Důvody zpoždění menstruace: Stres, nemoc či antikoncepce

Menstruace nebo menstruační cyklus představují fyziologické změny v těle ženy, které se pravidelně opakují. Procesy jsou nezbytné k reprodukci a kontroluje jejich hormonální systém v těle ženy.

Zpožděný menstruace - mladá žena s hodinami před klínem

Menstruace se objevuje poprvé mezi 10. a 14. rokem. Končí menopauzou kolem 45. až 50. roku života. Menstruační cyklus by měl být pravidelný a jeho délka je 24 až 38 dní, což představuje menstruaci 11- až 13-krát za rok. Někdy se však stane, že menstruace se nedostaví, když má, a cyklus se mírně naruší. Jaké mohou být důvody zdrží menstruace?

Zpožděný menstruace

Menstruační cyklus mají na starosti hormony. Kromě hormonů se na menstruaci podílí i mozek a vaječníky. Pokud je jakákoliv složka v nerovnováze nebo výkyvu, tak může logicky dojít i k poruchám menstruace - její vynechání nebo nepravidelnosti. A když menstruace nepřijde v daném čase, kdy ji očekáváme, tak nastávají obavy a nervozita. Podléhat panice však není správné právě kvůli stresu. Co se zpoždění menstruace týká, tak známe tyto pojmy:

 • Opsometria: Zpoždění menstruace více než dva měsíce.
 • Amenorea: Zpoždění menstruace více než půl roku. Toto je stav, kdy by každá žena měla navštívit gynekologa, který určí příčinu problémů.
 • Sekundární amenorea: Způsobuje ji stres. Když je tělo ve fyzickém či psychickém stresu, tak hladina hormonů v těle klesá. A to může narušit menstruaci a ovulační cyklus. V tomto případě je jediným řešením minimalizovat stres a najít způsoby jeho zvládnutí.

Pojmem nepravidelná menstruace označujeme stav, který trvá méně nebo více dní než je obvyklé. Je to zejména tehdy, pokud se délka menstruace liší více než o 20 dní. Je to i v případě, že cyklus "skáče", čili nejprve je například 25 dní a poté až 40 dní. Obvyklá je však nepravidelná menstruace u mladých dívek a žen v období přechodu do menopauzy (toto období se nazývá perimenopauza).

Za nejčastější příčiny nepravidelné menstruace jsou považovány problémy hormonální nerovnováhy nebo problémy se štítnou žlázou.

Důvody zpoždění menstruace

Důvodů na zpoždění menstruace může být více. Tyto jsou nejčastěji:

Těhotenství

První, co asi napadne každou sexuální aktivní ženu, je těhotenství. V tomto případě je třeba udělat si těhotenský test. Ne však za předpokladu, že menstruace zpoždění jeden - dva dny, tehdy test ještě nemusí nic odhalit. Tyto testy zjišťují přítomnost lidského choriogonadotropinu v těle. Pokud jste si téměř jistá, že jste těhotná, tak je nejlepší navštívit gynekologa, který vám udělá krevní test. Těhotenství má charakteristické příznaky.

Dvě čárky na těhotenském testu

Mezi nejčastější příznaky patří:

 • ranní nevolnosti,
 • citlivost na zápach a některá jídla,
 • bolest prsů,
 • únava,
 • celková nevolnost a vyčerpanost.

V ranním těhotenství se však tyto příznaky mohou snadno zaměnit s premenstruačním syndromem. Pokud jste nedostali menstruaci a máte ostré a bodavé bolesti, tak okamžitě vyhledejte lékaře - může hrozit potrat nebo mimoděložní těhotenství.

Dlouhodobý stres

Při větším fyzickém nebo psychickém stresu produkuje naše tělo stresové hormony jako adrenalin a kortizol. Pokud se zvýší v těle úroveň těchto hormonů, tak je mozek nucen rozhodnout se, které tělesné funkce jsou nezbytné a které jsou ne až tak velmi podstatné. Je to tak až do doby, dokud se stres nesníží.

Funkcemi, které může tělo vyhodnotit jako méně podstatné, jsou například trávení a reprodukční systém. Pokud dojde ke zpoždění reprodukčního systému, tak se zpozdí i menstruace. Za typické projevy stresu jsou považovány symtómy jako bolest hlavy, přírůstek na váze, akné a v horším případě i nevolnost. K stresu můžeme řadit i přežití šoku a psychické napětí. Výkyv může rovněž způsobit jakákoliv nerovnováha v životě - ať už změna v osobním nebo pracovním životě, jde však vždy jen o krátkodobý stav.

Se stresem se dá poradit jedině změnou životního stylu nebo současné situace. Ověřenými způsoby je například cvičení, jóga a meditace.

