Bolest kloubů a svalů nejen na nohou při chůzi

Problém týkající se bolesti kloubů a svalů už dávno netrápí jen seniory. Věková hranice lidí se snížila již k třicátému roku života.

Bolest kloubů a svalů u mladého člověka

Příčin přitom může být hned několik. Právě jejich zjištění je nejpodstatnějším krokem pro dosažení účinné léčby. Bolest totiž není nemoc, ale jen symptom.

Účinné a ověřené krémy proti bolesti

Bolest kloubů a svalů příčiny vzniku

Směrodatné je i to, zda bolest přetrvává v jednom kloubu nebo se objevuje současně ve více kloubech, jakož i to, zda putuje z jednoho místa na druhé nebo někam vyzařuje. Rozdíl je také v tom, zda je bolest citelná v klidu nebo při námaze. Doba jejího trvání má také hlavní slovo. Při virových onemocněních jsou totiž bolesti kloubů a svalů normální, zmizí poměrně rychle, zatímco ty infekční vyžadují léčbu. Bolest někdy nastoupí nečekaně, jindy jde zase o dlouhodobý projev, který může vyústit do chronických bolestí. Co bývá nejčastějšími příčinami bolestí kloubů a svalů?

 • Věk související s omezením pohybu a ztuhlostí,
 • nadváha a obezita – klouby a chrupavky se opotřebovávají rychleji, páteř musí nést zvýšenou zátěž,
 • sedavé zaměstnání – při práci takového typu je nutné vyhradit si dostatek času i na aktivní způsob života,
 • fyzické přetížení – tělo je vystaveno zátěži, na kterou není zvyklé, může k němu dojít i nepředvídaným pohybem,
 • neurologické problémy (například po úrazech),
 • vlivy a následky různých infekčních onemocnění,
 • období těhotenství – způsobeno hormonálními změnami, zvýšením hmotnosti, nedostatkem minerálů a hořčíku,
 • důsledek sportovních aktivit, například poranění vlivem pádu,
 • bolest kloubů a svalů lze v pokročilém stadiu spojovat například s lymskou boreliózou, revmatoidní artritidou, artrózou nebo dnou.

Bolest kloubů v těhotenství

Během těhotenství se zvyšování hormonů podepisuje na více zdravotních potížích. Mimo jiné způsobují i ​​uvolňování vaziv a tkání, které slouží jako spojovník kloubů. Zvyšuje se také tělesná hmotnost ženy, což způsobuje velkou zátěž kloubů a svalů. Obvykle se mění i držení těla a jeho těžiště.

Bolest zad během těhotenství

Nepřirozený záklon může nadměrně zatěžovat zádové svaly, což se následně odrazí jejich bolestí. Ta se však u mnohých těhotných žen nevyhýbá ani nohám či ramenům. Jelikož užívání léků je v tomto případě nevhodné, ke zmírnění pomohou náhradní řešení. Ty spočívají například v plavání, cvičení na míči či v použití gelu Ozonicon.

Bolest kloubů a svalů – léky, náplasti, masti?

Bolesti kloubů a svalů mohou v některých případech výrazně snižovat kvalitu života. Ne vždy musí jít o chronické bolesti. V závislosti na tom je doporučován i typ léčby. Mnozí lidé před konvenční stále upřednostňují alternativní. Přírodní látky a léčivé rostliny jsou tak základem tzv. sebeléčení. Pokud však jde o druhy revmatických onemocnění, většinou vyžadují i ​​přítomnost medikamentů. Tehdy je vhodná jejich kombinace s "doplňkovou terapií" po konzultaci s lékařem.

Jako výživový doplněk s protizánětlivým účinkem jsou vhodné například tablety Boswellia Curcumin či Energy Skeletin.

Mezi nejznámější masti, které se používají při bolestech kloubů a svalů, patří ✅ Koňská mast. Její základní složkou je výtažek z rostliny jírovec maďal, ale obohacená je i o další látky pozitivně ovlivňující pohybový aparát. Zmírňují otoky a záněty, podporují krevní oběh.

Další účinné a ověřené krémy proti bolesti

Kineziologické tejpování, zjednodušeně řečeno nalepování speciálních náplastí, také pomůže při potížích v oblasti svalstva, šlach, vaziva a kloubů. Využijí ho především aktivní sportovci. Na svaly je při intenzivní bolesti vhodná i fyzioterapie, v některých případech hydroterapie.

Na bolest kloubů a svalů i přírodními recepty

 • Nejen pití citronové šťávy s vodou má pro tělo blahodárné účinky. I kůra citroníku vám v boji proti bolesti kloubů a svalů dokáže pomoci. Obsahuje totiž látky a vitamíny, které působí uklidňujícím a protizánětlivě. Velmi jednoduchým receptem je strouhání kůry přímo na obvaz, kterým si obviažete postižené místo na minimálně dvě hodiny.
 • Můžete si však připravit i účinnější extrakt. Nastrouhejte citrónovou kůru, zalijte ji ve sklenici olivovým olejem, ten následně uzavřete a nechte odstát dva týdny. Natírejte každý večer před spaním a kloub zafixujte obvazem nebo gázou. Odstraňte ráno. Opakujte, dokud se bolest neztratí.

Citrónový extrakt proti bolesti kloubů

 • I domácí mast na klouby a svaly vám uleví od bolesti. Čtvrt šálku extra panenského kokosového oleje nalijte do mísy. Přidejte dvě lžíce nastrouhaného včelího vosku a nechte rozpustit v mikrovlnné troubě. Potom přidejte kafr (polévkovou lžíci nebo jedenáct kuliček) a opět v mikrovlnce rozpusťte. Do směsi nakapejte sedm kapek arnikový oleje, devět kapek esenciálního mátového oleje a pět kapek silice z hřebíčku. Promíchejte dřevěnou špejlí, přelijte do sterilní nádoby, nechte vychladnout a natírejte.
 • Mezi tzv. babské rady patří i měsíčkové a kopřivové obklady.
 • Přidání koření kurkumy do jídel díky kurkuminu snižuje enzym, který podněcuje zdroj bolesti.
 • Konzumováním višní a třešní zase dosáhnete výrazný protizánětlivý efekt.
 • Účinné přírodní léčivo je i extrakt z harpagofytu plazivého, z vrby bílé, zázvoru lékařského nebo arniky horské.

Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Osteoporóza – prevence a léčba. Rady, jak zvýšit hustotu kostí a doplnit vápníkOsteoporóza – prevence a léčba. Rady, jak zvýšit hustotu kostí a doplnit vápník

Když slyšíte slovo osteoporóza, pravděpodobně si ihned představíte zlomeninu kosti vlivem jejího řídnutí. Prozradíme vám, jak toto onemocnění vzniká, jaké jsou jeho symptomy, co vás...

Barnys Inovo 5 recenze. Nežádoucí účinky prozradí příbalový letákBarnys Inovo 5 recenze. Nežádoucí účinky prozradí příbalový leták

I vás bolí klouby či šlachy? Přípravek Barny's Inovo 5 by vám mohl pomoci. V recenzi vám prozradíme, s čím vám Inovo 5 pomůže, kdo ho může užívat, jaké jsou jeho výhody i nevýhody.

Milgamma N recenze – složení, užívání, zkušenosti a cena. Injekce pouze na předpisMilgamma N recenze – složení, užívání, zkušenosti a cena. Injekce pouze na předpis

Na rozdíl od látek jako ibuprofen či paracetamol totiž nepotlačuje bolest, ale léčí přímo její příčinu. V našem článku si o účincích Milgamma N přečtete vše podstatné!