Legální náhrady steroidů – anabolizéry na přírodní bázi bez negativních androgenních účinků

Díky jejich snadné dostupnosti na černém trhu si anabolické steroidy může koupit téměř každý, ne každý si však uvědomuje, jaké mají steroidy vedlejší účinky. Přitom existují i ​​bezpečnější a zdravější cesty k velkým svalům – jednou z nich je např. nahrazení těchto látek tzv. anabolizéry na přírodní bázi.

Muž s velkými vyrýsovanými svaly

Popíšeme vám, jak fungují, co od nich můžete čekat a proč jsou lepší volbou než běžné steroidy.

Oblíbené náhrady steroidů

Jsou steroidy opravdu "špatné"?

Jde v podstatě o léky, z nichž většina je využívána k léčbě různých onemocnění. Jejich příjemným vedlejším účinkem pak může být nabírání svalové hmoty, její zkvalitnění, zvýšení fyzické výkonnosti či redukce tuku. Steroidy mohou mít formu tablety nebo injekce.

Vedlejší účinky však při těchto látkách nikdy nebývají pouze pozitivní. Nejhorší je jejich negativní vliv na testosteron přirozeně produkovaný lidským tělem. Organismus si totiž časem může zvyknout, že ho přijímá zvenčí, proto sníží jeho produkci ve vlastní režii. Steroidy a sexualita se tedy často příliš nekamarádí.

Nejčastějšími negativními vedlejšími účinky jsou zvýšená tvorba akné, rychlejší růst ochlupení, gynekomastie (zvětšení prsou u mužů), emoční nestabilita od zvýšené agresivity až po úzkostné stavy, vypadávání vlasů, zvětšení prostaty a zmenšení varlat, erektilní dysfunkce, oslabená imunita, vysoký krevní tlak a zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a poškození jater a ledvin.

Píchání si steroidů

Anabolika ale nemusí být vysloveně "špatné" – pro profesionální kulturisty a silové sportovce představují pouze další krok za vytouženými sportovními výkony. Na nich však má kromě steroidů podíl i přísná životospráva v podobě striktního stravování, tvrdého tréninkového režimu a poctivé regenerace.

Pokud ale nemáte mnoho odcvičeního a nechcete se věnovat profesionální kariéře v některém z výše uvedených sportů, nemají pro vás anabolické steroidy smysl. Jejich účinek je sice rychlý, ale jakmile se rozhodnete s cvičením přestat nebo ho přerušíte na delší dobu, přičemž začnete zanedbávat životosprávu (a to se stává drtivé většině amatérů), svaly se začnou ztrácet.

Negativní důsledky užívání anabolických steroidů jsou často na celý život. Kromě toho, držení těchto látek a obchodování s nimi je zakázáno.

Řešením jsou náhrady anabolických steroidů

Jde o látky, které mají podobné účinky na růst svalů a zvýšení síly jako steroidy, avšak bez negativních androgenních účinků (tj. Růst ochlupení, prsou, akné, zhoršení erekce apod.).

Samozřejmě, ani nejlepší "legálně steroidy" nemají takový silný účinek jako skutečné anabolické steroidy, u většiny z nich nebyly pozorovány žádné vedlejší účinky, takže při dodržení dávkování si s nimi neublížíte. I z toho důvodu jsou tyto přírodní steroidy legálně a volně prodejné bez lékařského předpisu.

Ekdysteroidy

Patří sem látky jako ekdysteron a turkesterón, které jsou strukturálně podobné androgenům a mají prokázané anabolické účinky. Jde o tzv. polyhydroxylované ketosteroidy, které jsou podobné anabolickým steroidům, ale bez výše zmíněných negativních vedlejších účinků. Kromě toho vám dokážou zlepšit syntézu bílkovin, ochránit nervovou tkáň a snížit hladinu cholesterolu či glukózy v krvi.

Vypracovaný muž s výživovými doplňky

D-AA

Je to zkrácené pojmenování pro kyselinu d-asparagovou, což je aminokyselina, která se přirozeně vyskytuje v lidském těle. Ovlivňuje sekreci růstového a luteinizačního hormonu a reguluje syntézu testosteronu. Má také pozitivní vliv na kvalitu spermií.

