Krémy a léky na křečové žíly na nohou. Domácí léčba funguje

Varixy, jak se odborně nazývají křečové žíly, jsou rozšířené cévy různé tloušťky, jakož i barvy, na dolních končetinách. V prvotní formě mají podobu tzv. metličkových venektázií, které však mohou přerůst až do nepravidelných klikatých výběžků.

Křečové žíly na nohách

V některých případech vytvářejí dokonce třásňové útvary. Načervenalou barvu a tloušťku do jednoho milimetru mají tenké žíly, vyskytující se ve tvaru vějíře. Retikulární žíly jsou zbarveny do fialova až modra a rozšiřují se až do tří milimetrů. Dokonce několik centimetrů mohou mít varixy, které se nacházejí jakoby nad povrchem dolní končetiny. Vytvářejí již zmíněné hrbolky.

Oblíbené přípravky k léčbě křečových žil a unavených nohou

Příznaky křečových žil

Žilní systém dolních končetin obsahuje na rozdíl od tepen chlopně, které současně s činností svalů umožňují návrat krve směrem k srdci, proti gravitaci. Oslabená a roztažená žilní stěna způsobí, že chlopně nefungují jak mají, krev zůstává převážně v nohách a žíly se tak roztahují stále více. Jejich vznik je podmíněn několika faktory, jako například dědičné predispozice, nadváha a obezita, dlouhodobé stání, ale i sezení či hormonální změny.

Kromě estetických změn jsou projevy varixů:

 • svědění,
 • mravenčení,
 • pálení,
 • otoky nohou spojené s bolestmi,
 • křeče,
 • záněty žil,
 • ztráta pružnosti kůže,
 • zvýšená pigmentace kůže.

Varixy je nutné neprodleně léčit, protože jejich pokročilé stádium může vést až k trombóze či bércovým vředům.

Elastický obvaz na křečové žíly

Křečové žíly a domácí léčba

Pro léčbu prováděnou v pohodlí domova platí několik základních doporučení:

 • tělesnou hmotnost se snažte udržovat v normě, buďte pohybově aktivní. Plavání, běh, tanec budou dobrou volbou, aerobik, zumbu či jumping vynechejte,
 • seďte s vyloženými nohama, ale ne příliš dlouho – tehdy přerušte sezení, projděte se po bytě, dopřejte si krátké cvičení s kotníkem,
 • omezte sezení s překříženýma nohama,
 • vyhýbejte se horkým koupelím, sauně, ale také přímému slunečnímu záření,
 • pokud se věnujete různým domácím pracím, snažte se střídat polohy,
 • posilování svalů dolních končetin je plusem,
 • nezapomínejte na denní gymnastiku v podobě kroužení zvednutých nohou, střídavého chození po špičkách a patách,
 • každý večer sprchujte nohy od chodidel směrem nahoru studenou a následně teplou vodou. Opakujte pětkrát, přičemž sprchu ukončete vždy studenou vodou. Nohy vyložte nad úroveň srdce,
 • nenoste úzké nepružné kalhoty či ponožky a podkolenky se silnou gumičkou. Ideální jsou boty s podpatkem tři až čtyři centimetry. Příliš vysoká nebo naopak nízká obuv není vhodná,
 • jezte lehce stravitelná jídla, do jídelníčku zařaďte pohanku, cibuli, česnek, rajčata, mladé lístky kopřivy, šťávy z citrónů, pomerančů a grapefruitů či čaje s obsahem rutinu. Dopřejte si přísun vitaminů E, C, koenzym Q10 a antioxidanty,
 • vyvarujte se nošení těžkých břemen, kouření a alkoholu.

Z recenzí výrobku:

Zkušenosti s Priessnitz Žilní a cévní výživa Forte + Mazání na žíly a cévy De Luxe prozdravi.cz

Krémy na křečové žíly – pomáhá i přírodní léčba

Při používání a aplikací krémů buďte opatrní. Masáž je tentokrát zakázána. Vyduté žíly vytvářejí tzv. klky, v nichž krev dostatečně neproudí. Ta začíná tuhnout a měnit se na krevní sraženiny, tromby. Masáží by se mohli dát do pohybu a v užších místech žílu ucpat. To by mělo za následek, že živiny se nedostanou do cíle, toxiny se neodplavuje. Vzniknou komplikace, které už krémy nevyřeší. Mezi osvědčené gely a krémy na křečové žíly patří:

Je nutné poznamenat, že krémy vyřeší jen počáteční příznaky křečových žil a utlumí bolest a otoky. Pro úplné vyléčení vyhledejte Angiologie!

