Nejlepší vitamíny pro děti z lékárny? I přírodní jsou kvalitní

Určitě to znáte – přesvědčit děti, aby jedli dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, je často nadlidský úkol. Pro zdravý vývin v období růstu jsou ale vitamíny důležité – pomocnou ruku v tomto směru umí podat i vitamínové výživové doplňky.

Nejlepší multivitaminy pro děti z lékárny

V článku vám objasníme, s čím jednotlivé doplňky dětem pomohou, jaké jsou zkušenosti s jejich užíváním a jaká je jejich přibližná cena. Zároveň vám představíme 3 nejoblíbenější vitamínové doplňky pro děti.

Oblíbené vitamíny pro děti

Vitaminové doplňky nenahradí pestrou stravu

Období dětství je čas, kdy si dítě buduje kromě jiných i stravovací návyky. Ne každý rodič dokáže dítě přesvědčit, aby snědlo to, co mu nechutná, ale nahrazovat toto úsilí každodenním servírováním vitamínů v umělé formě také není dobrý nápad.

Žádný vitamínový doplněk totiž neobsahuje všechny látky potřebné pro zdravý vývoj dítěte. V ovoci a zelenině najdete kromě vitamínů desítky zdraví prospěšných látek, které mají navíc přirozenou formu.

Přesto nacházejí vitaminové doplňky opodstatnění v mnoha případech. Může jít o situace, kdy dítěti neumíte poskytnout pravidelnou a vyváženou stravu, když dítě trpí problémy s trávením nebo jeho trávicí soustava nedokáže některé potraviny zpracovat, případně když má dítě chronické zdravotní problémy, které organizmus vyčerpávají a ten potřebuje vitamínů více. Přijdou vhod i v zimním období, kdy čerstvé zeleniny a ovoce není dostatek.

Vybíráme z katalogu

Citlivý dětský žaludek a vitaminové doplňky

Pro některé z nás dospělých je běžné, že se "dopujeme" různými výživovými doplňky, i nejslabší bolest hlavy utišit analgetiky a při prvních projevech chřipky saháme po vysokých dávkách umělých vitamínů.

Dětský žaludek i celý organismus je ale mnohem citlivější, proto byste měli předem znát složení vitaminových doplňků, které dětem podáváte. Mezi potenciální nežádoucí látky v nich patří např. přidaný cukr, který nepříznivě působí na zuby (zvláště v kombinaci s kyselinou citrónovou, která je také častou složkou). Náhrady umělými sladidly také nejsou nejlepší – některé z nich se při vysokých dávkách mohou usazovat v těle. Nevhodnou látkou je i benzoan sodný (konzervant), při kterém je podezření, že může zhoršit astmatické onemocnění a vyvolat hyperaktivitu v kombinaci s umělými barvivy.

Vybíráme z katalogu

Nejen vitamin C je pro děti důležitý

Právě vitamín C je nejznámějším, ale zdaleka ne jediným potřebným vitamínem pro fungování organismu. Je to silný antioxidant a má klíčový vliv na tvorbu bílých krvinek a tím i na funkci imunitního systému. Kromě něj lidské tělo potřebuje pro svou správnou funkci a vývin i mnohé další látky.

Nejvýznamnější vitamíny a látky potřebné pro dětský organismus:

  • Vitamín A – je potřebný pro růst a vývin těla, zejména pro zdravé kosti a zuby. Má přímý vliv na dobrý zrak (je základem pro tvorbu fotosenzitivního pigmentu pro oči) a chrání sliznice před infekcemi. Jeho zdroji jsou např. játra, mléko, sýr, žloutky, žlutá a oranžová zelenina (např. mrkev či sladké brambory).
  • Vitamíny skupiny B – pomáhají správné funkci metabolismu, mají vliv na oběhový systém a také výrazný vliv na mozek a nervový systém. Dokáží napomoci soustředění a uklidnit mysl a patří i mezi důležité vitamíny na nehty pro děti (udržují nehty pevné). Hlavním zdrojem vitamínů B jsou maso, ryby, ořechy, vejce, luštěniny, mléko či sýr. Vitamín B12 získáváme zejména z masa a vajec – právě to je důvod, proč ho děti odmítající maso mívají nedostatek.
  • Vitamín D – jeho nejdůležitější funkcí je ukládání vápníku do kostí. Má také pozitivní vliv na zdravé vlasy, pokožku, prevenci i léčbu rakoviny, úroveň krevního tlaku a hladinu inzulínu. Vitamin D vzniká v kůži při procesech vyvolaných ozářením sluncem – v zimě jej tedy všichni máme méně. V mateřském mléce ho nenajdete, proto ho kojenci potřebují doplňovat (pro ně je nejvhodnější ve formě kapek). V dostatečné míře se vyskytuje pouze v pár druzích potravin (sledu, tuňák, rybí tuk, kakaové máslo), v menší míře ho najdete i v lososech, sardinkách, vaječných žloutcích či houbách.
  • Vitamín E – je účinným antioxidantem (čím příznivě působí na imunitní systém), podporuje funkci krevního oběhu (zabraňuje srážení krve), podporuje tvorbu červených krvinek a růst svalové hmoty. Rovněž zpomaluje stárnutí a podílí se na metabolismu polynenasycených mastných kyselin. Najdete ho zejména v ořeších a mandlích a také v semenech a olejích z nich (např. slunečnice).
  • Železo – je důležitou součástí hemoglobinu v červených krvinkách, který transportuje kyslík z plic do buněk. Také je důležité pro budování svalů a je součástí enzymů zabezpečujících detoxikaci organismu a ochranu před volnými radikály. Najdete ho v červeném mase, drůbeži, rybách, játrech, luštěninách a v celozrnných obilovinách. Zastoupení má i v ořechách, dýňových, slunečnicových, sezamových a lněných semenech i v sušeném ovoci.
  • Vápník – je základní stavební jednotkou kostí i zubů. Má ale vliv i na činnost srdce, svalů, nervů i srážlivost krve. V případě nedostatečné hladiny v krvi ho organismus do ní doplňuje z kostí. Nejvydatnějším zdrojem vápníku jsou mléko a mléčné výrobky. Najdete ho např. i v máku, lískové oříšky, vlašských ořechách, sóji či minerálních vodách.
  • Vláknina – měla by být základem jídelníčku každého člověka. Má nezastupitelný význam pro správné fungování trávicí soustavy člověka. Dokáže zpomalit vstřebávání cukrů z potravy, díky čemuž bude dítě déle syté a nebude mu kolísat hladina cukru a inzulínu v krvi. Vláknina také dokáže snížit hladinu cholesterolu. Bohužel nejvíce vlákniny najdete právě v těch potravinách, které dětem nechutnají – zejména v zelenině a v některých druzích ovoce, v ořechách, celozrnných obilovinách a pod.

Samozřejmě, tyto vitamíny jsou důležité i při dospívajících a dospělých lidí, s přibývajícím věkem však jejich doporučená denní dávka roste.

Top 3 nejoblíbenější vitaminové doplňky pro děti

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Colostrum Advance na imunitu, vlasy, ekzémy i alergie – recenzeColostrum Advance na imunitu, vlasy, ekzémy i alergie – recenze

Colostrum je nutné nejen pro novorozence, ale je to také účinný výživový doplněk pro dospělé. O jeho složení, účincích, dávkování i ceně se dozvíte v článku.

Co na bolest v krku při polykání u dětí a dospělých? Antibiotický sprej nebo kloktadloCo na bolest v krku při polykání u dětí a dospělých? Antibiotický sprej nebo kloktadlo

Připravili jsme si pro vás užitečný článek, ve kterém vás seznámíme s různými druhy kašle, což je způsobuje a jaká je léčba u dospělých, dětí nebo těhotných žen.

Theraflu recenze – složení, účinky a zkušenosti s přípravky na léčbu chřipkyTheraflu recenze – složení, účinky a zkušenosti s přípravky na léčbu chřipky

Theraflu je známý přípravek k léčbě chřipky a na boj s nachlazením. V lékárnách ho možnost dostat v podobě tobolek i rozpustného prášku. Jakou jsou s ním zkušenosti?