokud zablokují odvod žluče ven ze žlučníku.

Žlučníkové kameny - vysrážená žluč ve žlučníku

Jak jsme již naznačili, žlučové kameny se nemusí projevit i několik let, i když lidé kteří je mají, zvyknou pociťovat břišní diskomfort týkající se např nafukování, plynatosti, nepravidelné stolice či tlaku v nadbřišku. Přírodní léčba může pomoci do jisté míry. Funguje na principu tlumení bolesti a zlepšení proudění žluči. Kameny však rozpustit nedokáže, zejména, pokud již obsahují soli vápníku.

Žlučníková dieta a jídelníček

Dodržování "dietní stravy" je při problémech se žlučníkem alfou omegou. Pokud se projevily iu vás, snažte se dodržovat následující doporučení:

 • Omezit mastné a tučná jídla je nejlepší řešení pro předcházení problémů se žlučníkem. Hranolky a opékané brambory jsou sice pochoutkou, ale pro tento případ na ně zapomeňte. Vařené budou správnou volbou.
 • Přidejte do jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu, které pomohou zvýšit vstřebávání nadbytečného tuku, a také na vitamín C.
 • Co se týče olejů, používejte máslo nebo olivový olej (i ty v redukovaném množství). Ostatní druhy, především přepálený tuk, se nedoporučují.
 • Žlučníková dieta by neměla obsahovat vejce, a to zejména žloutky.
 • Při vaření zapomeňte na cibulový základ na oleji či přidání jíšky.
 • Maso vařte, duste, případně opékejte na sucho a až následně přidejte vodu. Nepečte na oleji, nesmažte ani negrilujte. Vynechejte skopové, zvěřinu a syrové maso.
 • Polévky ve formě vývarů z libového masa jsou vhodné, stejně ty ze zeleniny, avšak s výjimkou luštěnin.
 • I když ovoce a zelenina jsou doporučené z hlediska zdravé výživy, v tomto případě si raději dejte pozor na kapustu, zelí, cibuli, česnek, zelenou papriku, kyselé okurky, hrozny, hrušky či třešně.
 • Vyhýbejte se čerstvému ​​kynutétu pečivu, uzeninám, ostrým kořením, luštěninám, tučným mléčným výrobkům (s nízkým obsahem tuku jsou povoleny), plísňovým sýrem, ale také ořechem a máku.
 • Ani káva, čokoláda a alkohol vám neudělají dobře.
 • Nevynechávejte snídaně, jezte pravidelně, ale po menších porcích.
 • Dodržování pitného režimu je důležité. Minerálky se však nedoporučují. Ideální je čistá voda, případně jablečná šťáva.

Bylinky a čaje na bolavý žlučník

Malinový čaj také pomáhá na bolesti žlučníku. Malinové listy zalijte šálkem vroucí vody, nechte louhovat a sceďte. Regeneračně působí i čaj z máty peprné, ostropestřce mariánského, řepíku lékařského či jablečníku obyčajného.Tíšia bolest, čistí žlučové cesty, snižují riziko zánětlivých procesů a podporují tvorbu žluči. Jeden a půl čajové lžičky vybrané usušené rostliny zalijte třemi decilitry vařící vody a před vypitím nechte deset minut louhovat.

Heřmánek pravý proti střevním poruchám a průjmům

Podobné účinky má i ✅ heřmánkový čaj. Zalijte jeden a půl čajové lžičky sušeného heřmánku šálkem horké vody a po deseti minutách louhování sceďte. Pro lepší chuť můžete přidat pár kapek citronu. Zelený čaj je také výborným antioxidantem. Pití se jako u ostatních uvedených doporučuje alespoň dvakrát denně.

Pilulky na bolavý žlučník versus chirurgický zákrok

Léčba bolavého žlučníku závisí na tom, do jaké míry žlučník "dělá problémy". V některých případech postačí pouze přiměřené stravování, jindy je nezbytná medikamentózní léčba, například pomocí spasmolytik, choleritík a podobně. Mnozí lidé se nevyhnou ani chirurgickému zákroku. Laparoskopická operace je v tomto směru vyhledávanější, protože pacient se po ní zotavuje rychleji. V závažnějších případech jde o odstranění žlučníku, a tak žlučové šťávy odtékají do dvanáctníku. Proto je důležité speciálně dodržování jídelníčku i nadále, aby nedocházelo k problémům s nafukováním a trávením.

Laparoskopická operace žlučníku

Po operaci mohou pacienti postupně přidávat některé "zakázané potraviny", jejich snášenlivost je však individuální záležitostí. U některých je trávení bezproblémové, u jiných je naopak nutné také užívání léků proti bolesti nebo na podporu trávení.

Účinné léky proti bolesti žlučníkuPublikováno dne: 04.06.2019
Hodnocení článku:
(95.4%)

Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Psyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenosti Psyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenosti

Psyllium obsahuje vysoký podíl vlákniny. Právě díky ní je ideálním adeptem na správné fungování organismu. V našem článku si o něm řekneme vše podstatné.

Tabletky a léky na trávení a podrážděný žaludek jsou i bez předpisu Tabletky a léky na trávení a podrážděný žaludek jsou i bez předpisu

Problémy s trávením jednou za čas postihují téměř každého z nás. V našem článku se dozvíte, kdy sáhnout po běžných lécích na trávení a kdy je nutné navštívit lékaře.

Léky na žaludeční vředy na domácí léčbu. Sledujte příznaky a udělejte si test Léky na žaludeční vředy na domácí léčbu. Sledujte příznaky a udělejte si test

Pod označením peptické vředy se skrývají vředová onemocnění, která postihují oblast žaludku, dvanáctníku, jícnu a okolí Meckelova divertikulu. Víte, jak si s nimi poradit?