Rakytníkový olej – účinky a zkušenosti. Výborný i na vlasy a pleť!

Víte, že rakytník jako jediná rostlina obsahuje potřebnou každodenní dávku vitamínu C? Rovněž je jako jediný využitelný celý jako rostlina. Má podobu keři a významné látky se nacházejí v bobulích, listech, ve větvičkách, v kořenu, v květech a semenech. Je bohatý na vitamíny, karoteonidy (více než dýně či mrkev!), Nenasycené mastné kyseliny, minerály a stopové prvky.

Rakytníkový olej z rakytníku řešetlákového

Rakytníkový olej se vyrábí z rakytníku řešetlákového lisováním za studena tak, aby tepelnou úpravou neztratil důležité vitamíny. Pro svůj vysoký obsah vitamínů je ideální na podporu imunity, ale i na kožní problémy či problémy trávicího traktu. Pokud máte zdravotní potíže, které nevíte řešit, tak se nevzdávejte. Rakytníkový olej může být tím správným řešením!

Rakytníkový olej a různé druhy přírodní kosmetiky s obsahem tohoto vzácného oleje si můžete objednat z eshopu ✅ prozdravi.cz.

Složení a účinné látky rakytníkového oleje

Vitamíny obsažené v rakytníkovém oleji jsou A, B1, B2, B6, C, E, K1 a F. Rakytníkový olej je látka, která je v rakytníku nejcennější. Je tmavě oranžové barvy a způsobem úpravy za studena se zachovávají všechny aktivní látky důležité pro zdraví. Kromě výše zmíněných vitamínů obsahuje kyselinu listovou, minerály a taniny.

Rakytníkový olej obsahuje omega-7 mastnou kyselinu, která je velmi vzácná a ojedinělá. Působí příznivě na trávicí trakt. Vitamin E je zase znám jako vitamin mládí. Rakytník regeneruje pokožku a poškozenou kůži.

Pokud bychom měli uvést číselný sumář všeho, co rakytník obsahuje, tak je to více než 10 různých vitamínů, 24 minerálů, 18 aminokyselin, stopové prvky a esenciální mastné kyseliny. Kromě asi 40 dalších karotenoidů a flavonoidů má vysoký obsah vitaminu B12, jehož obsah má na některých stanovištích stejné zastoupení jako v játrech.

Rakytník nebo i Hippophae rhamnoides pochází ze Sibiře, Číny a Mongolska. V překladu znamená "třpytící se kůň", protože staří Řekové si všimli, že koně po jeho konzumaci mají třpytivou hřívu a zdravý vzhled.

Účinky rakytníkového oleje

Jak je výše načrtnuté, tak rakytník zvyšuje celkovou odolnost organismu a doplňuje nedostatek minerálů a vitamínů. Využijte má rovněž v kosmetice – zejména na vlasy nebo jako rakytníkový olej na pleť, oběhový a trávicí systém, močové a pohlavní ústrojí. Předchází rozvoji trombózy a preventivně působí proti onemocnění žil a tepen. Rovněž zmírňuje zánětlivé stavy.

Zrychluje opravu epiteliální tkáně a obnovuje slizniční vrstvu dvanácterníku a žaludku. To znamená, že je účinný při léčbě vředových onemocnění trávicího systému a působí rovněž preventivně.

Rakytník na vnitřní užívání

V rakytníkovém oleji se nachází také kyselina palmitoolejová, která snižuje riziko a zlepšuje stav mozkově-cévních chorob.

Víte o tom, že rakytník byl během války používán jako prostředek k odstranění únavy a vyčerpanosti?

Účinky rakytníkového oleje se dají shrnout následovně:

 • očištění organismu,
 • podpora imunitního systému,
 • bojuje proti jarní únavě,
 • obnovuje průchodnost cév,
 • napomáhá ke zdravé a pružné pokožce,
 • rozpouští hleny,
 • podpůrný prostředek léčby rakoviny (při chemoterapii jsou napadány i zdravé buňky, které ochraňuje),
 • detoxikuje organismus,
 • pomáhá v boji proti vyčerpanosti,
 • má antidepresivní a antistresové účinky,
 • napomáhá zvyšování kvality vlasů - pomáhá růstu a zabraňuje vypadávání,
 • má antibakteriální účinky proti stafylokokům a salmonelózou,
 • používá se k výplachům ústní dutiny a krku,
 • je složkou pleťových masek,
 • podporuje léčbu plicních, ledvinových a jaterních onemocnění.

Rakytník obecně působí jako pro život důležitý stimulátor, protože celkově posiluje organismus a zlepšuje mentální pohodu.

Tip: Jak si vyrobit rakytníkový olej doma? Recept na rakytníkový olej je poměrně jednoduchý. Potřebujete za studena lisovaný olej - slunečnicový nebo olivový. Vysušené plody rozdrtíme a zalijeme olejem tak, aby byly zakryty. Takto připravenou směs necháme odstát během 3-4 týdnů s tím, že každý den ji protřepeme nebo promícháme.

Recept na výrobu rakytníkového oleje

Po uplynutí doby obsah scedíme a zbytek protlačíme přes řídké plátno. Návodů jak připravit rakytníkový olej je více, ale princip je všude stejný a poměrně lehký.