Problémy s příjmem potravy

Tyto problémy mohou vést k nepravidelné menstruaci. Pokud nadměrně nebo rychlé ztratíte hmotnost, tak si způsobíte zastavení příjmu kalorií, které souvisejí s produkcí hormonů potřebných k ovulaci. A to může zastavit menstruaci. Nejčastějšími onemocněními jsou v tomto případě anorexie nebo bulimie.

Porucha příjmu potravy způsobuje zpoždění menstruace

Na druhé straně - nepravidelnou menstruaci může způsobit i obezita a přírůstek hmotnosti. Tuk, který je v těle navíc, produkuje estrogen. Pokud máte v těle zvýšenou hladinu estrogenu, tak se mění cyklus a menstruace může být nepravidelná či opomíjena.

Problémy se štítnou žlázou

Štítná žláza produkuje hormon tyroxin. Pokud má štítná žláza zvýšenou nebo sníženou funkci (hypertyeróza), tak se produkuje tohoto hormonu více než tělo potřebuje. A právě toto může způsobit nepravidelnou nebo méně častou menstruaci.

Poruchy vylučování hormonů

Kromě tyroxinu může hormonální nerovnováha nastat při poruchách hormonů hypotalamu, hypofýzy a vaječníků. Jde o poruchy genetického původu při nádorech hypotalamu, hypofýzy, nadledvinek, vaječníků, při zánětech nebo po úrazech.

Patří sem například:

 • Syndrom polycystických vaječníků (PCOS): Tato choroba způsobuje cysty vaječníků a tím hormonální nerovnováhu. Tímto syndromem trpí v průměru jedna z deseti žen.
 • Infekce reprodukčních orgánů: Je to zánětlivé onemocnění pánve. Toto onemocnění je způsobeno pohlavními infekčními chorobami a také způsobuje nepravidelnou menstruaci.
 • Primární nedostatečnost vaječníků: Nastává, když vaječníky přestanou fungovat před 40. rokem života. Objevit se může velmi brzy a neznamená to menopauzu. Ženy mohou také otěhotnět, ale mají nepravidelnou menstruaci.

Cukrovka

Nekontrolovaná a neléčená cukrovka může rovněž způsobovat nepravidelnou menstruaci. Pokud cukrovku 1. a 2. typu dostaneme pod kontrolu, tak se může cyklus znovu upravit.

Diabetes I. typu také způsobuje zpoždění menstruace

Cestování a změna klimatického pásma

Cestování, zejména delší přes více klimatických pásem, může způsobit, že se tělo dostane do nerovnováhy. Tím pádem to může oddálit nebo spustit menstruaci. Tento stav je však dočasný a po aklimatizaci by měl cyklus znovu dostat do rovnováhy.

Nemoc

Překonání vážné nebo i méně vážné nemoci může způsobit takové oslabení organismu, že vynechá menstruace. Někdy stačí i oslabení v podobě nachlazení v době ovulace. Rovněž to však neznamená dlouhodobý stav a tělo by se po doléčení mělo zregenerovat a fungovat tak, jako předtím.

Kojení

Kojení způsobuje zvýšenou hladinu prolaktinu v krvi. Tento hormon je zodpovědný za růst poprsí během puberty a za tvorbu mateřského mléka po narození dítěte. Kontroluje rovněž menstruační cyklus a potlačuje ovulaci. Pokud žena přestane kojit, tak se menstruace dostaví do 6-8 týdnů po odstavení dítěte.

Matka kojící své dítě

Perimenopauza

Perimenopauza nebo i nepravidelná menstruace po čtyřicítce přichází v období 2-8 let před menopauzou. Je způsobena snížením estrogenu v ženském těle. Typická je změnami cyklu jako kratší nebo delší trvání, menstruace přichází častěji nebo pozdější, může být silnější nebo slabší. Poruchy menstruace po 40 mohou způsobovat potíže se spánkem, noční pocení a změny nálady. Nejlepší je odborné vyšetření, při kterém lékař měří hladinu hormonů.

Užívání hormonální antikoncepce

Antikoncepce obsahuje většinou dva hormony, a to estrogen a progestin. Při zahájení užívání nebo při skončení užívání může být rovněž ovlivněn menstruační cyklus. U velkého počtu žen přišlo k nepravidelné menstruaci až do šesti měsíců od jejího vysazení.

Jiné léky

Kromě antikoncepce mohou způsobit nepravidelnou menstruaci antideprasíva, antipsychotika, chemoterapeutické léky a kortikosteroidy.

Co dělat, pokud menstruace nepřichází

Pokud má menstruace zpoždění, tak se doporučuje pár dní počkat a hlavně nepanikařit (panika může způsobit výše zmíněný stres). Je normální mít nepravidelnou menstruaci v pubertě. Pokud se vyloučí důvody jako puberta, případně menopauza, je třeba zvážit výše zmíněné body a navštívit gynekologa.

