Echinacea - kapky, sirup či čaj. Přírodní lék na posílení imunity

Krásná rostlinka s barevnými květy, která má blahodárné účinky na lidský organismus. Pokud vás trápí problém s oslabenou imunitou, sáhněte po echinacei.

Éterický olej z echinacei purpurové

Tento skvělý přírodní lék vám pomůže posílit vaši obranyschopnost, dodá vám energii a pomůže i s kožními problémy. Nenechte se však zmást širokým spektrem druhů echinacei. Nejlepší na zdraví ovlivňuje jen jedna z nich - Echinacea purpurová.

Oblíbené produkty s echinaceou

Něco málo o echinacei purpurové

Půvabná rostlina se řadí do čeledi hvězdnicovitých. U nás se v přírodě běžně nevyskytuje. Jejím domovem je Severní Amerika. Většině lidí slouží zejména jako ozdoba zahrad, protože má nádherné purpurové květy, které umí vyrůst až do výšky 150cm. Stejně jim slouží jako lék na různé choroby, ale i jako prevence.

Třapatka nachová - květy

No a proč je právě tato rostlinka taková léčiva? Obsahuje různé účinné látky, ale nejdůležitější z nich je echinacin. Právě od echinacínu je odvozen název Echinacea. Mezi jeho nejdůležitější vlastnosti patří podpora imunitního a lymfatického systému, rychlejší hojení ran či zmírnění bolesti. Kromě echinacínu se však na léčivých účincích podílejí i kyselina citrónová, polysacharidy, flavoidy, silice, steroly a mnohé další. Právě tyto látky, které jsou obsaženy v echinacei, podporují lymfatický a imunitní systém.

Účinky echinacei

Jak již bylo několikrát zmíněno, primárně se blahodárné účinky echinacei vzpomínají ve spojení s imunitou a lymfatickým systémem. Jaké další účinky má ale echinacea na lidský organismus?

 • Podpora imunitního a lymfatického systému – podle různých výzkumů dokáže pravidelné užívání echinacei snížit náchylnost na nachlazení až o 50% a zkracuje také délku onemocnění až o 2 dny.
 • Prevence rakoviny – osobně bych se nespoléhala na to, že když si dám echinaceu, nedostanu rakovinu, avšak svým složením stimuluje např. T buňky, které se chrání tělo před vznikem rakovinu a stejně pomáhá odstraňovat volné radikály.
 • Zpomalení stárnutí – echinacea má antioxidační účinek, což znamená, že zpomaluje předčasné stárnutí buněk. Její antioxidační účinky se podílejí také na antioxidácií organismu.
 • Zlepšení trávení – v otázce účinku rostliny na trávicí soustavu jsou tu dvě věci, které je třeba zmínit. V první řadě má pozitivní účinky, protože pomáhá při žaludečních vředech, pomáhá obnovit játra a podporuje celkové trávení. Na druhou stranu, při nedodržení doporučeného dávkování se může dostavit nežádoucí efekt a játra si můžete naopak poškodit.
 • Protizánětlivé účinky + hojení ran – echinacea se často doporučuje jako podpůrná léčba při bolesti kloubů a svalů. Její účinné látky totiž prokazatelně snižují zánět a působí proti bolesti. Při kožních problémech se echinacea používá v různých tinkturách, ale i krémech. Využít ji tak můžete i při psoriáze či ekzémech. Působí také proti infekci.
 • Léčba infekčních onemocnění dýchacích cest – protože rozšiřuje dýchací cesty, využívá se například při léčbě bronchitidy, ale i při běžných respiračních problémech. Redukuje ukládání hlenu a napomáhá regeneraci dýchacích cest.

Dávkování a užívání

Existuje mnoho podob echinacei, ve kterých se dá koupit. Mezi nejrozšířenější patří kapky, sirupy, čaje či tabletky.

Výrobky s obsahem echinacei na zvýšení imunity

Při kožních problémech se však dá dostat i v podobě krému, tinktury, masti či gelu. Dávkování a užívání je tedy odvozeno od toho, v jaké podobě jste si echineaceu pořídili.

V lékárně se dá sehnat ✅ GS echinacea forte 600, kterou si pořídíte již kolem 170 - 200 Kč. V případě tohoto produktu je dávkování stanoveno na 1 tabletu 1x za den. Doporučuje se užívat ji při jídle. U jiných výrobců se však dávkování může lišit, proto je třeba vždy si pozorně přečíst příbalový leták s informacemi od výrobce.

