Seborea – projevy, příčiny, léčba

Slyšeli jste už o onemocnění zvaném seborea? Jde o zánětlivé kožní onemocnění, typicky se projevující "šupinatou" pokožkou v oblasti mazových žláz na obličeji, případně na hlavě, hrudníku či horní části zad.

Dítě trpící seboreou

V článku vám prozradíme, proč toto onemocnění vzniká, jak ho léčit a jaká je prevence.

Oblíbené produkty k léčbě seborey

Co je seborea

Seborea, nazývaná také seboroická dermatitida nebo seboroický ekzém je zánětlivé onemocnění kůže, které však není infekční ani nakažlivé. Je to chronické onemocnění, jehož příznaky můžete potlačit, ale není možné se ho navždy zbavit.

Seborea u dospělých se vyskytuje u cca 3 % populace, častěji u mužů než u žen, přičemž výše sklony k ní mají lidé s mastnou pokožkou. Nejvyšší pravděpodobnost propuknutí tohoto onemocnění mají novorozenci do 3 měsíců a dospělí ve věku 30 – 60 let. U novorozenců se do dosažení 1. roku života zpravidla šupinatá pokožka sama ztratí, ale často se vrátí v období puberty.

Vzácný není ani výskyt onemocnění seborea u psa. U psů je to dědičná nemoc, jejíž příznaky se ukáží již ve štěněcím věku. S přibývajícím věkem se příznaky zhoršují přidružují se k nim komplikace s bakteriálními infekcemi. Nejvíce postiženými plemeny jsou kokršpaněli, west highland white teriéři, baseti, anglický setři a labradorský retrívři.

Příznaky onemocnění seborea

První příznaky jsou obvykle změna barvy kůže na čele nad kořenem nosu a směrem dolů v okolí nosu – tvar nápadně připomíná písmeno T. Je to z důvodu, že právě tato oblast obličeje je hojně pokrytá mazovými žlázami. Vyskytuje se zde často i akné, které může být v pubertálním věku spojené právě se seboreou.

Seborea se však může vyskytnout také v jiné části obličeje, v okolí obočí, očních víček či za ušima, v oblasti vlasové pokožky či jinde na těle. Nejčastěji se vyskytuje seborea na hrudi, okolo pupíku, v tříslech a kožních záhybech (pod pažemi a pod koleny), na zadku a pod prsy žen.

Atopický ekzém či seborea?

Takto postižená kůže je často zarudlá a může i svědit či pálit. Seborea se z laického pohledu dost podobá jinému kožnímu onemocnění jako např. psoriáza nebo atopický ekzém. Z toho důvodu byste při podezření na ni měli navštívit kožního lékaře, který s jistotou diagnostikuje, zda jde o onemocnění zvané psoriáza nebo seborea.

Příčiny vzniku onemocnění

Mechanismus vzniku seboreické dermatitidy není dosud zcela objasněn, ale lékaři předpokládají, že jde o reakci autoimunitního systému nebo projev alergie. Její nejčastějším spouštěčem je stres, proto se jí občas mluví také manažerská choroba.

Spouštěcími mechanismy jsou také prudké změny teploty, časté pití horké černé kávy, chronická únava, depresivní stavy, nadměrná konzumace alkoholu, hormonální nerovnováha, nerovnováha mezi "dobrým" a "špatným" cholesterolem a přemnožení kvasinek rodu Malassezia.

Léčba onemocnění seborea

Skládá se ze dvou částí – úkolem první je eliminovat nepříjemné příznaky onemocnění a druhá si klade za cíl omezit pravděpodobné příčiny.

Mezi přípravky pro lokální léčbu onemocnění seborea patří speciální kosmetika – krémy a šampony s kortikosteroidy. Ty lékaři ale obvykle předepisují pouze na několik týdnů, protože časem mohou způsobit oslabení pokožky. Pacientům, kterým vyvolaly seboreu bakterie na pokožce hlavy, jsou určeny antibakteriální gely s obsahem metronidazolu.