Pro koho je a pro koho není vhodný?

Jak je zmíněno výše, tak rakytníkový olej má velmi široké využití. Přesto se nedoporučuje užívat ho, pokud máte problémy se žlučníkem nebo slinivkou. Je tomu tak zejména tehdy, pokud již máte zánětlivé onemocnění. Olej není vhodný pro děti do 3 let. U starších dětiček však pamatovat na snížené dávkování. Rakytníkový olej pro děti vždy dávkujte v poloviční předepsané dávce pro dospělé.

Rakytníkový olej v těhotenství a při kojení

Rakytníkový olej se v období těhotenství považuje za jediný vhodný přírodní lék, protože není toxický a nedráždí sliznici. Rovněž se olej doporučuje používat i při kojení. V současnosti se užívá i jako lék na různé gynekologické problémy. Obsahuje složky rutin a citrín, jejichž nedostatek může způsobovat lámavost cév. Rutin je důležitý při krvácení z dělohy a při opakovaných potratech. V období těhotenství si vždy vybírejte pouze 100% kvalitu – čistý olej bez konzervantů a umělých přísad. Takovým je například i ✅ rakytníkový olej Virde.

Jak se užívá a jaké je dávkování?

Rakytníkový olej se užívá vnitřně a je vhodný i pro venkovní použití.

 • Při prevenci: 1 čajová lžička nalačno (každé ráno).
 • Pokud máte konkrétní problém: 1 čajovou lžička 3x denně (vždy před jídlem).
 • Pokud máte popáleniny nebo kožní problémy: postižené místo natírejte alespoň 2x denně.
 • Pokud máte suchou pleť nebo dermatologické problémy: smíchejte několik kapek oleje s běžně používaným krémem nebo tělovým mlékem.

Přesné dávkování a použití rakytníkového oleje by mělo být uvedeno v příbalovém letáku nebo na lahvičce.

Rakytníkový olej zkušenosti a recenze

Kde se dá koupit rakytníkový olej?

BIO Rakytníkový olej se dá koupit v lékárnách nebo na internetu. Můžete ho koupit jako:

Saloos Sprchový olej rakytník

K nejoblíbenějším výrobkům patří Rakytníkový olej Terezia company – jde o ✅ olej v kapkách, který je 100% čistý a je určen pro vnitřní i venkovní použití. 30 ml kapky stojí cca 250 Kč. Oblíbené jsou také značky ✅ Saloos a ✅ Virde či Weleda. Cena rakytníkového oleje ale závisí jednak od výrobce a jednak na tom, zda kupujete čistý olej nebo masážní olej či šampon, případně tobolky.

Nežádoucí účinky

Rakytníkový olej lze užívat dlouhé měsíce. Doporučuje se však střídat ho s jinými oleji. Rovněž – jak je výše zmíněno – při zánětech slinivky nebo dvanáctníku může v určitých případech onemocnění urychlit, proto doporučuje poradit se s lékařem. Jinak je to olej, který má všestranné využití ve hodně oblastech. Konkrétně nežádoucí účinky rakytníkového oleje (nebo vedlejší účinky) nebyly zjištěny.

Zkušenosti s užíváním rakytníkového oleje

Obecně jsou zkušenosti s rakytníkovým olejem hodnoceny velmi pozitivně. Na Heurece jsme narazili na výborné hodnocení ✅ Saloos rakytníkový olej olejový extrakt 50 ml.

Zkušenosti a recenze rakytníkového oleje na Heurece

Většinou jsou vyzdvihovány účinky na imunitu, krevní tlak, ale také pozitivní účinky z vnějšího použití. Diskuze vyzdvihují velmi dobrý účinek rakytníkového oleje po opalování a na případné popáleniny. Olej se osvědčil i při léčbě trávicích obtíží a průjmů. Recenze na rakytníkový olej jsou dobré, bez negativních hodnocení. Podle našeho názoru se ho proto opravdu vyplatí vyzkoušet.

Galéria obrázkovPublikováno dne: 01.05.2019
Hodnocení článku:
(90.4%)

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Arganový olej Advance – recenze produktu na pleť, vlasy i nehty Arganový olej Advance – recenze produktu na pleť, vlasy i nehty

Kosmetický přípravek, který by blahodárně působil na pokožku, vlasy i nehty? Arganový olej tyto podmínky splňuje a svým širokospektrálním způsobem využití právem patří mezi oblíbené...

Oregánový olej – účinky, užívání, dávkování, ceny Oregánový olej – účinky, užívání, dávkování, ceny

Oregánový olej je silný přírodní lék, který obsahuje množství zdraví prospěšných látek. Používá se v boji proti bakteriím, infekcím, virům a různým druhům chorob a onemocnění.

Lněný olej výborný pro děti i v těhotenství. Jaké jsou jeho účinky Lněný olej výborný pro děti i v těhotenství. Jaké jsou jeho účinky

Lněný olej se z více než 70 % skládá z omega-3, omega-6 a omega-9 mastných kyselin, což jsou zdravé tuky pozitivně ovlivňující hladinu cholesterolu. Jaké jsou jeho další pozitivní účinky...