Návaly horka a pocení nejen v těhotenství a menopauze

Denní či noční návaly nemusí trápit pouze ženy v menopauze - naopak, setkávají se s nimi i mladší ženy nebo dokonce i muži.

Mladá žena s návalem tepla

V článku vám popíšeme, jak se projevují návaly horka, což může být jejich příčinou a poraídme, jak se s nimi poprat.

Oblíbené produkty na boj s návaly horka během přechodu

Nejčastější příčinou jsou hormonální změny

Návaly horka se projevují náhlým pocitem tepla, pocením a zarudnutím pokožky v oblasti obličeje.

Návaly horka v důsledku hormonálních změn se vyskytují až u dvou třetin žen v období přechodu. Často přicházejí v noci a mohou být provázeny i zvýšenou srdeční frekvencí a třesem. Návaly horka mohou být tak intenzivní, že vás mohou probudit, čímž trpí kvalita vašeho spánku a přichází nespavost. Hormonální vyvolané návaly mohou postihnout i ženy po hysterektomii (odstranění dělohy) nebo po chemoterapii.

Takové stavy zvyknou někdy překvapit i mladší ženy ve věku kolem 40 let. Tehdy mohou signalizovat, že přichází předčasná menopauza, která se vyskytuje u 1 - 2% žen v tomto věku. V takovém případě je vhodná návštěva gynekologa.

Nával tepla jako důsledek menopauzy

Při mladých ženách mohou návaly signalizovat i přicházející menstruaci, zvláště v kombinaci s jinými příznaky premenstruačního syndromu.

Návaly horka na začátku tehorenstva zná nejedna budoucí maminka. V těhotenství totiž placenta produkuje vysoké hladiny estrogenů a progestinů, které pomáhají růstu dělohy. Jejich vedlejším účinkem je pocit tepla a také návaly tepla.

Hormonální změny neobcházejí ani mužů. U nich se po 50. roce života hovoří o tzv. andropauaze, se kterou přichází postupný pokles hladiny testosteronu. Typickými pro toto období jsou časté změny nálad, převládající pesimismus či pokles libida. Andropauza u mužů je tedy obdobou menopauzy u žen, přičemž muži se v tomto období také potýkají s návaly tepla.

Další příčiny návalů horka

Návaly horka nemusí způsobovat pouze hormonální změny, ale také některá onemocnění či léky.

  • Obezita - Pokud jste měli někdy výraznější nadváhu, určitě jste si všimli, že lépe snášíte zimu a v létě se výrazněji potíte. Lidské tělo se totiž přes výraznou vrstvu tuku nedokáže ochlazovat efektivně. Kromě toho obézní lidé mívají slabší kardiovaskulární systém a tím pádem zhoršenou termoregulaci. Návaly horka může způsobovat i vysoký krevní tlak, který je taktéž komplikací obezity. V tomto případě vám nezbývá, jen zredukovat hmotnost a usnadnit vašemu tělu život.
  • Alergie a potravinové intolerance - I při přecitlivělosti na některé složky potravy se můžete setkat se zarudnutím obličeje a pocením. Jde o přirozenou reakci organismu, která je podobná, jako když zkonzumujete pikantní nebo pálivé jídlo.
  • Vedlejší účinky léků - Do skupiny léků způsobujících návaly patří některé opiáty, antidepresiva či léky k léčbě osteoporózy. Pokud vám návaly horka způsobené léky překážejí, nevysazujte je, ale poraďte se s lékařem, který vám je předepsal o možnostech jejich výměny za jiné.
  • Úzkostné stavy - Psychické napětí, úzkost či dokonce panická porucha mohou také vést k návalům horka a zarudnutí pokožky obličeje. Určitě jste se s tím setkali, pokud jste měli trému z nadcházejícího vystoupení před širším publikem.

Obézní mladá žena

  • Onemocnění - Návaly horka najčstejšie způsobují onemocnění související s hormonálním systémem a narušením funkce orgánů. Patří sem např. onemocnění jako hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy) či některé bakteriální a virové onemocnění.
  • Přehřátá místnost - Nejen během slunečných letních dnů, ale i v zimním období někteří lidé místnosti zbytečně přetápět. S přetopení místností pak přicházejí návaly horka a pocení v noci, kdy tělu stačí nižší okolní teplota. Pokud vás takový nával probudí, stačí snížit teplotu v místnosti (snížením teploty radiátoru nebo topného tělesa) či spát pod tenčími přikrývkami.

Pomocnou ruku podají výživové doplňky či hormonální léčba

Hormonální léčba na zmírnění návalů tepla se používá u žen v období přechodu. Je účinná, ale má i řadu nevýhod, proto je její nasazení individuálně a tuto možnost musí pokaždé posoudit lékař.

Ženám v přechodu pomohou i speciální výživové doplňky určené ke zmírnění projevů menopauzy. Mohou obsahovat fytoestrogeny (rostlinné estrogeny) či adaptogeny, které dokáží zvýšit hladinu progesteronu a snížit hladinu prolaktinu. Mnohé z nich však není možné užívat v těhotenství, v období kojení ani při nasazené hormonální léčbě.

Zmírnění návalů horka způsobených jinou než hormonálně příčinou dosáhnete odstraněním této příčiny (změna léků, léčba onemocnění či snížení hmotnosti v případě obezity).

Oblíbené produkty na boj s návaly horka během přechodu

Zobrazit produkty v kategorií:Publikováno dne: 04.08.2019
Hodnocení článku:
(87.4%)

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Aniball balónek má výborné recenze. Kolik cm dokáže žena dosáhnout? Aniball balónek má výborné recenze. Kolik cm dokáže žena dosáhnout?

Aniball je zdravotním "nástrojem", který slouží k procvičování střídavého napínání a uvolňování hráze, na stimulaci poševního svalstva. Pomocí něj je možné podstatně zlepšit průběh...

Super prsa – recenze a zkušenosti s tabletkami na růst prsou Super prsa – recenze a zkušenosti s tabletkami na růst prsou

Formování poprsí přirozeným a neinvazivním způsobem? Doplněk stravy Super prsa + štíhlá linie je speciálně vyvinut pro tyto účely. Kromě toho slibuje i další benefity týkající se zdraví...

Bellasin – recenze výživového doplňku. Příbalový leták prozradí nežádoucí účinky Bellasin – recenze výživového doplňku. Příbalový leták prozradí nežádoucí účinky

Potřebujete eliminovat nepříjemné projevy klimakteria? Doplněk výživy Salutem Pharma Bellasin 40+ slibuje jejich potlačení. Nejde jen o plané sliby?