Propolis a propolisová tinktura – jaké jsou jejich účinky na zdraví?

Nepochybně jste už slyšeli řadu zajímavých informací o včelím medu a s velkou pravděpodobností i ověřili jejich pravdivost jednoduchým způsobem, konzumací. Velkou pozornost si však zaslouží i další produkty od pilných včel - propolis a propolisová tinktura. Čím se liší? Proč je jim připisována taková důležitost? Jaké jsou jejich účinky?

Pravý včelí propolis

Hotová alchymie. Ano, i tak můžeme označit propolis i propolisovou tinkturu. Je to díky kombinaci látek, které obsahují, a kvůli léčivým účinkům, které dosahují. Z čeho se získávají? Na co všechno se používají? Proč jejich Evropský úřad pro bezpečnost potravin dosud nezařadil mezi léčiva, a to i přesto, že jsou považovány za "antibiotikum 21. století"?

Oblíbené produkty s obsahem propolisu

Co je propolis?

Včely na to určené sbírají z pupenů keřů a stromů lepkavou pryskyřičnou hmotu, kterou později míchají s voskem. Samotný propolis vzniká působením enzymů obsažených ve včelích slinných žlázách. V podstatě jde o včelí lepidlo, resp. tmel. V úlu totiž slouží k vyplňování menších otvorů a na posílení jeho obranyschopnosti, a to hned 2x.

Včelař se včelami

Chrání včelstvo před nemocemi a zároveň zabraňuje vstupu parazitů do úlu. Pokud se do úlu dostane nechtěný návštěvník (např. myš, ještěrka apod.), obklopí ho propolisem. Jelikož se tak postarají o mumifikaci, zabrání vzniku hnilobných procesů i zápachu. Tato ochrana přímo souvisí i s názvem produktu - z řeckého pro = před, polis = město, čili předměstí.

Není propolis jako propolis. A nemáme na mysli jen jeho tuhost - při nižších teplotách je tuhý a drobivý, při vyšších lepkavý až rozpustný. Liší se složením i zbarvením, přičemž obě na sebe vzájemně ovlivňují. Charakteristický je především tmavohnědým odstínem. Spektrum zelené, žluté až po červenohnědou však také není výjimkou.

Co obsahuje?

Složení propolisu není "standardizované". Jeho vlastnosti se tedy mohou v závislosti na konkrétních podmínkách měnit. Proč není nikdy stejný? Surový propolis a obsah látek v něm (více než 50) ovlivňuje množství faktorů, a to zejména zdroj pryskyřice (rostlinné zdroje), roční období, zeměpisná šířka, druh včel. Výsledkem je různorodá směs, která má úl od úlu jiné zastoupení, a tím i poměrně velké množství různých léčivých účinků.

Včelí tmel - propolis

Účinky propolisu jsou tak stále objektem výzkumů. Nicméně, podle dosavadních studií a zjištění můžeme tvrdit, že obecně propolis tvoří pryskyřice a rostlinné balzámy (50%), vosky (30%), esenciální oleje (10%), pyl (5%), ostatní látky (5%). Z tohoto základu - flavonoidy, kyselina ferulová (silný antioxidant), minerální látky a i. - plus jejich synergické působení s dalšími složkami vytvářejí prospěšný výsledek a bylo prokázáno, že blahodárně působí na člověka.

Doplňující informace: Jelikož vliv výše uvedených faktorů má za následek, že i vzorky získané z jednoho včelstva se mohou lišit, kontrolované klinické testy jsou na opakování velmi náročné. To je zároveň odpovědí na otázku, proč EFSA propolis celoevropský Nestandardizované jako léčivo. Léčebné používání propolisu je přitom doloženo už ve 3. tisíciletí p. n. l. u Egypťanů, Řeků a Římanů.

Co vyléčí propolis? Jaké má účinky?

Podle více internetových zdrojů med s propolisem a propolisovou tinkturou fungují jako lék na všechno. Setkáte se např. s tvrzeními, že jsou vhodné i při bolestech hlavy, infekci močových cest, poruchách krevního oběhu, zhoršeném trávení, že je propolis na cholesterol, kloubový revmatismus, klimakterické potíže a i. Názory se v tomto směru mnohdy liší (a to i z důvodů výše uvedených).

Propolis má prokázané následující zdravotní benefity:

 • Antimikrobiální účinky - ničení bakterií, působí jako antibiotikum na přírodní bázi, využívaný iv stomatologii (onemocnění ústní dutiny, ochrana před zubním kazem apod.).
 • Imunostimulační účinky - posiluje oslabenou imunitu, je prevencí před případnými onemocněními.
 • Antifungicidní účinky - propolis na ekzém? Propolis na bradavice? Pomáhá také v boji proti plísním a různým kožním onemocněním.
 • Dezinfekční a protizánětlivé účinky - funguje nejen jako dezinfekce, urychluje také hojení ran (odřeniny, lehké popáleniny), má vlastnosti eliminující záněty (v tomto směru je běžně doporučován propolis na prostatu).
 • Analgetické účinky - tlumí bolest (např. Hrdla, uší, žaludečních vředů a i.).
 • Antioxidační účinky - do určité míry zpomaluje "proces stárnutí" (propolis na obličej zlepšuje kvalitu pleti).

