Noční erekce, ranní erekce, reflexní a psychogenní - druhy erekce

Běžný chlap ji ve svém životě zažije mnohokrát. Erekce je přirozenou součástí žití až do momentu, kdy začne "stávkovat". Jak se tomu vyhnout?

Jaké druhy erekce známe?

Erekce (z latinského slova erectio) je okem pozorovatelné ztopoření penisu, které nastává díky zvýšenému přítoku krve do penisu. Krev se v pánském údu uskladňuje v topořivých tělíscích, které se díky ní rozpínají a zvětšují. Výsledkem je vzpřímení, zvětšení a zpevnění penisu, díky čemuž je chlap přichystán a schopný provádí pohlavní styk.

I když se nám toto slovo spojuje zejména s mužským pokolením, lékařská definice erekce zmiňuje i ženský klitoris. Erekce je totiž obecnější pojem, kterým se charakterizuje zduření vnějších pohlavních orgánů muže i ženy.

Jak a kde vzniká erekce?

Všechno začíná v hlavě. K tomu, aby mozek spustil proces erekce, je zapotřebí nějaký druh stimulace. Nejčastěji jde o stimulaci dotykem nebo vizuálním či sluchovým podnětem. Spouštěčem erekce může být cokoliv, co muže vzrušuje a správně nastartuje. Po splnění této podmínky spustí mozek sérii reakcí, které nařídí nervům v penisu, aby uvolnily neurotransmitery (chemické látky, které slouží pro přenos impulsu). Ty zajistí rozšíření cév v penisu, díky čemuž do penisu přitéká více a více krve.

Tento složitý proces řídí hormony, mozek, nervy, žíly a arterie. Erekce je výsledkem perfektní rovnováhy mezi každým zapojeným činitelům a najít příčinu její selhání není vůbec jednoduché. Problémy s erekcí se odborně nazývají erektilní dysfunkce.

Třetinu těchto problémů zapříčiňují cévní onemocnění, druhou nejčastější příčinou erektilní dysfunkce je cukrovka (diabetes mellitus), časté jsou i nervové poruchy, vedlejší účinek léků či překonání nějakého chirurgického zákroku v pánevní oblasti. Selhání zapříčiňují i ​​psychologické příčiny jako stres, deprese, pocity úzkosti, hněvu, strachu, psychická vytíženost apod.

3 druhy erekce, které zažije každý

  • reflexní erekce - která se dá pozorovat již ve velmi rané fázi vývoje mužského plodu v děloze, je častá i u malých miminek a dětí. Vzniká velmi spontánně a nejčastěji ji zapříčiňuje otírání oblečení o intimní oblasti. U dospělých se vyskytuje po fyzické stimulaci penisu (masturbace, předehra), někdy i díky vibracím (například během jízdy autem či autobusem). Reflexní erekci spouští nervové centrum, které se nacházi v páteři. Nemusí ji proto zažívat páni, kteří prodělali úraz nebo operaci páteře.
  • psychogenní erekce - se objeví na základě vizuálního, čichového či sluchového podnětu. Může ji zapříčinit i pikantní představivost.
  • noční erekce - která se běžně objevuje 3-5x během noci a častokrát i ráno. Medicína dodnes nezná přesnou příčinu ranní erekce (odborně noční penilní tumescencií). Pokud vás toto téma zajímá, pak si o ní v našem článku přečtěte více.

  My vám však prozradíme i 4. druh, o kterém se běžně nemluví. Jde totiž o posmrtnou erekci, která se vyskytuje pokud muž zemřel ve vertikální poloze (zejména hlavou dolů) a mrtvola v této pozici setrvá ještě pár hodin.

  Vznik post mortem erekce, kterou anglicky mluvící země nazývají angel lust (andělská žádostivost nebo i chlípnost), zapříčiňuje gravitace, díky které se hromadí krev v níže položených místech - v nohách. Po jejich zaplnění se zbytek krve v těle "uskladní" v penisu, což způsobí erekci. Obvykle není příliš pevná, jde spíše o jemné zduření údu. pak si o ní přečtěte více.

  Zlepšení slabé erekce

  Problémy s erekcí budou podle dostupných statistik do 10. let trápit téměř každého druhého muže. Proto je dobré vědět, jak se dají odstranit.

  Každý chlap má 2 možnosti - navštívit lékaře nebo se léčit domácí léčbou. Vyšetření erektilní dysfunkce u lékaře je poměrně náročná procedura, na druhé straně je však léčba většinou velmi účinná. Ne každý muž má odvahu navštívit lékaře a přiznat se, že má problém se ztopořením penisu.

  Erektilní dysfunkci můžete vyřešit také:

  • úpravou stravování - přijímání potravy, která zlepší stav srdce a cév
  • změnou životosprávy - omezení příjmu alkoholu, cigaret, omamných látek
  • cvičením - v posilovně, ale i doma (cvičení zvyšuje tvorbu testosteronu)
  • snížením stresu
  • dostatečným odpočíváním a relaxováním
  • užíváním výživových doplňků na podporu erekce

  Při výběru kvalitního volně prodejného léku na erekci si však třeba dát velký pozor. Ne každý produkt dokáže splnit vše, co slibuje. Právě proto jsme si pro vás připravili rozsáhlé recenze doplňků Zerex KlasikeJoyVimax a mnoha dalších.  Publikováno dne: 28.03.2019
  Hodnocení článku:
  (90.4%)

  Autor článku

  Redakce

  Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


  Přidat komentář

  V tejto kategórií nájdete aj:

  Proerecta – recenze. Kdy nefunguje? Nabízí ho lékárna? Proerecta – recenze. Kdy nefunguje? Nabízí ho lékárna?

  Problémy s erekcí má stále více mužů už od mládí. Některé potíže s erekcí se dají vyřešit či zlepšit změnou životního stylu nebo doplňky výživy. Jakou jsou zkušenosti s přípravkem...

  eJoy Long: složení, účinky, cena a zkušenosti eJoy Long: složení, účinky, cena a zkušenosti

  Máte problémy s předčasnou ejakulací a krátkou erekcí? Potřebujete se sexuální naladit a zvýšit si chuť na sex? Možná jste již slyšeli o přípravcích na zkvalitnění erekce. Jedním z nich...

  Nejlepší na erekci jsou Zerex, eJoy a Vimax Nejlepší na erekci jsou Zerex, eJoy a Vimax

  Začátkem tohoto roku jsme udělali na naší stránce anketu, ve které jsme se mužů ptali, jestli někdy vyzkoušeli přípravky na podporu erekce. Představujeme vám nejlepší pilulky na erekci.