Výzkumy na zvířatech i lidech ukázaly, že 12 dnů užívání této látky dokáže zvýšit hladinu luteinizačního hormonu (ten má přímý vliv na buňky varlat, které produkují testosteron) a zvýšit produkci testosteronu a zlepšit jeho transport v těle.

Diosgenin

Látka získávaná z hlíz rostliny smldinec huňatá (Dioscorea villosa), která roste převážně v Severní Americe. Má příznivý vliv na vylučování růstového hormonu i testosteronu, což může mít za následek zvětšení svalové hmoty, redukci tuku, zvýšení výkonnosti a zlepšení regenerace po trénincích.

Kromě toho má diosgenin protirakovinné a protizánětlivé účinky, přičemž vedlejší účinky této látky nebyly pozorovány.

ZMA

Tento doplněk v sobě kombinuje látky zinek, hořčík a vitamin B6 (některé varianty obsahují i ​​vitamín C). Zinek se účastní desítkách chemických procesů v lidském těle a stejně jako vitamin D je spojován s úrovní hladin testosteronu v organismu.

Vědecké studie prokázaly, že zinek měl výrazný vliv na zvýšení hladiny testosteronu u mužů, kteří trpěli právě nedostatkem zinku. Při mužích s dostatečnou hladinou zinku jeho zvýšený příjem hladinu testosteronu dále nezvýšil.

Hořčík a vitamín B6 jsou dále spolu se zinkem odpovědné za podporu funkce nervového systému, regulaci hladiny buněčného metabolismu a zlepšení kvality spánku.

Tribulus terrestris

Jde o výtažek z stejnojmenné rostliny, jejíž slovenský název je kotvičník zemní. Kotvičník pochází pravděpodobně z písčitých pláží v Číně a Japonsku. Pro své účinky byl však oblíben již ve starověké řecké, čínské či indické mecidíne, kde se používal jako lék na neplodnost, impotenci a erektilní dysfunkci, resp. na zvětšení libida.

Tribulus terrestris

Tribulus terrestris je pravděpodobnější nejpopulárnější náhrada steroidů. Vědecké studie potvrdily zlepšení sexuálního zdraví a zvýšení testosteronu u mužů s erektilní dysfunkcí. Další studie na mužích, kteří měli problémy s plodností, ukázala zlepšení množství čisté svalové hmoty a zredukování tělesného tuku i zlepšený hormonální profil.

Navzdory výsledkům těchto studií praxe ukazuje, že Tribulus terrestris pomáhá spíše cvičencům se sníženou hladinou testosteronu, čili mužům s hormonálními poruchami nebo starším mužům. Jeho účinek při mužích do 30 let je sporný, protože většina z nich má přirozeně vysokou hladinu testosteronu.

Každopádně, výtažek z Tribulus terrestris určitě stojí za vyzkoušení. Je to totiž čistě přírodní produkt, který nemá vedlejší účinky a mimo jiné má také příznivý vliv na funkci močových cest (léčí i jejich záněty), zlepšuje hormonální rovnováhu, snižuje hladinu cholesterolu a upravuje krevní tlak.

Vybíráme z katalogu

Maca

Je to rostlina známá pod názvem řeřicha peruánská. Podobá se na řepu nebe velkou ředkvičky a roste v Andách v Peru v nadmořských výškách nad 3 500 m. Místní obyvatelé ji hojní využívají jako v gastronomii tak i v medicíně - Zejména tedy její kořen, který Může Mít černou, růžovou, žlutá nebo červenou barvu.

Tato rostlina je zdrojem vitaminu B6 a C, mědi, železa, draslíku či manganu. Je účinným afrodiziakem pro muže i ženy, přičemž mužům zvyšuje počet spermií. Dále takové zlepšuje pevnost kostí, chrání mozek před poškozením a reguluje hladiny hormonů.

Maca peruánská

Výtažek z jejího kořene prodávaný pod názvem Maca sice nezvyšuje hladinu testosteronu přímo, studie ale prokázaly zvýšení sexuální žádostivosti a parametry plodnosti u mužů. Maca také obnovuje celkovou vitalitu, zvyšuje vytrvalost a výdrž, zlepšuje stav zubů, pleti a vlasů.

