Tabletky a léky na trávení a podrážděný žaludek jsou i bez předpisu

Problémy s trávením jednou za čas postihují téměř každého z nás. Bohužel, někteří takové nepříjemnosti zažívají poměrně často. V druhém případě se nevyplatí čekat na chvíli, kdy přirozeně odejdou.

Problémy s trávením u dospělého člověka

Řešení totiž nemusí být tak jednoduché a může vyžadovat úpravu stravování, výrazné eliminování stresu a celkovou změnu životního stylu. Právě ty jsou totiž nejčastějším spouštěčem vzniklých potíží, případně onemocnění, na které ne vždy postačuje domácí samoléčba.

Léky na podporu trávení najdete v nabídce online lékárny Dr. Max!

Problémy s trávením a příznaky

  • Nafouknuté břicho a plynatost – je výsledkem nadměrného hromadění plynů v trávicím traktu. I proto ho často provázejí nepříjemné křeče. Vylučování plynů patří k přirozeným procesem trávení člověka, zejména, pokud jsou součástí stravovacích návyků luštěniny, kapusta, květák, zelí, červená řepa, pórek apod. Pokud však jde o častou a nekontrolovatelnou plynatost, je třeba hledat příčinu v oslabení trávicích enzymů, případně v nějaké nemoci.
  • Říhání – objevuje se zejména po konzumaci sycených nápojů, piva, zmrzliny, žvýkání žvýkačky apod. Jde o přirozenou reakci organismu na zvýšený obsah vzduchu v žaludku. V podstatě jím napomáháte trávení, například i tehdy, když jste jedli rychle a hltavě. Pokud říhání často a tzv. ructus není odpovědí na přijatou stravu nebo nápoje, něco není s trávicí soustavou v pořádku.
  • Zácpa – pokud vyprazdňování není pravidelnou záležitostí a probíhá méně než třikrát v týdnu, vaše stolice je opakovaně tvrdá, a tím doprovázená i bolestmi, tělo vám dává jasný signál, že máte změnit stravovací návyky a zařadit do svého harmonogramu více pohybu (v některých případech může jít i o vedlejší účinky užívaných léků).
  • Průjem – je řídká až vodnatá stolice, která se objevuje častěji než třikrát za den. Má očistnou funkci, neboť tělo zbavuje škodlivých látek a bakterií. Většinou jde o reakci na konkrétní přijatou potravu nebo kombinaci více potravin. Pokud však taková forma detoxikace trvá více než dva dny a navíc ji doprovází i výskyt krve nebo hnisu ve stolici, měli byste vyhledat lékaře.
  • Pálení žáhy – občasné pálení žáhy neznamená žádné zdravotní komplikace a je jen odpovědí na přejedení se nebo opakovaný přísun mastných, kořeněných a sladkých jídel. I tentokrát platí, že pokud vás začne žáha pálit častěji, téměř po každém jídle, či dokonce i když jste déle nepřijali žádnou potravu, pravděpodobně je narušena funkce svěrače jícnu (gastroezofageální reflux). Možným důvodem je i "líný žaludek", který nestíhá zpracovávat a vyprazdňovat svůj obsah dále do trávicího traktu.

Pálení žáhy v hrdle

Jak předcházet problémům s trávením?

Jak jsme již naznačili, úprava jídelníčku je prvním krokem k dosažení dobrého trávení. Uvědomělé stravování nutně neznamená vyhýbání se nezdravým jídlům, ale jejich omezení ano. Čas od času si je klidně dopřejte, ale nezapomeňte je vyvážit dostatkem zeleniny a ovoce. Základem je pestrá strava. Dopřejte si "z každého rohlíku troška". Výrobky s vysokým obsahem vlákniny určitě nevynechejte! Pitný režim je v této souvislosti také alfou omegou. I detoxikace stojí za zmínku.

Pohyb samozřejmě nesmí chybět. Realizujte ho aspoň ve formě procházek. V případě, že máte sedavé zaměstnání to platí obzvlášť. Cvičení určitě neuškodí. A v neposlední řadě, i když je to neustále opakovaná téma, ale jedním z největších škůdců zdraví je stres. V dnešní době se mu předchází opravdu těžko, ale jeho minimalizaci skutečně přináší příznivé zdravotní výsledky, fyzickou a duševní pohodu. Pomohou pravidelné procházky v přírodě či jóga.

Problémy s trávením pomohou vyřešit přípravky z lékárny

Probiotika, prospěšné bakterie, se sice vyskytují ve střevní mikroflóře přirozeně, ale jejich nedostatek může znamenat zdravotní problémy. Proto je třeba pravidelně doplňovat, ať už v podobě jogurtů a mléčných výrobků nebo doplňků stravy dostupných v lékárnách.

Vyzkoušet můžete například Probio-Fix Inum, kapky BioGaia Protecta, LactoFlor Bioplus, VALOSUN Biopron 9 nebo GS Laktobacily Forte 21.

Při poruchách trávení pomáhá i přírodní léčba v podobě pití čajů. Nejlepší je mátový, fenyklový, kontryhelový či heřmánkový čaj.Publikováno dne: 05.06.2019
Hodnocení článku:
(88.4%)

Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Střevní chřipka často i v těhotenství. Projevy, příčiny, léčba Střevní chřipka často i v těhotenství. Projevy, příčiny, léčba

Trápí vás průjem, zvracení nebo zvýšená teplota či dokonce zimnice? To vše jsou příznaky střevní chřipky. Připravili jsme si pro vás komplexní informace o střevních virózách.

Psyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenosti Psyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenosti

Psyllium obsahuje vysoký podíl vlákniny. Právě díky ní je ideálním adeptem na správné fungování organismu. V našem článku si o něm řekneme vše podstatné.

Léky na žaludeční vředy na domácí léčbu. Sledujte příznaky a udělejte si test Léky na žaludeční vředy na domácí léčbu. Sledujte příznaky a udělejte si test

Pod označením peptické vředy se skrývají vředová onemocnění, která postihují oblast žaludku, dvanáctníku, jícnu a okolí Meckelova divertikulu. Víte, jak si s nimi poradit?