Zpožděná menstruace - co dělat?

Pokud gynekolog vyloučí všechny zmíněné možnosti, tak podá hormonální injekci k vyvolání menstruace, což je první způsob jak přivolat zpožděnú menstruaci. Pokud by nezabrala injekce, tak lékař udělá testy a hormonální profil pacientky. Rovněž pravděpodobně pacientka podstoupí komplexní gynekologické, sonografické a endokrinologické vyšetření.

Přírodní léčba při nepravidelné menstruace

Doplňkovými možnostmi, jak si pomoci s nepravidelnou menstruací, je i přírodní léčba. Důležité je zmínit, že žádný dlouhotrvající problém neřešte jen bylinkami nebo alternativní léčbou. Totéž se týká tabletek na pravidelnou menstruaci. Jaké přírodní léčiva tedy existují na úpravu menstruačního cyklu?

 • Skořice: Skořice a menstruace patří nerozlučně k sobě. Podle výzkumů pomáhá při léčbě polycystických vaječníků. Napomáhá k úpravě menstruačního cyklu a je účinná proti menstruačním křečím. Nejlepší je zkombinovat ji s mlékem - půl lžičky skořice třeba rozmíchat ve sklenici mléka. Tento nápoj pijte po dobu několika týdnů.
 • Fenykl: Fenykl obsahuje látku, která je účinná pro regulaci menstruace. Rovněž zklidňuje menstruační křeče. Dvě čajové lžičky semen fenyklu nasypte do vody a přes noc nechte louhovat. Ráno takto změklé semena snězte. Toto opakujte po dobu jednoho měsíce (nebo dokud se menstruace nevrátí do normálu).
 • Zázvor: Zázvor je všeobecné brán jako všelék. Účinný je i při regulaci menstruačního cyklu a při snížení bolesti. Doporučuje se čerstvý zázvor (cca lžičku) nastrouhat a zalít horkou vodou. Takto vylouhovaný čaj pijte alespoň třikrát denně po dobu jednoho měsíce.
 • Aloe vera: Podporuje tvorbu hormonů, které mají na starosti menstruaci. Tím pádem léčí i nepravidelný menstruační cyklus. Nedoporučuje se užívat, když máte zrovna menstruaci. Ideální je užívat šťávu z aloe vera.
 • Šťávy: Z ostatních šťáv, které napomáhají regulovat menstruaci jsou to například mrkvová neboť hroznová šťáva.
 • Kurkuma: Vyrovnává hormony a reguluje menstruaci. Přidávejte si ji pravidelně do jídla a výsledky se dostaví. Kurkumu užívejte, dokud problémy nevymizí.
 • Kontryhel: Zakoupit si můžete sušenou kontryhel na čaj. Na alchemikový čaj postačí jedna lžička bylinky. V silnější podobě se prodává jako tinktura.
 • Hluchavka: Podporuje celkově zdraví pohlavních orgánů. Čaj z hluchavky pomáhá nejen při nepravidelné, ale i při bolestivé menstruaci.
 • Šalvěj: Je ideální rostlinou pro ženy, protože obsahuje fytoestrogeny. Jsou to rostlinné hormony podobné estrogenům. Bylinka povzbuzuje plodnost a napomáhá k léčení gynekologických problémů.
 • Malinový list: Při léčbě nepravidelné menstruace se využívají i listy ostružiny malinové.

Úprava menstruačního cyklu bylinkami by měla sloužit jako podpůrný prostředek při léčbě odborníkem.

Produkty na poruchy menstruačního cyklu

 

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Léky, tabletky a byliny pro zvýšení estrogenu. Test odhalí nedostatekLéky, tabletky a byliny pro zvýšení estrogenu. Test odhalí nedostatek

Růst prsou, ochlupení, menstruační cyklus, početí, sexuální touha a sexuální život, to jsou tělesné a duševní změny v životě ženy, za které může estrogen. Víte, proč je důležité mít...

Na premenstruační syndrom (deprese, bušení srdce) bylinky i vitamínyNa premenstruační syndrom (deprese, bušení srdce) bylinky i vitamíny

Emoční, psychologické a fyzické napětí se může u žen objevit každý měsíc. Způsobuje ho tzv. premenstruační syndrom, který je jakousi předzvěstí blížící se menstruace. Co je důvodem jeho...

Aniball balónek má výborné recenze. Kolik cm dokáže žena dosáhnout?Aniball balónek má výborné recenze. Kolik cm dokáže žena dosáhnout?

Aniball je zdravotním "nástrojem", který slouží k procvičování střídavého napínání a uvolňování hráze, na stimulaci poševního svalstva. Pomocí něj je možné podstatně zlepšit průběh...