Kolostrum (colostrum) - účinky, zkušenosti i pro děti

Kolostrum (colostrum nebo i mlezivo) je takříkajíc zázračná tekutina, která je produkována mléčnými žlázami savců po porodu. V současnosti je populární zejména protože dokáže výrazně podpořit lidskou imunitu.

Kolostrum Virde tablety

Pomáhá překonávat časté nachlazení a organismu dodává látky, díky kterým se může lépe bránit před bakteriemi a viry. Kromě toho je výborné i při boji se záněty. Užíváním kolostra podpoříme hned několik biologických procesů, které probíhají v našem organismu. Jaké druhy kolostra existují? Co kolostrum obsahuje, kolik stojí, kde se dá koupit? Které produkty mají nejlepší recenze? Vše podstatné se dozvíte v našem článku!

Oblíbené kravské a kozí kolostrum

Co to je kolostrum?

Jde o první mléko, tekutinu žluté barvy a husté konzistence, která se tvoří před a ještě pár dní po porodu. Tato životodárná tekutina zaručuje novorozencům příjem těch nejdůležitějších látek, které pro svůj život nutně potřebují. Nový organismus, který je po porodu opravdu velmi zranitelný, se totiž musí vypořádat s množstvím bakterií či virů, ohrožujících jeho život. Jelikož imunita jedince není krátce po porodu ještě zcela vyvinutá, důležité látky mu dodává právě jeho matka prostřednictvím mleziva.

Kolostrum pro novorozence obsahuje množství biologicky účinných látek

Kolostrum je proto v této době opravdu populární. Moderní věda totiž dokázala izolovat biologicky aktivní látky z colostra a proto si je můžete dopřát i v dospělém věku. Mlezivo je totiž plné proteinů, karbohydrátů, vitamínů, minerálních látek a látek, podporujících lidskou imunitu a růst. Látky, které tento všestranný rozvoj organismu pomocí kolostra zajišťují, se nazývají IgG, IgA a IgM.

Kolostrum z kravského i kozího mléka

Výrobci deklarují fakt, že kolostrum z kravského mléka (tzv. bovinní kolostrum) obsahuje až 40x více aktivních látek než lidské. Colostrum je v surové formě tekutinou, trvanlivou asi jako mléko. Proto se tento přírodní výživový doplněk dodává v sušené formě - v tabletách resp. tobolkách. Existují však i další formy kolostra:

 • tekuté kolostrum ve formě sirupu, vhodnou zejména pro menší děti, které mají problém s polykáním,
 • kozí kolostrum,
 • největší výhodou kolostra v tabletách je však jeho skladnost, trvanlivost a fakt, že větší balení vydrží několik týdnů.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie colostrum

Účinky kolostra na organismus

 • Posílení imunity,
 • zmírnění projevů alergií,
 • snížení nemocnosti,
 • podpora růstu kostí, svalů, rozvoj nervového systému,
 • správná funkce biologických procesů v organismu,
 • snížení odolnosti bakterií vůči antibiotikům,
 • léčba zánětlivých onemocnění, průjmů, Crohnovy choroby,
 • podpora trávicího traktu (růst bifidobakterií a laktobacilů),
 • zmírňuje proces stárnutí organismu,
 • urychluje hojení ran i regeneraci poškozených nervů, svalů a kostí,
 • zlepšuje vstřebávání ostatních vitamínů, minerálů a stopových prvků.

Kolostrum pro posílení imunity a vývoj organismu

Organismus, který po porodu přijímá přirozené kolostrum, si vytvoří nejlepší předpoklad pro rozvoj imunity a růstu. Správně fungující imunitní systém ochraňuje organismus před vším, co ho ohrožuje zvenčí, zatímco růstové faktory zajišťují všeobecný rozvoj jedince - růst kostí, svalstva, vývoj nervového systému a pod.

Studie potvrzují, že růstové faktory dokonce zpomalují stárnutí organismu. Díky němu se novorozenec lépe dokáže bránit nejen před viry, bakteriemi ale i alergeny a plísněmi.

Kolostrum posiluje slabou imunitu

Colostrum dokáže zaktivovat slabší imunitní systém, stejně však normalizovat hyperaktivní imunitní systém, příznačný pro autoimunitní onemocnění. Proto je kolostrum pro děti opravdu velmi vhodnou formou podpory zdraví, má však prokazatelné účinky i na dospělý organismus a proto na něj někteří nedají dopustit.

Rozdílné růstové faktory fungují na odlišných principech - dokud jeden podporuje tvorbu nových buněk (a tedy růst organismu), další brání rozmnožování a přeměně buněk (ochrana před rakovinou).

Co obsahuje kolostrum?

Kromě zmíněných biologicky aktivních látek, podporujících imunitu a růst organismu, je mlezivo bohaté i na:

