Strie na prsou, bocích a nohách po porodu – jak se jich zbavit? Pomáhají krémy?

Strie jsou v podstatě jizvičky, které se objevují na lidském těle, převážně ženském, v tenkých útvarech podobných přímce. Mohou mít však i vrásčitý, jakoby rozvětvený vzhled.

Strie na břiše po porodu

Jsou červené až fialové barvy, postupem času vyblednou do bílého až stříbřitého odstínu. Tvoří tedy kontrast zejména s opálenou pokožkou, což není z estetického hlediska příjemné. Nejčastěji se objevují na břiše, prsou, bocích, zadních partiích, nohách, ale také na zádech. Jejich vznik souvisí s rychlým natahováním kůže a hormonálními změnami.

Pokožka se nedokáže přizpůsobit zvětšujícímu se objemu těla, ať už do výšky nebo do šířky, a následně praská. Jak se nepříjemných strií zbavit? Vše podstatné se dozvíte v našem článku!

Recenzemi ověřené krémy proti striím

Nejčastější příčiny vzniku strií

Příčinami strií je těhotenství, puberta spojená i s prudkým růstem těla, náhlé zvýšení hmotnosti, nabírání svalové hmoty, užívání kortikosteroidů, ovlivňovat mohou i genetické predispozice.

Výrazné strie na břiše

Není pravidlem, že by se objevovaly jen u lidí s nadváhou. Strie stejně trápí i ženy a muže průměrné postavy.

Jak na strie na prsou, břiše, bocích, stehnech a zadku?

Pokožka musí být vyživená a hydratovaná, aby nedocházelo k jejímu praskání, ztrátě pružnosti, a tím ik možnému vzniku strií. Lidská kůže se totiž skládá až ze tří vrstev. Vrchní část představuje epidermis, střední dermis a třetí, tvořená podkožním vazivem, je hypodermis.

Krémy, masti a oleje zaručí, že pokožka nebude ztrácet na pevnosti (samozřejmě, stárnutí je v tomto případě samostatnou kategorií). Na jejich složení většinou záleží, protože se potřebují vstřebat až do dalších vrstev kůže a zvýšit v nich elasticitu kolagenových vláken. Právě jejich narušením totiž vznikají strie.

Krémování těhotenského bříška proti striím

Dopřejte si proto i stravu bohatou na vitamin C, který také ovlivňuje tvorbu kolagenu, stejně jako zinek, ale i vitamín E, podílející se na regeneraci a pružnosti. Listová zelenina, luštěniny, obiloviny, ořechy, bobulové ovoce, ale i citrusy, meruňky, švestky, jahody, rakytník či šipky vám nabízejí jejich přirozenou zásobárnu.

Co pomáhá na strie po porodu?

Přestože strie nepředstavují žádné zdravotní riziko, jsou považovány za velký estetický problém. Aby nevznikl, důležitá je prevence a používání krémů, které podporují elasticitu kůže. Nemusíte nutně sáhnout po nejdražších produktech, účinným řešením je například jemné vmasírování léčivých olejů.

Na strie jsou vhodné zejména tyto druhy:

Pomůže však i olivový nebo avokádový olej.

Masírování oleji je navíc jeden z nejlepších způsobů prevence vzniku strií po porodu. Oleje můžete používat během těhotenství i po narození dítěte. Masáž podpoří prokrvení, ale nejlepším způsobem k jeho dosažení je pohyb. Nemusíte se trápit hodiny v posilovně. Jednoduše přidejte do svého harmonogramu 30-minutové cvičení alespoň 3x týdně.

Pravidelný pohyb jako prevence vzniku strií

Nezapomínejte na dodržování pitného režimu. Je důležitý nejen z hlediska správné životosprávy, ale také jako prevence proti vzniku strií.

Krém na strie Bepanthen, Eucerin, Elasti-Q, Bi-Oil nebo babské recepty?

Aby vám nevzhledné prasklinky nezůstaly na památku, používejte krémy a oleje. Jejich aplikaci se nevyhýbejte ani tehdy, když už se strie objevily. Sice nedokáží zmizet úplně, ale pravidelným natíráním můžete podstatně snížit jejich viditelnost, přičemž je plusem nejen sjednocení s okolní kůží, ale i hladká a na dotek jemná pokožka. Oblíbený Bepanthen krém proti striím se už bohužel neprodává, na výběr však máme stále velké množství produktů.

Recenzemi ověřené krémy proti striím

Setkat se můžete i s doporučeními, které se týkají používání standardních tělových mlék, ale s důležitostí pravidelnosti. Mezi babské recepty zase patří kakaové máslo (například voňavé ✅ kakaové máslo Ziaja), které potřebuje natírat na postižená místa dvakrát denně po dobu několika měsíců. Pozitivní účinky má i ✅ aloe vera. Stačí si potírat gelem z odtrženého listu poškozenou pokožku.

Co na strie když selhala prevence?

Pokud jste prevenci zanedbali nebo strie objevily i přes péči o pokožku, pomoci může neinvazivní estetická medicína. Faktem zůstává, že zjizvená kůže je porušena nenávratně, no eliminování jizviček, jejich zjemnění a zamaskování výrazně zlepší celkový vizuál postižených míst.

Procedura na odstranění strií

S rozhodováním však netřeba velmi čekat. Platí totiž, že čím dříve se rozhodnete navštívit některé z estetických center, tím se šance na docílení hezčí pokožky zvyšuje. Je jen na vás a typu vaší pokožky, zda vám bude vyhovovat více krystalová, diamantová mikrodermabraze, oxygenoterapie nebo frakční radiofrekvence. Chirurgicky lze strie odstranit úplně, a to abdominoplastikou. Nicméně, poškození nemohou být rozsáhlé. Jelikož se při tomto invazivním zásahu odstraňuje natažená kůže, strie zabírající velkou plochu by nemuseli být odstraněny všechny. Proto nezapomínejte, že nejlepší léčbou je prevence a péče o pokožku.Publikováno dne: 10.05.2019
Hodnocení článku:
(88.2%)

Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Coupeliac gel a krém – recenze, cena a vaše zkušenosti Coupeliac gel a krém – recenze, cena a vaše zkušenosti

Máte přecitlivělou pokožku? Předcházet zarudnutí vám pomůže Coupeliac gel či Coupeliac krém. Poradíme vám, s čím vám pomůže, jak jej užívat a prozradíme, jaké s ním mají ostatní...

Hloubkové čištění pleti? Vyzkoušejte VisaPure od Philipsu Hloubkové čištění pleti? Vyzkoušejte VisaPure od Philipsu

Jak často si čistíte pleť a co všechno an čištění používáte? Hloubkové čištění pleti sice není žádná věda, s některými maskami či zařízeními to však jde snadněji. Víte, které to jsou?

Seborea – projevy, příčiny, léčba Seborea – projevy, příčiny, léčba

Zánětlivé kožní onemocnění seboera se typicky projevuje "šupinatou" pokožkou v oblasti mazových žláz na obličeji, případně na hlavě, hrudníku či horní části zad. Víte, jak tyto příznaky...