Malé dítě se seboreou

Dospělým, kteří trpí seboreou na pokožce hlavy, se předepisují šampony s antimykotickým účinkem (t. j. zabraňujícím šíření plísní a kvasinek – např. ketokonazol), s protizánětlivým účinkem (např. pyrithion zinečnatý), a také s keratolytickým účinkem – ty změkčují zrohovatělé kousky pokožky. Nejúčinnější látky v těchto přípravcích jsou betuldiol, kyselina salicylová, sulfid selenu, bisabolol, kanabidiol či extrakt z břízy.

Pomoci může i doplňková léčba přírodními přípravky aneb světelná terapie, při níž se postižená část pokožky ozařuje UV zářením. To pomáhá uklidnit pokožku a odstranit její zarudnutí i svědění.

Léčba příčin spočívá v omezení stresu, dostatečné hygieně, posílení imunity, omezení nošení oblečení, které dráždí pokožku (svetry nebo čepice z vlny) a omezení nadměrného používání kosmetických přípravků. Není také na škodu posílit váš imunitní systém, s čím vám pomohou vitamíny E, C a K.

Vybíráme z katalogu

Pomohou i "babské recepty"

Jako doplňková léčba onemocnění seborea vám pomohou i následující bylinky či přírodní přípravky.

  • Probiotika – podporují zdravé trávení, čímž dokáží pomoci se zánětlivými procesy v těle. Přímo u seboreické dermatitidy se jejich účinek neprokázal, avšak jsou účinné při mnoha kožních zánětlivých onemocněních, zejména u dětí.
  • Aloe vera – je to rostlina s protizánětlivými účinky. Výzkumy ukázaly, že extrakty nebo gely z aloe pomáhají i při léčbě seberoickej dermatitidy.
  • Rybí tuk – omega-3 mastné kyseliny v něm obsažené zvyšují hladinu "dobrého" cholesterolu, který zase pomáhá zlepšit celkovou imunitu. Dokáže tedy potlačit zánětlivé onemocnění kůže vyvolané alergiemi.
  • Jablečný ocet – dokáže lokálně uklidnit zanícenou pokožku. Před jeho použitím si dřív umyjte vlasy šamponem, pak rozetřete na postiženou oblast jablečný ocet zředěný s vodou. Nechte působit několik minut a následně dobře opláchněte.
  • Olivový olej – nanáší se také na místo na pokožce hlavy, které je postiženo zánětem. Nezředěný olivový olej rozetřete a necháte cca hodinu působit. Vlasy pak umyjte šamponem.
  • Esenciální oleje – patří sem např. čajovníkový olej, který díky svým antibakteriálním, protiplísňovým a protizánětlivým účinkem pomáhá při léčbě mnoha kožních onemocnění. Jelikož je poměrně silný, před aplikací jej nezapomeňte zředit s olivovým nebo kokosovým olejem (ten má sám o sobě antibakteriální a analgetické účinky). Další esenciální oleje vhodné ke zmírnění příznaků onemocnění seborea jsou pupalkový olej, olej z černého rybízu či brutnákový olej.

Oblíbené produkty k léčbě seborey


Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Coupeliac gel a krém – recenze, cena a vaše zkušenosti Coupeliac gel a krém – recenze, cena a vaše zkušenosti

Máte přecitlivělou pokožku? Předcházet zarudnutí vám pomůže Coupeliac gel či Coupeliac krém. Poradíme vám, s čím vám pomůže, jak jej užívat a prozradíme, jaké s ním mají ostatní...

Hloubkové čištění pleti? Vyzkoušejte VisaPure od Philipsu Hloubkové čištění pleti? Vyzkoušejte VisaPure od Philipsu

Jak často si čistíte pleť a co všechno an čištění používáte? Hloubkové čištění pleti sice není žádná věda, s některými maskami či zařízeními to však jde snadněji. Víte, které to jsou?

Suché a popraskané paty – příčiny a léčba Suché a popraskané paty – příčiny a léčba

Suchá, drsná, či dokonce popraskaná kůže nejenže vypadá odpudivě, v některých případech ji doprovází i bolest a pálení. V našem článku vám poradíme, jak se o ni postarat.