Nejlepší a nejrychlejší dieta – která to je?

Dieta, magické slovo, které prebleslo myslí už každé ženy. Není se co divit, každá dáma se chce cítit krásná a relativně štíhlá. Samozřejmě, současná doba je taková rychlá, že trend držení různých diet pochytil i mužů.

Hubnutí pomocí diety

Dietu bychom mohli charakterizovat jako časově omezené dodržování specifického režimu, během kterého konzumujeme jen vybrané potraviny. Nejčastěji ji držíme ze dvou důvodů. Prvním jsou zdravotní problémy - pokud s naším organismem není všechno úplně v pořádku a je nutné upravit stravování. Druhým důvodem je samozřejmě redukce tělesné hmotnosti.

Zamýšleli jste se někdy nad tím, komu napadlo vůbec držet dietu a kde jsou tedy její kořeny?

První nezdařená dieta

První zaznamenaný příběh držení redukční diety se odehrával koncem 11. století v Anglii. Traduje se, že William I., známý jako William Dobyvatel, byl nejtlustší mužem této doby. William byl takový tlustý, že kromě problémů s ranním vstáváním z postele, nedokázal vysednout a jezdit na svém koni, což představovalo problém nejen v oblasti přepravy, ale i výsměch jeho okolí. Král se proto rozhodl nahradit přijímání jídla tekutinou. A zvolil samozřejmě tu nejlákavější - čistý alkohol.

Tato alkoholická dieta měla dvojí účinek. Pomohla Williamovi zhubnout, ale zároveň ho dovedla do rakve. Brzy poté, co byl král byl schopen vysednout do sedla, se při jízdě stala nehoda. Kůň, na kterém jezdil se postavil na zadní nohy a roh sedla způsobil Williamovi vnitřní zranění břišní dutiny, kterým po pár dnech podlehl. A navzdory držení "přísné" diety bylo potřeba krále pořádně zmáčknout, aby se vešel do své rakve.

Nová éra diety

Od tohoto období až do první poloviny 20. století byl svět svědkem množství více či méně úspěšných metod. Zvrat přišel s prvním gurum amerických diet, Horacem Fletcherem. Jeho učení bylo zaměřeno více na způsob přijímání potravy, jako na výběr a omezování jejího množství.

Přijímání zeleniny během diety

Fletcher byl totiž zastáncem názoru, že nadváhu i špatný stav chrupu lze vysvětlit tím, že lidé málo přežvýkavci jídlo. Navíc tento samoučenec v oboru výživy doporučoval jíst pouze tehdy, pokud je člověk opravdu velmi hladový.

Století diet

Od konce minulého století jsme toho zažili už mnoho. 7 až 90 denní diety, bílkovinné a krabičkové diety střídají populární Ketonová, Atkinsonova či Dukanova dieta. Otázka, kterou bychom si však měli položit není, nakolik jsou tyto diety účinné a jak rychle pomocí nich zhubneme, ale jak nám tyto metody mohou uškodit.

Každá živina, kterou jsme běžně zvyklí sníst, nám může i chybět. Je proto třeba podívat se i na druhou stránku diety a pečlivě si prostudovat i její dopad na naše budoucí zdraví.

Nárazové diety může spíše uškodit, než pomoci

Pokud jste se rozhodli, že je nejvyšší čas shodit nějaké ty kilogramy, nevrhejte se bezhlavě do "zaručených" diet, o kterých jste slyšeli či četli v nejnovějších číslech ženských magazínů. Popravdě řečeno téměř každá z populárních diet, které vyzkoušela ta či ona celebrita, Vám může spíše uškodit než pomoci.

Hubnutí by nemělo být radikálním skokem, který organismus zaskočí, ale plynulým procesem, směřujícím k Vaší spokojenosti. V první řadě si musíme uvědomit, že naše tělo potřebuje pro zajištění správného chodu všech jeho součástí energii, kterou získá příjmem potravy. Přebytkové energii si následně ukládá jako rezervu ve formě tuků. Pokud tedy přijmeme více energie, než organismus skutečně potřebuje, začneme přibírat.

Úprava jídelníčku při hubnutí

Hubnutí začne v momentě, kdy začne využívat zásobu energie. Nejvhodnější metodou je úprava jídelníčku, abychom snížili příjem kalorií a zvýšená tělesná aktivita. Jednoduché. Pokud se rozhodnete pro zdravé hubnutí, je vhodné osvojit si zdravé stravovací návyky. Dieta a hubnutí je zpravidla krátkodobým procesem, ale zdravý životní styl si můžete vybudovat permanentně.

Pohyb, pohyb, pohyb!

Pokud nejste největším fanouškem fitness center a nemáte chuť nutit se každý den do běhání, uvědomte si, že i obyčejná procházka pomůže více než vysedávání před televizí.

Začněte pomalu a zjistíte, že pro své zdraví uděláte hodně, pokud například před MHD upřednostníte své nohy. Nejazdte všude výtahem, ale se proběhněte po schodech. Jděte si zaplavat a na nákupy se projděte. Najděte si individuální či kolektivní sport, který Vás baví.

Jakýkoliv pohyb, byť jen půl hodinka denně, Vám může přinést benefity, pokud se provádí pravidelně. Nebojte se proto začít ještě dnes a možná budete překvapeni, jaké je hubnutí jednoduché.Publikováno dne: 26.04.2019
Hodnocení článku:
(88.8%)

Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak zhubnout po porodu z břicha, když kojím? Pomohou cviky a dieta Jak zhubnout po porodu z břicha, když kojím? Pomohou cviky a dieta

Jedna z prvních věcí, kterou chcete udělat po porodu, je zbavit se přebytečných kilogramů. V článku vám poradíme, jaké úpravy stravování vám pomohou zhubnout tak, aby to bylo pro vás i...

Ketodiet.cz - recenze keto diety Ketodiet.cz - recenze keto diety

Ketodiet.cz funguje na ověřeném principu ketózy a dokáže s ní zhubnout každý, kdo bude dodržovat jídelníček. Pojďme se podívat, pro koho je tato dieta určena a kolik s ní dokážete...

Fykotin na hubnutí funguje na principu regulace glykemického indexu Fykotin na hubnutí funguje na principu regulace glykemického indexu

Fykotin urychluje metabolismus a je vhodný pro přirozené shazování kil. Jaké je složení Fykotinu? Pro koho je určen? Veškeré užitečné informace o Fykotine se dozvíte v článku.