Jde o čistě přírodní výtažek bez vedlejších účinků.

Vitamín D

Je to v podstatě hormon, který vzniká v kůži působením slunečního záření nebo jej můžete přijmout ve stravě. Významné množství vitaminu D se nachází pouze v několika druzích ryb, rybím tuku a pár jiných druzích potravin – podle několika studií ho má většina populace nedostatek.

Kromě toho jedna studie prokázala i jeho souvislost s hladinou testosteronu, proto ho někteří sportovci začali užívat ve formě výživového doplňku. Vitamín D také zlepšuje vstřebávání vápníku a fosforu z střev, má tedy přímý vliv na pevnost kostí. Dále také výrazně podporuje imunitní systém, léčí infekce, pomáhá regulovat krevní tlak a hladinu inzulínu a hraje roli i v prevenci a léčbě rakoviny.

Vybíráme z katalogu

Zázvor

Určitě ho znáte jako vynikající ingredienci do jídel či přírodní lék na nachlazení. Tato rostlina původem z jihovýchodní Asie obsahuje totiž množství antioxidantů a má protizánětlivé účinky. Kromě toho má ale pozitivní vliv i na sexuální zdraví a na hladinu testosteronu.

Zázvor

Vědecká studie na neplodných mužích ukázala, že při každodenním podávání výživového doplňku s obsahem zázvoru přišlo po třech měsících k navýšení jejich hladiny testosteronu a luteinizačního hormonu o 17 %, druhá zase ukázala zvýšení počtu spermií o 16 %.

I to je důvod, proč najdete zázvor v mnoha komplexních výživových doplňcích pro kulturisty a silové sportovce.

Mají náhrady steroidů vůbec smysl?

Z popisu jednotlivých látek používaných v těchto náhradách je jasné, že mají spíše podpůrný účinek, který se neprojeví u každého, přičemž nejvýraznější je, pokud máte nedostatek přirozeného testosteronu. Ten může být zapříčiněn vyšším věkem, hormonální poruchou či nejčastěji špatným životním stylem. Je proto namístě vyzkoušet různé náhrady steroidů ve formě výživových doplňků abyste viděli, co vám skutečně zabírá.

Správná životospráva má na produkci testosteronu ve vašem těle výrazný vliv. Zvýšit jeho hladinu můžete např. zařazením těžkého silového tréninku 3-krát týdně se zapojením velkých svalových skupin (pokud vykonáváte jiný sport než posilování) či úpravou stravy.

Je prokázáno, že hladina testosteronu je u lidí s nadváhou nižší – pokud se vás to týká, zkuste se zaměřit na redukci tuku. Při dietním režimu si někteří lidé často tuky odříkávají, na testosteron má vliv i to, zda máte ve stravě dostatek zdravých tuků. Podle některých názorů dokáže hladinu testosteronu zvýšit i praktikování přerušovaného půstu.

K faktorům negativně ovlivňujícím hladinu testosteronu patří i nadměrný stres a nedostatek spánku.

Oblíbené náhrady steroidů

Zobrazit produkty v kategorií:Publikováno dne: 24.04.2019
Hodnocení článku:
(86.2%)

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Konopný protein i na hubnutí. Nejlepší má Kompava nebo GymBeam? Konopný protein i na hubnutí. Nejlepší má Kompava nebo GymBeam?

BIO, vegetariánský a veganský konopný protein je skvělým zdrojem rostlinných bílkovin. Nemluvě o příznivých účincích konopných semínek. O konopném proteinu se v článku dozvíte vše...

Nejlepší předtréninkové stimulanty Nejlepší předtréninkové stimulanty

Předtréninkové doplňky slouží na podporu sportovců při jejich výkonech. Oblíbené jsou zejména u kulturistů, fitness a silových sportovců, kterým pomáhají zvýšit podán výkon, vytrvalost a...

Iontové nápoje pro sportovce i na hubnutí Iontové nápoje pro sportovce i na hubnutí

To, že se při sportu potíte, neznamená, že se zbavujete pouze špatných látek. Z těla vám bohužel odcházejí i takové potřebné minerální látky jako sodík, draslík čí hořčík. Doplnit si je...