Recenze Dorithricinu: Lokální antibiotikum na hrdlo i pro děti od 2 let

Překvapila vás náhlá bolest krku? Ne vždy je třeba hned navštívit lékaře. Sáhněte po Dorithricinu, lokálním antibiotiku v pastilkách.

Dorithricin lokální antibiotikum na cucání

Tento volně prodejný lék proti bolesti v krku od společnosti Medice Arzneimittel Pütter se prodává již od roku 1955. Je jedním z nejosvědčenějších produktů na našem trhu a to zejména díky tomu, že obsahuje 3 účinné látky, které účinně léčí bakteriální záněty hrdla, hrtanu, hltanu a dásní .

V našem článku si o něm řekneme vše podstatné. Prozradíme vám, jak se dávkuje, pro koho je a není vhodný, ale reálné zkušenosti pacientů, kteří ho vyzkoušeli.

Kompletní účinky

Pastilky Dorithricin doporučujeme nasadit ihned poté, co se objeví hoc i jen mírná bolest hrdla. Přípravek je určen k léčbě akutních bolestí, které by měly odeznít už do pár dní:

 • léčba zánětu hrdla, hltanu, hrtanu,
 • léčba zánětu dásní,
 • léčba infekcí ústní dutiny a nosohltanu,
 • odstranění bolestí hrdla a obtíží při polykání.
 • Náš tip: Pokud bolesti krku přetrvávají déle než 3 dny, případně pokud se k nim přidá i horečka nebo dušnost, pak neodkládejte návštěvu lékaře. Totéž platí i v případě zhoršení prvotních příznaků.

Náš tip: Pokud bolesti krku přetrvávají déle než 3 dny, případně pokud se k nim přidá i horečka nebo dušnost, pak neodkládejte návštěvu lékaře. Totéž platí i v případě zhoršení prvotních příznaků.

Pro koho jsou pastilky Dorithricin vhodné? Mohou je užívat i těhotné ženy?

Volně prodejné antibiotikum na hrdlo Dorithricin je určeno dospělým a dětem od 2 let. Přípravek nemá vliv na řízení motorových vozidel či obsluze strojů, proto jej lze užívat bez obav z toho, že jakkoli otupí naši pozornost.

V období těhotenství a kojení pastilky lze užívat až po konzultaci s lékařem, a to i přesto, že nebyl pozorován negativní vliv na plod.

Přípravek není vhodný pro:

 • osoby trpící alergií na některou ze složek,
 • osoby s vrozenou nesnášenlivostí sorbitolu nebo fruktózy,
 • kojence a děti do 2 let (kvůli neschopnosti cucání).

Co se týče užívání diabetiky, je dobré vědět, že každá pastilka Dorithricinu obsahuje i náhradu za cukr ve formě sorbitolu (obsah v 1 tabletě odpovídá cca 0,07 BE).

Jaká je cena Dorithricinu? Kde se ho vyplatí koupit online?

Dorithricin je lék, který seženete ve většině lékáren. Prodají vám ho i bez lékařského předpisu. Cenu léku si hradí pacient v plné výši. V případě objednávky z online lékárny se vyplatí porovnávat nabídku více lékáren.

Dorithricin se prodává v baleních po 20 a 40 ks, lékárny mají skladem zejména menší balení, jehož cena je přibližně 200 až 250 Kč. Aktuální přehled cen si můžete prohlédnout v našem cenovém srovnávači.

Složení Dorithricinu

Dorithricin jsou bílé kulaté tablety s jemnou mátovou příchutí. Jde o velmi oblíbené, v některých recenzích dokonce označované také jako nejlepší pastilky na hrdlo. Jejich úspěch v léčení různých zánětů hrdla tkví ve výborném složení. Jde o kombinaci látek, které na jedné straně účinně ničí cizorodé bakterie a zároveň tlumí příznaky - zejména nepříjemné bolesti při polykání.

 • Thyrothricin (0,5 mg) - lokální antibiotikum, které přeruší energetický metabolismus bakterií, důsledkem čehož dochází k jejich odumírání,
 • Benzalkoniumchlorid (1 mg) - antiseptikum, které ničí různé typy bakterií a některé druhy kvasinek,
 • Benzokain (1,5 mg) - lokální anestetikum, které zajišťuje znecitlivění bolestivých míst a zmírnění bolesti při polykání.
 • Další složky přípravku: sorbitol, mastek, ester sacharózy, dihydrát sodné soli sacharinu, silice máty peprné, sodná sůl karmelosy, povidon Výhodou těchto pastieliek je i fakt, že při dodržení doporučeného dávkování neomezují působení jiných léků. V případě potřeby nebo užívání dalších volně prodejných léků využijte možnost konzultace s lékárníkem.