V případě čaje se doporučuje zejména při chřipce či nachlazení 1-2 dávky denně, většinou ráno. Jinak v rámci prevence stačí 2x týdně. Čaj zalijte vroucí vodou a nechte louhovat 8-10 minut, následně přeceďte a servírujte. Čaj je vhodný i pro děti - ať už vrámci léčby zánětů hrdla, rýmy, soplíkov, kašli, ale i jako výborná prevence. Na jeho přípravu doporučujeme ✅ sušený květ z echinacei.

Co se týče kapek, tinktur, sirupů či mastí, rovněž platí, že je třeba si přečíst informace od výrobce a řídit se při dávkování nimi.

Vybíráme z katalogu

Mohou echinaceu užívat i děti?

I když se při těhotenství a kojení echinaceu nedoporučuje, existují kapky/sirup pro děti. Doporučuji se poradit s lékařem, který vám řekne svůj názor. Co se však týče samotného sirupu, je určen pro děti již od 3 let s problémy s imunitou. Kromě výtěžku s echinacei obsahuje vitamín C a ibišek.

Komu se nedoporučuje užívat echinaceu?

Ačkoliv echinacea nemá sama o sobě žádné vedlejší účinky, existuje skupina lidí, kterým se nedoporučuje ji. Patří mezi ně:

 • těhotné a kojící ženy
 • pacienti užívající léky s obsahem látky amiodaron, ketokonazol či metotrexát
 • sportovci užívající anabolika
 • pacienti nemocní na AIDS, HIV
 • pacienti, kteří užívají léky na potlačení imunity (po transplantací)

Také se nedoporučuje brát echinaceu dlouhodobě, jelikož mohou vzniknout při dlouhodobém užívání alergické reakce. Proto po pár týdnech užívání si dejte na měsíc či dva pauzu.

Zkušenosti lidí s touto rostlinou

I když já osobně zkušenosti s touto rostlinkou nemám, po přečtení různých fór na internetu a také z toho, co jsem slyšela od známých, kteří s touto rostlinou zkušenosti mají, jsem se rozhodla echinaceu také vyzkoušet. Téměř všichni echinaceu opěvují, chválí její pozitivní účinky na imunitu, při začátcích nemoci a také na únavu a hojení ran.

Také jsem zjistila, že ve spojení echinacei s hlívou, rakytníkem či zázvorem si dokážete připravit doslova bombu na imunitu, která vás ochrání před chřipkovým obdobím. Už jen zbývá to zkusit na vlastní kůži.

Oblíbené produkty s echinaceou

Chtěli byste si echinaceu vypěstovat sami ve vlastní zahrádce?

I když se u nás echinacea běžně nevyskytuje v takové míře, když se ji rozhodnete pěstovat, pravděpodobně se jí bude dařit. Důležité však je, abyste měli kvalitní semena na sázení. Na pěstování je nenáročná, stačí jí slunné místo a hlinito-písčitá půda. Dařit se jí však bude pravděpodobně jen do výšky 600 m.n.m. Je to trvalka a vyžaduje dostatek vláhy, na to si třeba dát pozor a zbytečně ji nevysuší. I když jde o trvalku a snáší poměrně dobře zimu, po 3-4 letech ztrácí své léčebné účinky. A pokud ji chcete sbírat, klidně ji odtrhněte celou. Využívají se její listy, stonky, okvětní lístky i kořen.

Pěstování echinacei v zahradě

Pokud máte tedy problém s imunitou, lymfatickým systémem, únavou či nějaké kožní problémy, nebo hledáte jen prevenci před nemocemi a přírodní způsob detoxikace organismu, určitě nebude na škodu poohlédnout se po echinacei. A je už jen na vás, v jaké podobě si ji pořídíte nebo zda ji dokonce budete chtít pěstovat sami.Publikováno dne: 15.04.2019
Hodnocení článku:
(89%)

Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Flixonase - recenze a zkušenosti se sprejem proti alergii Flixonase - recenze a zkušenosti se sprejem proti alergii

Alergie trápí stále větší část populace. Pokud patříte mezi ně a hledáte řešení, jak se zbavit příznaků sezónní rýmy, vyzkoušejte Flixonase 50 mg.

Horké nápoje k léčbě nachlazení Horké nápoje k léčbě nachlazení

V našem článku o horkých nápojích vám popíšeme nejen to, jak fungují. Prozradíme i pro koho jsou vhodné a představíme vám 3 nejpopulárnější z nich. Čtěte a dozvíte se vše podstatné!

Zodac skvělý na alergii i kašel bez předpisu? Zodac skvělý na alergii i kašel bez předpisu?

Pokud trpíte alergií a potřebujete utlumit její příznaky, máte na výběr několik možností. Jednou alternativou je Zodac. Všechny potřebné informace o něm se dozvíte v článku.