Co je nejlepší proti paradentóze? Pasty a bylinky na domácí léčbu

Bolest zubů je jednou z nejhorších bolestí. Parodontóza je onemocnění, které bez bolesti jednoduše neexistuje. Jak si svépomocí pomoci doma, vám poradíme v následujících řádcích.

Pacient s paradentózou na kontrole u lékaře

Paradentóza je onemocnění parodontu, tedy tkáně, která obklopuje zuby. Pod parodontu rozumíme vazivový závěsný aparát zubu, zubní cement, dáseň a alveolární kost.

Oblíbené přípravky na paradentózu

Průběh onemocnění

Příčinou jsou bakterie, které se ukládají na krčcích zubů v povlaku. Pokud je ze zubu špatně odstraňován, mění se pomocí minerálů v slinách na zubní kámen. Po čase vznikne zánět spojený s otokem a krvácením dásní. Pokud se zánět neléčí, dochází ke zničení vláken, které drží zub s kostí. Tím pádem se zuby začnou kývat, což vede až k jejich vypadnutí.

Že si to neumíte představit? Viz obrázky paradentózy na internetu. Při neagresivní formě je příčinou nedostatečná hygiena. Při agresivní formě jde o rychlý a masivní úbytek kosti. Pacienti mají oslabenou schopnost migrace a pohlcování bakterií. Při těchto případech je nový náhradní chrup problémem, protože s ústupem kosti nelze protézu upevnit.

Zuby postižené paradentózou

Příznaky paradentózy

 • Ústup dásně
 • Červené až vínové nateklé dáseň
 • Krvácení dásně při dotyku
 • Zuby jsou citlivé na podněty
 • Bolest dásní
 • Zápach z úst
 • Kývání zubů
 • Nepříjemná chuť v ústech

Onemocnění má 4 stádia

1. stadium – gingivitis – dásně jsou červené a oteklé, krvácejí při čištění zubů. Zubní povlak je třeba z krvácejících dásní odstranit prostřednictvím důsledné hygieny a předejít tak dalšímu stádiu.

2., 3. a 4. stadium – počáteční, střední až pokročilé stádium onemocnění. Infekce narušuje nebo úplně zničí kost, což může vést ke ztrátě zubu.

Léčba paradentózy

V první řadě byste měli navštívit vašeho zubaře, protože je třeba zbavit se bakteriální infekce. Zubař ošetří postižená místa, zbaví vás povlaku a využije různé metody čištění zubů, dásní a mezizubních prostor. V případě potřeby vám nasadí antibiotickou léčbu, která pokračuje doma pomocí zubních past a ústních vod. Další postup je nutné konzultovat s lékařem.

Domácí léčba paradentózy

Pokud chcete paradentózu léčit doma, musíte se na to patřičně připravit. Uvádíme doporučené produkty, které by vám mohly pomoci. Pro více informací navštivte diskusní fóra a nechte si poradit.

Bolest zubů při paradentóze

Vyzkoušejte:

 • různé přípravky (zubní pasty, ústní gely a vody) s obsahem výtažku z aloe vera;
 • vitamín C – zastaví otok a krvácení dásní;
 • eukalyptus – má silné antibakteriální účinky. Smíchejte 2 čajové lžičky eukalyptového oleje a 1 sklenici teplé vody, a máte domácí ústní vodu;
 • kantakari čaj je bylinkový čaj z Himálají, který se stará o zuby. Je vhodný na výplach ústní dutiny, posiluje sklovinu a zuby, přispívá k regeneraci dásní. Doporučená denní dávka jsou 3 – 4 šálky čaje. Jedna lžička je určena na 250 ml vody;
 • čaje, které mají příznivý účinek na dutinu ústní: řepkový, heřmánkový, šalvějový nebo kvalitní mátový čaj;

Na závěr

Paradentóza je velmi nepříjemné onemocnění, kterému se však dá předejít. Vhodnou a kvalitní dentální hygienou a péčí se problémům vyhnete nebo zabráníte onemocnění, aby bylo silnější než vy. Samozřejmě, nepodceňujte to! Jde jen o domácí recepty a volně prodejné produkty, které vám mohou pomoci. Proto nezapomínejte na svého zubaře a pravidelné preventivní prohlídky.

Oblíbené přípravky na paradentózu

Zobrazit produkty v kategorií:Publikováno dne: 14.06.2019
Hodnocení článku:
(87.6%)

Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Tinitus - pískání a hučení v uších způsobuje i krční páteř Tinitus - pískání a hučení v uších způsobuje i krční páteř

Určitě jste už alespoň jednou zažili pískání či šumění v uších, které nemělo zjevnou příčinu, např. ve vystavení nadměrnému hluku. Lékaři říkají tomuto stavu tinitus nebo také ušní šelest.

B-komplex na akné, pleť, herpes i přibrání B-komplex na akné, pleť, herpes i přibrání

B-komplex je soubor vitamínů skupiny B. Jak vitamíny kategorie A, C, tak i kategorie vitamínů B je pro naše tělo velmi podstatnou složkou. Jak do svého těla dostat vitamíny B?

Pssst! ústní sprej proti chrápání - recenze a vaše zkušenosti Pssst! ústní sprej proti chrápání - recenze a vaše zkušenosti

Přípravek Pssst! vás údajně zbaví chrápání a vy můžete spát, dokud vám nezazvoní pravý budíček. Je to opravdu tak? Z čeho je ústní sprej složený a jaké jsou jeho účinky?