Bolest slinivky – příčiny, příznaky, projevy a léčba

Slinivka břišní představuje označení pro pankreas. Jde o žľazovitý orgán trávicí soustavy člověka. Anatomicky se dělí na tři části, a to hlavu tělo a ocas. V závislosti na tom je uložen v zadní části břišní dutiny a velikostně sahá od dvanáctníku po slezinu. Pankreas provádí v lidském těle dvě základní funkce. Endokrinní, která produkuje inzulín, a exokrinní, která díky obsahu různých enzymů a pankreatické šťávy napomáhá trávení.

Příčiny bolesti slinivky

Co se týče možných chorob platí, že pokud je jimi postižena endokrinní část, vzniká diabetes mellitus, a tedy cukrovka. Chorobné procesy v exokrinní části způsobují pankreatitidu.

Symptomy a příčiny bolesti slinivky

Vznik bolesti slinivky se pojí s několika faktory. Mezi nejčastější příčiny řadíme alkohol a žlučové kameny. Možným rizikem jsou také infekční choroby, břišní úrazy a poruchy související s látkovou přeměnou tuků.

Na základě uvedeného můžeme pankreatitidu rozdělit do dvou základních skupin podle symptomů. Akutní pankreatitida je akutní zánět slinivky vyvolaný podrážděním, například v podobě alkoholu, žlučníkového kamene, ale i přejídáním či léky. Dochází k poškození nebo rozkladu tkáně slinivky břišní. Bolest je citelná kolem pupku a v nadbřišku, přičemž směřuje až k zádům. Při ležení je často intenzivnější. Nevolnost a zvracení jsou další doprovodné příznaky.

Chronická pankreatitida je stejně zánět slinivky, ale chronický. V tomto případě může dojít k tvoření jizev, které se postupně přeměňují na nefunkční tkáň, čímž vzniká fibróza slinivky. Příčinami bolesti jsou nadměrné konzumace alkoholu, uzavření pankreatického vývodu, dlouhodobý příjem stravy s příliš malým nebo velkým obsahem bílkovin. Bolesti jsou střídavé, no nárazové, typická je ztráta hmotnosti, nadýmání, průjmy.

Jak se zbavit bolesti?

Utišení bolesti při křečovitém svírání v břišní dutině je tentokrát těžším oříškem. Pokud se opravdu jedná o pankreatitidu, zdravotní komplikace vyřešíte jedině s pomocí lékařů. Speciální dietě a lékům se nevyhnete. Bolesti se někdy zmírní při sezení s ohnutým trupem.

Zakázané jídla při bolesti slinivky

Zaručeně pomáhá absolutně vyloučení alkoholu, smažených, mastných a pikantních jídel. Velké porce by měly být nahrazeny menšími, s pravidelnější konzumací. Káva, smetana a čerstvé pečivo jsou stejně tabu.

Léčba slinivky vyžaduje odbornou péči

Základem je stanovení diagnózy, která kromě anamnézy závisí na laboratorních testů, v případě potřeby od sonografického nebo CT vyšetření či magnetické rezonance. Podobné příznaky mohou totiž vykazovat i žaludeční problémy, a proto je nezbytná konzultace s gastroenterologem. Léčba si v první řadě vyžaduje hospitalizování v nemocnici. Spočívá zejména v rehydrataci, a tedy náhradě tekutin a minerálů.

Nutností je přísná dieta, často realizována zavedením žaludeční sondy. Při chronickém zánětu se nedostatečné fungování slinivky nahrazuje podáváním trávicích enzymů ve formě kapslí.

Medikamentózní léčba, ať už v podobě tabletek nebo infuzí, je zaměřena také na tlumení bolesti, snížení plynatosti, zlepšení vyprazdňování či potlačení nadměrné tvorby žaludeční kyseliny. Při nádorech slinivky je obvykle nutností léčby chirurgická intervence. Buď je odstraněna část slinivky, nebo celý orgán.

Existují bylinky na slinivku?

Je důležité poznamenat, že bylinky nedokáží vyléčit nemoci slinivky. Mohou však sloužit jako jejich prevence a podpora správného fungování slinivky. Čaje jsou na to vhodným adeptem, ale i tinktury a oleje stojí za zmínku.

Upřít pozornost byste měli například i na přesličku rolní, měsíček lékařský, pampelišku lékařskou, jmelí bílé, hořec žlutý, vodilku kanadskou, haritaki, lékořici, oregano či jalovce. Přispějete nimi k posílení zdraví slinivky, protože dodržování správné stravy je v tomto případě alfou a omegou.

Švédské kapky na slinivku

Účinným řešením bolesti slinivky je i obklad ze švédských kapek, který se aplikuje na celé břicho. Působit by měl 4 hodiny. Jak na to?

  • velký kus vaty pořádně navlhčíme kluzkým švédskými kapkami,
  • roztáhněte ho a přiložte na břicho,
  • přeložte ho další vrstvou (suché) vaty, zajistěte i vrstvou plastové fólie,
  • břicho obalte teplou tkaninou nebo šátkem.

Před použitím obkladu se doporučuji natřít břicho ✅ měsíčkovou mastí, která zabrání vysušení pokožky. Při svědění pokožky po odstranění zábalu pomůže obyčejný dětský pudr.Publikováno dne: 25.05.2019
Hodnocení článku:
(91.4%)

Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Psyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenosti Psyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenosti

Psyllium obsahuje vysoký podíl vlákniny. Právě díky ní je ideálním adeptem na správné fungování organismu. V našem článku si o něm řekneme vše podstatné.

Tabletky a léky na trávení a podrážděný žaludek jsou i bez předpisu Tabletky a léky na trávení a podrážděný žaludek jsou i bez předpisu

Problémy s trávením jednou za čas postihují téměř každého z nás. V našem článku se dozvíte, kdy sáhnout po běžných lécích na trávení a kdy je nutné navštívit lékaře.

Léky na žaludeční vředy na domácí léčbu. Sledujte příznaky a udělejte si test Léky na žaludeční vředy na domácí léčbu. Sledujte příznaky a udělejte si test

Pod označením peptické vředy se skrývají vředová onemocnění, která postihují oblast žaludku, dvanáctníku, jícnu a okolí Meckelova divertikulu. Víte, jak si s nimi poradit?