Ranní erekce odhalí i příčinu erektilní dysfunkce

Ranní erekci (odborně NPT - noční penilní tumescence) zažívá několikrát týdně každý zdravý muž. Jde o běžný a přirozený biologický jev. Pokud jste si právě uvědomili, že jste ji už dávno neměli, tak byste měli zbystřit pozornost.

Ako vzniká ranní erekce?

Ranní erekce není něco, co pozorujeme pouze po probuzení. Během osmihodinového spánku se totiž objevuje 3 až 5x.

Jak vzniká ranní erekce?

Vznik ranní erekce řídí parasympatický nervový systém (PNS), který se aktivuje během regenerace organismu. Kromě pohlavního vzrušení má tento systém "na starosti" i noční trávení či vylučování odpadních látek.

Parasympatický systém pracuje každou noc. Proto se samovolné ztopoření penisu vyskytuje právě během spánku, který se skládá ze 3 základních fází:

  • lehký spánek
  • hluboký spánek
  • REM spánek

Z hlediska výskytu noční erekce je nejvýznamnější 3. fáze - REM spánek (z ang. Rapid eye movement sleep), kdy je zmíněný nervový systém nejaktivnější. Právě proto se člověku nejvíce sní právě během této fáze. REM se dá pozorovat i navenek - je charakteristický rychlým pohybem očí a napětím svalů.

Příčiny ranní erekce

Lékaři se dosud neshodli na přesné příčině vzniku ranní erekce. Teoretických důvodů je však hned několik.

První hypotézou jsou erotické sny, které mohou být spouštěčem erekce či ejakulace. Druhá teorie vychází z plného močového měchýře, který tlačí na křížové nervy míchy - tytéž nervy, které mohou způsobit erekci jako reflex.

Ranní erekci však může zapříčiňovat také testosteron, jehož hladina je nejvyšší právě ráno. Čtvrtá teorie vychází ze zjištění, že během noci se do našeho krevního oběhu vylučuje oxid dusný, který uvolňuje svalstvo a zlepšuje přítok krve do penisu.

Pátou možností může být náhodný tělesný kontakt, který stimuluje penis. Velmi pravděpodobná je však i teorie, která připisuje vznik ranní erekce snížené produkcí noradrenalinu - hormonu, který se tvoří zejména během dne a který zabraňuje výskytu náhlé erekce.

Co nám napoví o intimním zdraví muže?

Opravdu hodně. A to zejména při určování příčiny erektilní dysfunkce. Pokud muž trpí poruchou erekce, ale pravidelně zažívá ranní erekci, pak je její příčina zaručeně psychická.

Ranní ztopoření odráží reálný zdravotní stav mechanismů, které běžně spouštějí erekci. Kromě toho jde o výborné procvičování topořivých tělísek penisu, které je pro kondici muže mimořádně důležité.

Test noční penilní tumescenci

Úkolem tohoto vyšetření je zjistit, zda muž zažívá noční erekci a v jaké frekvencí. NPT test se provádí ve specializovaném spánkové laboratoři, kde se pomocí speciálního přístroje zaznamenávají všechny změny polohy mužského penisu.

Výskyt erekce se monitoruje obvykle 2 nebo 3 noci po sobě a pacient se před vyšetřením musí zdržet konzumace alkoholu, příjmu kofeinu, užívání léků, které by mohly ovlivnit výsledky vyšetření, ale i kouření.

Domácí NPT vyšetření

Otestovat se můžete i doma, vyhodnocení monitorování však nebude tak přesné. Tato metoda je populární zejména v zahraničí a jediné, co na ni potřebujete je pár poštovních známek, které si oblepíte kolem penisu. Známky třeba lepit při kořen penisu, musí se překrývat a vytvořit dokonalý prstenec.

Ráno jen skotrolujete, zda jsou známky přetržené a pokud ano, tak budete vědět, že jste měli noční erekci. Domácí test NPT byste měli provést 3 noci po sobě.

Druhou možností je zakoupení speciálního přístroje pro domácí použití, nazvaného RigiScan. Objednat si ho však budete muset pouze ze zahraničí. Tato možnost je však ekonomicky náročná a popravdě i zbytečná, jelikož se takový druh přístroji používá pouze velmi výjimečně. Proto se raději svěřte do rukou odborníkovi, který vás vyšetří a případně navrhne i možnosti léčby.Publikováno dne: 29.03.2019
Hodnocení článku:
(90.8%)

Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

eJoy Long: složení, účinky, cena a zkušenosti eJoy Long: složení, účinky, cena a zkušenosti

Máte problémy s předčasnou ejakulací a krátkou erekcí? Potřebujete se sexuální naladit a zvýšit si chuť na sex? Možná jste již slyšeli o přípravcích na zkvalitnění erekce. Jedním z nich...

Nejlepší na erekci jsou Zerex, eJoy a Vimax Nejlepší na erekci jsou Zerex, eJoy a Vimax

Začátkem tohoto roku jsme udělali na naší stránce anketu, ve které jsme se mužů ptali, jestli někdy vyzkoušeli přípravky na podporu erekce. Představujeme vám nejlepší pilulky na erekci.

Andro Penis Extender - zvětšení penisu natahováním

Pravidelným používáním AndroPenis extenderu dojde podle průzkumů ke zvětšení penisu o 3 až 5 cm během erekce, ale i v ochablém stavu. Přečtěte si o něm více.