Co je nejlepší proti paradentóze? Pasty a bylinky na domácí léčbu

Bolest zubů je jednou z nejhorších bolestí. Parodontóza je onemocnění, které bez bolesti jednoduše neexistuje. Jak si svépomocí pomoci doma, vám poradíme v následujících řádcích.

Pacient s paradentózou na kontrole u lékaře

Paradentóza je onemocnění parodontu, tedy tkáně, která obklopuje zuby. Pod parodontu rozumíme vazivový závěsný aparát zubu, zubní cement, dáseň a alveolární kost.

Oblíbené přípravky na paradentózu

Průběh onemocnění

Příčinou jsou bakterie, které se ukládají na krčcích zubů v povlaku. Pokud je ze zubu špatně odstraňován, mění se pomocí minerálů v slinách na zubní kámen. Po čase vznikne zánět spojený s otokem a krvácením dásní. Pokud se zánět neléčí, dochází ke zničení vláken, které drží zub s kostí. Tím pádem se zuby začnou kývat, což vede až k jejich vypadnutí.

Že si to neumíte představit? Viz obrázky paradentózy na internetu. Při neagresivní formě je příčinou nedostatečná hygiena. Při agresivní formě jde o rychlý a masivní úbytek kosti. Pacienti mají oslabenou schopnost migrace a pohlcování bakterií. Při těchto případech je nový náhradní chrup problémem, protože s ústupem kosti nelze protézu upevnit.

Zuby postižené paradentózou

Příznaky paradentózy

 • Ústup dásně
 • Červené až vínové nateklé dáseň
 • Krvácení dásně při dotyku
 • Zuby jsou citlivé na podněty
 • Bolest dásní
 • Zápach z úst
 • Kývání zubů
 • Nepříjemná chuť v ústech

Onemocnění má 4 stádia

1. stadium – gingivitis – dásně jsou červené a oteklé, krvácejí při čištění zubů. Zubní povlak je třeba z krvácejících dásní odstranit prostřednictvím důsledné hygieny a předejít tak dalšímu stádiu.

2., 3. a 4. stadium – počáteční, střední až pokročilé stádium onemocnění. Infekce narušuje nebo úplně zničí kost, což může vést ke ztrátě zubu.

Léčba paradentózy

V první řadě byste měli navštívit vašeho zubaře, protože je třeba zbavit se bakteriální infekce. Zubař ošetří postižená místa, zbaví vás povlaku a využije různé metody čištění zubů, dásní a mezizubních prostor. V případě potřeby vám nasadí antibiotickou léčbu, která pokračuje doma pomocí zubních past a ústních vod. Další postup je nutné konzultovat s lékařem.

Domácí léčba paradentózy

Pokud chcete paradentózu léčit doma, musíte se na to patřičně připravit. Uvádíme doporučené produkty, které by vám mohly pomoci. Pro více informací navštivte diskusní fóra a nechte si poradit.

Bolest zubů při paradentóze

Vyzkoušejte:

 • různé přípravky (zubní pasty, ústní gely a vody) s obsahem výtažku z aloe vera;
 • vitamín C – zastaví otok a krvácení dásní;
 • eukalyptus – má silné antibakteriální účinky. Smíchejte 2 čajové lžičky eukalyptového oleje a 1 sklenici teplé vody, a máte domácí ústní vodu;
 • kantakari čaj je bylinkový čaj z Himálají, který se stará o zuby. Je vhodný na výplach ústní dutiny, posiluje sklovinu a zuby, přispívá k regeneraci dásní. Doporučená denní dávka jsou 3 – 4 šálky čaje. Jedna lžička je určena na 250 ml vody;
 • čaje, které mají příznivý účinek na dutinu ústní: řepkový, heřmánkový, šalvějový nebo kvalitní mátový čaj;

Na závěr

Paradentóza je velmi nepříjemné onemocnění, kterému se však dá předejít. Vhodnou a kvalitní dentální hygienou a péčí se problémům vyhnete nebo zabráníte onemocnění, aby bylo silnější než vy. Samozřejmě, nepodceňujte to! Jde jen o domácí recepty a volně prodejné produkty, které vám mohou pomoci. Proto nezapomínejte na svého zubaře a pravidelné preventivní prohlídky.

Oblíbené přípravky na paradentózu

Zobrazit produkty v kategorií:Publikováno dne: 14.06.2019
Hodnocení článku:
(87.6%)

Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Mate IQ – účinky sypaného čaje. Oxalis má dobré recenze Mate IQ – účinky sypaného čaje. Oxalis má dobré recenze

Čaj Mate IQ má blahodárné účinky na lidský organismus. V článku vám popíšeme, jaké má Mate IQ účinky, kde ho koupíte, jak ho správně připravíte, a proč byste ho měli pít pravidelně.

Zelený Ječmen Advance v prášku – recenze, zkušenosti, účinky na organismus Zelený Ječmen Advance v prášku – recenze, zkušenosti, účinky na organismus

Mladý ječmen, kterému říkáme i zelený, patří mezi superpotraviny současného století. Jaké je jeho složení a účinky na lidský organismus? Prozradíme vám i zkušenosti s touto potravinou.

Modin recenze a zkušenosti s antidepresivem obsahujícím třezalku tečkovanou Modin recenze a zkušenosti s antidepresivem obsahujícím třezalku tečkovanou

Úzkostné stavy zažívá stále více lidí, nemluvě již o nervozitě a stresu. Pomoci jim může přírodní výživový doplněk Modin. Představíme vám jeho účinky, poradíme, pro koho je vhodný a jaké...