Co je tinktura?

S propolisem se nejčastěji setkáváme právě v podobě propolisové tinktury. Ta vzniká louhováním surového propolisu v alkoholu, následně jeho scezeným a zředěním na 60%. Je však nutná koncentrovaná forma alkoholu (min. 70%, ideálně 80% - 96%), protože jinak by se propolis nemusel dostatečně rozpustit a tinktura by mohla ztratit požadovanou účinnost.

Tekutý propolis - propolisová tinktura

Při propolisové tinktuře jsou uváděny procentuální ukazatele. Jeden poukazuje na podíl propolisu, druhý se týká alkoholu (ethyl), který byl na výrobu použit. Například, pokud je na etiketě výrobku uvedeno, že jde o 30% propolisovou tinkturu, tak na 100 g finálního produktu připadá 30 g surového propolisu.

Jak se vyrábí?

Výroba domácího propolisu, resp. propolisové tinktury sestává pouze ze dvou ingrediencí. 30 g rozdrceného propolisu (běžně dostat v lékárně, za cca 100 Kč) vložte do tmavé láhve a zalijte 5 dcl alkoholu (80%). Láhev odložte na tmavé místo (při pokojové teplotě), avšak nezapomeňte denně protřepat, alespoň 3x.

Po 10 dnech roztok přeceďte přes jemné sítko, přefiltruje přes papírový filtr. Nechte ho v láhvi dalších 7 dní, tentokrát při teplotě 8 - 10 ° C a opět přefiltruje. Následně přidejte 5 dcl alkoholu (40%). Vznikne 60% propolisová tinktura o objemu 10 dcl.

Doplňující informace: Pokud chcete propolis louhovat např. ve vodce, zbytečně budete ztrácet čas. Obecně by mělo platit, že čím vyšší obsah alkoholu a vyšší koncentrace výluhu, tím účinnější tinktura. 80% alkohol však není levnou záležitostí, proto je třeba si položit otázku, zda nebude lepší sáhnout po kvalitních produktech od ověřených výrobců.

Na co se používá? Jaké je dávkování a užívání?

Z hlediska aplikace má propolis použití dvojí. Užívá se buď vnitřně, jako propolisová tinktura či tzv. vodní propolis, nebo se "zvenčí" přikládá na lokální místo jako obklad či kosmetická maska (např. propolisová mast), v závislosti na typu zdravotního problému, případně prevence.

Dávkování propolisu:

 • Afty, zanícené dásně - 2x denně nakapejte tinkturu na vatový tampon a potřete jí postižená místa. Můžete také pár kapek přidat do vody a denně kloktat. Na trhu jsou dostupné i zubní pasty s propolisem (např. Bio med propoline).
 • Bolest v krku, chřipka, zánět průdušek - opět se doporučuje kloktání nebo zábaly (s použitím propolisové masti či tinktury - cca 30 kapek). Med s propolisem bude ideální kombinací - do lžičky medu přidejte 20 kapek tinktury, užívejte 3x denně.
 • Trávicí potíže - hodinu před jídlem (3x denně) užívejte cca 20 kapek přidaných do mléka nebo medu. Při zácpě se doporučuje zředit 50 kapek tinktury v 1 dcl vody a vypít nalačno.

Propolis v přírodní formě

 • Akné, problémová pleť, popraskaná pokožka - na vyrážky pomáhá tinktura, na pleť je vhodnější použití vodného extraktu, který neobsahuje alkohol, a proto ji nevysušuje. Na popraskané chodidla je dobrou volbou obklad ze zahřátého surového propolisu, který necháte působit 24 hod., vyměníte celkově 3x.
 • Bradavice, kuří oka - na postižené místo naneste tinkturu nebo propolisovou sádlo a na noc přelepte (po cca 2 týdnech by měly ukázat první výsledky).
 • Bolest ucha - malý vatový tampón namočte do vodního propolisu a vložte do bolavého ucha. Překryjte ho suchým vatovým tamponem a nechte působit cca hodinu (u dětí cca 20 min.).
 • Hojení ran, ekzémy - tinkturu nebo prášek z propolisu můžete přidat i do masti nebo lékárenské vazelíny a aplikovat přímo na kůži. Samozřejmě, tinktura a produkty z lékárny jsou vítány (samostatnou kategorií je propolis na absces).

Pre koho je propolis vhodný, resp. nevhodný ?