Vyšetření křečových žil u angiologa

Léky na křečové žíly

Křečové žíly nepostihují jen ženské pohlaví, i když je pravdou, že v poměru k mužům vede 3: 1. Nejčastěji se toto neestetické a bolestivé onemocnění chlopní cév vyskytuje u lidí nad padesát let, ale není žádnou výjimkou, že jím trpí i podstatně mladší ročníky. Důležité je, aby oba přívlastky onemocnění byly při léčbě eliminovány.

I když pro mnohé jsou varixy i psychickou zátěží, a to kvůli nevábný vzhledu nohou, léčení z estetických důvodů není dostačující. Pokud se totiž problém nevyřeší i z medicínského hlediska, může dojít k závažným komplikacím. V tomto případě je nasazení medikamentózní léčby lékařem nutností.

Nejčastěji pacienti užívají léky Anavenol, Detralex, případně Anopirín. Léčivá stanovuje výhradně lékař s přihlédnutím na stádium křečových žil. Pokud pozorujete, že vaše křečové žíly jsou již velmi výrazné, pak se nenechte v lékárně přemluvit na různé výživové doplňky a užívejte tablety doporučeno jedině odborníkem.

Léčba křečových žil – aby bylo odstranění trvalé

Při tomto druhu cévního onemocnění se pravděpodobně neobejdete bez tzv. kompresivní léčby, která funguje na principu změny šířky žíly vnějším tlakem. Její realizace je nezbytná z dlouhodobého hlediska. Počítat třeba s tím, že již rozšířené žíly není možné touto formou vrátit do původní velikosti. Účinek nošení speciálních punčoch spočívá v optimálním rozložení kompresního tlaku na chodidlo a celou nohu. Čím je tlak vyšší, tím je léčba účinnější. Odstraňuje příznaky spojené se zadržováním tekutin, působí preventivně proti varixy a otokům, podporuje žilní oběh, redukuje pocit těžkých a unavených nohou.

Další možnosti léčby křečových žil

 • Efektivní léčbou může být chirurgická ablace žil, pomocí které dochází k odstranění nemocné žíly.
 • Pro pacienty je komfortnější například Endovaskulární laseroterapie.
 • Invazivní metodou je také tzv. skleroterapie, při níž se do žíly vstřikuje roztok, jehož prostřednictvím postupně dojde k uzavření jejího průsvitu.
 • Na prevenci další tvorby křečových žil po léčbě je vhodná například magnetoterapie.

Pokud pacient neadekvátně zatěžuje žilní systém i po léčbě, obvykle dochází k tvorbě nových křečových žil.


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak snížit cholesterol? Léky a strava pro dobré hodnotyJak snížit cholesterol? Léky a strava pro dobré hodnoty

Cholesterol je tuková látka, nezbytná pro správné fungování organismu. To se odvíjí právě od jeho optimální hladiny 5,0 mmol / l. V našem článku se dozvíte jak ho v případě potřeby snížit.

Jak snížit vysoký krevní tlak? Pomohou léky i přírodní léčbaJak snížit vysoký krevní tlak? Pomohou léky i přírodní léčba

Faktory zvyšující riziko vzniku hypertenze souvisí především se správnou životosprávou. V našem článku vám popíšeme příčiny vzniku a možnosti řešení problémů s vysokým krevním tlakem.

Tabletky, bylinky a čaje na snížení hladiny cukru v krviTabletky, bylinky a čaje na snížení hladiny cukru v krvi

Hladinu glukózy v krvi udržuje v optimálním množství hormon inzulín. Pokud je jeho hladina nižší, hladina cukru v krvi se zvyšuje. V našem článku vám poradíme co brát na vysoký cukr.