 • Imunoglobuliny – látky, které nás ochraňují před záněty, které vyvolávají různé infekce. V případě, že se v našem organismu vyskytne takový cizí škodlivý organismus, právě imunoglobuliny ho dokáží lokalizovat a zlikvidovat. Užívání kolostra je nejlepší prevencí proti infekčním stavem, stejně dobře však pomůže i při léčbě. Možná vás překvapí, že kráva dokáže během prvních pár dní po porodu uvolnit prostřednictvím mleziva hned 2 kg imunoglobulinů. Proto je bovinní (tedy kravské) kolostrum tak oblíbené.
 • Aminokyseliny – jsou stavebním prvkem ostatních bioaktivních sloučenin a jejich nedostatečný přísun ohrožuje tvorbu ostatních enzymů či peptidů, což může mít za následek nedostatečnou funkci či dokonce selhání procesů v organismu. Aminokyseliny mají přímý vliv na obnovování buněk, látkovou výměnu, jejich dostatečný příjem má přímý vliv na naši výkonnost. Pokud je máme málo, trpí naše imunita, dochází ke zpomalení rozvoje organismu, prodlužuje se délka rekonvalescence.
 • Lactoferin – důležitá látka, která odpovídá za transport železa po organismu, podporuje naši obranyschopnost. Působí bakteriostaticky, neboť na sebe váže železo, potřebné pro množení bakterií E-coli či stafylokoků. Jeho nedostatek způsobuje narušení střevní mikroflóry a problémy s trávením.
 • V colostru najdeme všechny důležité vitaminy (skupiny A, B, C, E, kyselinu listovou, kyselinu pantotenovou, biotin, niacin...) a minerály (draslík, vápník, fosfor, sodík, železo, jód, chrom...) odpovědné za dokonalý chod všech biologických procesů, funkci nervového systému, tvorbu hemoglobinu, správný růst svalů, kostí a mnoho dalších procesů. Kromě toho se v colostru nacházejí desítky dalších aktivních látek, což z něj dělá opravdu revoluční produkt.

Dávkování kolostra, cena

Dávkování kolostra je velmi jednoduché - doporučujeme užít 1 tabletu 2x až 3x denně. Tabletu zapijte dostatečným množstvím vody, doporučujeme nezapíjet ji teplými nápoji.

Kolostrum pro vhodné pro děti i dospělé. Dávkování a způsob užívání se samozřejmě mohou lišit u různých produktech, proto si před užíváním doplňku vždy přečtěte příbalovou informaci.

 • Jde o 100% bio kravské kolostrum bez jakýchkoli přidaných látek,
 • pochází od zdravých krav, chovaných na farmách s pravidelným dohledem veterináře,
 • přísně kontrolované podmínky kvality výroby, řízení kvality HACCP a ISO 9001:2001,
 • více než 40% obsahu imunoglobulinu G,
 • vysoký obsah účinných biologicky aktivních látek,
 • obsahuje pouze necelých 5% tuku,
 • jde o čistě přírodní produkt bez jakékoliv chemie.

Naše zkušenosti a doporučení na závěr

Kolostrum patří k doplňkům výživy, které pravidelně užíváme iv naší redakcí. Naší redaktorce Lucii pomohlo výrazně posílit imunitu a zlepšit zdraví.

"Začátkem roku jsem se opravdu necítila ve své kůži. Každý měsíc jsem 3 týdny bojovala s rýmou, kašlem, bolestmi v krku a hlavy, nekonečnou únavou a pocitem totálního vyčerpání. Nepomáhali mi už ani antibiotika, 3 týdny mi bylo k padnutí, následovalo několik denní zlepšení a opětovný příchod nemoci. Rozhodla jsem ta tedy najít něco, co by mi pomohlo.

Po přečtení množství článků jsem našla i fórum o kolostru, které mě přesvědčilo, že se ho vyplatí vyzkoušet. Tolik maminek a lidí se přece nemůže mýlit! Zvažovala jsem výběr kravské vs. kozí kolostrum. Jelikož o tom kravském se ale napsalo přece jen více, vybrala jsem si právě to. A nelituji.

Už po měsíci užívání (3x denně, protože jsem chtěla, aby se účinek projevil čím dříve) jsem viděla změnu. Nemoc opět dorazila v dubnu, tentokrát ale trvala pouze týden. Intenzita kašle i rýmy byla o 2/3 nižší, než před zahájením užívání produktu. Byla jsem opravdu překvapená.

Od května jsem úplně zdravá (přesto, že jsem párkrát podcenila oblečení av létě zažila i noční koupání ve studené vodě, kde jsem se smířila s tím, že toto určitě oblezla :-)) Je podzim, mnoho lidí kolem mě ničí nachlazení a chřipka , no já jsem v pořádku ..

Jsem ráda, že mohu účinky kolostra prezentovat i Vám a věřím, že Vám pomůže tak jako mně. "

Z našich zkušeností vám proto doporučujeme brát kolostrum dlouhodobě, abyste si zdraví a imunitu zlepšovaly průběžně. Předejdete tak velkému množství zdravotních komplikací a ušetříte peníze, které byste jinak vynaložili na koupi léků proti nachlazení, chřipce a ostatním potížím.

Oblíbené kravské a kozí kolostrum

Zobrazit produkty v kategorií:Publikováno dne: 14.04.2019
Hodnocení článku:
(91.4%)

Autor článku

Lucia Kunkelová

Už od malička se zajímám o účinky různých bylinek a přírodních preparátů na náš organismus. Místo klasické léčby vždy nejdříve sáhnu po té...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Flixonase - recenze a zkušenosti se sprejem proti alergii Flixonase - recenze a zkušenosti se sprejem proti alergii

Alergie trápí stále větší část populace. Pokud patříte mezi ně a hledáte řešení, jak se zbavit příznaků sezónní rýmy, vyzkoušejte Flixonase 50 mg.

Horké nápoje k léčbě nachlazení Horké nápoje k léčbě nachlazení

V našem článku o horkých nápojích vám popíšeme nejen to, jak fungují. Prozradíme i pro koho jsou vhodné a představíme vám 3 nejpopulárnější z nich. Čtěte a dozvíte se vše podstatné!

Zodac skvělý na alergii i kašel bez předpisu? Zodac skvělý na alergii i kašel bez předpisu?

Pokud trpíte alergií a potřebujete utlumit její příznaky, máte na výběr několik možností. Jednou alternativou je Zodac. Všechny potřebné informace o něm se dozvíte v článku.