 • Propolis v tehotenstve – užívanie v tehotenstve a počas dojčenia nemá negatívny vplyv na budúcu mamičku či dieťa, avšak ak sa bavíme o produktoch z propolisu, ktoré neobsahujú vysoké množstvo alkoholu ako tinktúra. Sú nimi napr. olejový a vodový roztok, tablety s koncentrovaným výťažkom a i. Tinktúru však možno použiť napr. na lokálne poranenia. Za zmienku stojí i propolis sprej.
 • Ako podávať propolis deťom – propolis je vhodný už pre deti od 3 rokov, či už na posilnenie imunity alebo na problémy s dýchacím ústrojenstvom. Odporúčania v dávkovaní sa najmä na internete často líšia, a preto je lepšie vsadiť na rady lekára alebo produkty špeciálne určené pre deti, napr. Propolis baby tinktúra. V príbalovom letáku sa dočítate potrebné informácie.
 • Alergie a ochorenia – vznikne na propolis alergická reakcia? Ak ste precitlivení na včelie bodnutie či máte vedomosť o alergiách na viaceré rastliny, radšej sa otestujte. Môžete tak urobiť u lekára alebo v domácom prostredí. Stačí si vatovým tampónom s propolisovou tinktúrou natrieť kožu na predlaktí. Ak sa objavia červené fľaky, svrbiace vyrážky či ďalšie ťažkosti ako nevoľnosť a sťažené dýchanie, odpoveď je jednoznačná.

Doplňujúca informácia: Propolis nie je pre organizmus škodlivý. Jeho dávkovanie však jednoznačne odporúčame konzultovať s vaším lekárom. Jednotlivé produkty na báze propolisu majú totiž rôznu „silu“ a je tiež dôležité rozlišovať typ a závažnosť zdravotného problému. Predídete tak prípadným komplikáciám (ak sa predsa len rozhodnete užívať propolis na vlastnú päsť, tak pamätajte „na prestávky“ – všetkého veľa škodí).

V jakých formách se dá koupit? Jaká je cena?

Existuje poměrně velké množství výrobků obsahujících propolis. Některé jsou, dokonce, zbavené alergenních složek a neobsahují ani alkohol. Řeč je např. o vodním extraktu z propolisu. Propolis koupíte ve formě prášku, kapslí, kapek, ústního spreje, zubní pasty, sirupu, krému a samozřejmě propolisové tinktury. Při problémech s prostatou pomohou např. propolisové čípky.

Oblíbené produkty s obsahem propolisu

Recenze a zkušenosti lidí

Zkušenosti lidí hovoří jednoznačně ve prospěch propolisu. Diskusní fóra nabízejí četné pozitivní reakce na "propolisové přípravky", dokonce v nich ty negativní ani nenajdete. Jediné mínus s kterým se na internetu v souvislosti s propolisem setkáte, je možná alergie na směs látek v propolisové tinktuře. Pokud si přečtete recenze konkrétních produktů, např. na Heuréce, zjistíte, že hodnocení neklesají pod 90% a všude je uváděna spokojenost.

Včely vyrábějící propolis

Propolis a cena je však tématem, při níž se mohou názory lišit. Odvíjí se od gramáže, od "značky" (výrobce) a od formy výrobku. Pohybuje se proto od drobných až po stovky Kč. Pokud by vás zajímala cena za propolis 100 g, museli byste hledat u včelařů či ve specializovaných prodejnách. Na internetu a v lékárnách se totiž surový propolis prodává většinou po 20 g od cca 90 Kč.

Připojujeme několik recenzí, které poukazují na širší využití propolisu (přepisy jsou citací, bez ohledu na pravopisné a gramatické chyby):

"také jsme stříkaly speciální propolisovou tinkturu do hrdla když bylo velmi špatně a dokonce jsme i krápníků do nosu (směs heřmánku a propolisu). nás mamka léčila s propolisem běžně a dodnes ho při svém léčení užívám při různých zdravotních problémech ... "(biokosmetika, modrykonik.sk)

"pro našeho syna, který trpí epilepsií a mentální retardací jsme mu ji dávali a přestali nám záchvaty ... my jsme dávali od 5-15 kapek ráno a večer a potom zpět 10 dní pauza a znovu, takto 3 roky ..." ( jaja19, nanicmama.sme.sk)

Z recenzí na propolisové přípravky:

Zkušenosti s používáním spreje Propolis Extra 5%


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový design, beletrie, zdravý životní styl a elektronická hudba jsou mojí srdeční záležitostí. Společně mě dovedli k psaní, i když na první...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Boiron Sédatif PC – recenze homeopatického přípravku na zmírnění stresu Boiron Sédatif PC – recenze homeopatického přípravku na zmírnění stresu

Nervozita, poruchy spánku a úzkostné stavy způsobené stresem vám pomůže řešit Sédatif PC. V recenzi vám prozradíme, jaké jsou jeho konkrétní účinky, jak jej užívat a jaké s ním mají...

Goji šťáva Advance recenze – účinky, dávkování, zkušenosti i cena Goji šťáva Advance recenze – účinky, dávkování, zkušenosti i cena

Ovoce goji si zaslouží přívlastek zdravé. Důležitost se připisuje nejen samotným plodům, ale i způsobu získávání a zachování aktivních látek z nich, s důrazem na zachování kvality. Goji...

Canespor – recenze sady na nehty k léčbě mykózy. Roztok i krém funguje Canespor – recenze sady na nehty k léčbě mykózy. Roztok i krém funguje

Mykóza je velmi nepříjemnou záležitostí. Na jejím odstranění se mohou podílet i přípravky, které nevyžadují lékařský předpis. Canespor mezi ně patří. Jak působí? Je jeho aplikace náročná?