Užívání a dávkování Dorithricinu

Příbalový leták Dorithricinu doporučuje užívat 1 - 2 pastilky jednou za 2 až 3 hodiny. Pastilky se nepolykejte! Nechají se volně rozpustit v ústech, díky čemuž dochází k aplikaci na postižená místa. Po užití přípravku doporučujeme nepít a nejíst alespoň 20 min. Pastilky třeba užívat tak dlouho, dokud neucítíte značnou úlevu od bolesti hrdla. Léčba by však měla pokračovat alespoň jeden den po odeznění příznaků zánětu hrdla.

I přesto, že je lék poměrně univerzální a pomáhá léčit různé bakteriální onemocnění ústní dutiny, existují 2 omezení, které byste měli mít na paměti při samoléčbě:

 • pokud zaznamenáte hnisavý zánět mandlí, pak se o vhodnosti určitě poraďte s lékařem,
 • stejné doporučení platí i v případě, pokud máte čerstvé poranění dutiny ústní a hltanu.

Dávkování přípravku může určit i lékař. V takovém případě dodržujte jeho pokyny a neřiďte se doporučeným dávkováním výrobce.

Nežádoucí účinky Dorithricinu, předávkování

Přípravek většinou nevyvolává vážnější vedlejší účinky, ty se však mohou vyskytnout zejména u citlivějších jedinců. Vzácně se vyskytují alergické kožní reakce (zejména na složku benzokain). Při dodržení dávkování nemůže dojít k předávkování.

V případě užití velkého počtu pastilek v krátkém časovém úseku se mohou vyskytnout žaludeční a střevní potíže, u dětí i zvýšená tvorba methemoglobinu (oxidovaná forma hemoglobinu). První pomocí při předávkování se je užití aktivního uhlí, případně výplach žaludku.

V případě předávkování se u dětí je nutné vyhledat lékařskou pomoc. V případě výskytu jakýchkoliv nežádoucích účinků užívání přípravku ihned přerušte a seznamte svého lékaře. Je totiž možné, že jste alergičtí na některou ze složek přípravku a ani o tom nevíte.

Recenze a zkušenosti s užíváním Dorithricinu

Na závěr si odpovíme na otázku, zda lék opravdu funguje. Průzkum spokojenosti pacientů je totiž mnohem lepší než popis účinků aktivních látek. Z recenzí Dorithricinu na Heureky je jasné, že jde o oblíbený lék, který pomáhá. Pacienti chválí účinek, dobrou chuť a zejména to, že Dorithricin vždy pomůže.

Zde však musíme upozornit, že pomůže opravdu pouze tehdy, pokud onemocnění podchytíme v začátcích. Pokud se bolest krku vyskytuje již několik dní a nepomáhá ani běžná domácí léčba, pak raději zajděte k lékaři.


Autor článku

Lucia Kunkelová

Už od malička se zajímám o účinky různých bylinek a přírodních preparátů na náš organismus. Místo klasické léčby vždy nejdříve sáhnu po té...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Výplach nosu? Stříkačka, láhev i konvička. U dětí nepoužívejte sůl Výplach nosu? Stříkačka, láhev i konvička. U dětí nepoužívejte sůl

Džalíl Netia, nosní sprcha, laváž nosu, to jsou slovní spojení, která pojmenovávají stejný proces - výplach nosu. Jak provádět nosní hygienu? Jsou potřeba speciální aplikátory?

Alergie na šperky má nepříjemné příznaky. Šperky pro alergiky jsou řešením Alergie na šperky má nepříjemné příznaky. Šperky pro alergiky jsou řešením

Trápí vás nebo vaši malou princeznu potíže při nošení oblíbených kousků z vaší šperkovnice? Milujete třpytivé ozdoby a považujete je za dokonalý dárek pro sebe i své holčička? Vysvětlíme...

Železo jako vitamín ve stravě potřebné pro děti i těhotné. Jak se projevuje nedostatek? Železo jako vitamín ve stravě potřebné pro děti i těhotné. Jak se projevuje nedostatek?

Nedostatek železa v krvi, stejně jako jeho přebytek, s sebou přináší mnoho zdravotních komplikací. Víte, jaké problémy vám může chybějící či přebývající železo způsobit, jaká je jeho...