Tabletky a vitamíny na paměť nejen pro studenty. Zlepšení paměti a koncentrace

I vy občas pociťujete, že k práci či učení přistupujete s menší soustředěností? Některé činnosti vám trvají dvojnásobek původního času? Máte problém si zapamatovat určité věci? Chuť do učení, lepší paměť či koncentraci získáte i díky přírodním látkám, vitaminům, správné životosprávě či hrám.

Problémy s pamětí

Problémy s pamětí nemají pouze senioři. I když je pravdou, že se zvyšujícím se věkem její správné fungování postupně klesá, tento proces můžete zpomalit. Lidem ve středním věku prospěje, pokud si budou trénovat paměť s pravidelností. Studenti zase ocení možnost lepší koordinace při učení. Bez ohledu na věk bychom totiž měli mozek udržovat v dobré kondici, procvičovat ho a dodávat mu správné látky, které ho udrží zdravý.

Oblíbené produkty na paměť

Hry, cvičení a testy na paměť a pozornost

Informace, které přijímáme, zachycujeme buď cílevědomě, nebo bez zvýšené koncentrace a soustředění. Zjednodušeně řečeno, automaticky. Uchovávají se v senzorické, krátkodobé nebo dlouhodobé paměti. Pokud chceme, aby se uložili dlouhodobě, musíme je pravidelně opakovat a obnovovat.

Existují různé hry, techniky a cviky, které pomohou udržovat vaši paměť fit:

 • Kvízy, tajenky, sudoku – luštění křížovek obnovuje vědomosti, které člověk již v minulosti nabyl, čímž dochází k rozpomínání. Zároveň se mozek učí novým informacím, a tak se procvičují současně více druhů paměti.
 • Počítání – přesto, že matematika možná nebyla vaším oblíbeným předmětem, jednoduché počítání pomůže udržovat vaši paměť v kondici. Zkuste vypočítat běžné příklady na sčítání, odčítání, násobení a dělení, například cestou ze školy či z práce. Při placení v obchodě si ještě předtím, než vám dá prodavačka výdaj vypočítejte jeho hodnotu a podobně.
 • Představivost – každý z nás občas sní nad různými věcmi a přemýšlí nad příjemnými zážitky z minulosti. Zkuste si je vybavit v detailní podobě. I touto formou trénujete paměť. Vzpomeňte si na spolužáky a vašich učitelů z předešlé školy, přiřaďte jim jména. Zavřete oči a představujte si věci v místnosti. Jaký mají tvar? Kde se co nachází? I v exteriéru můžete přisuzovat různé podoby oblakům a podobně.
 • Vzdělávání a učení se nových věcí – trápí vás, že aktivně neovládáte cizí jazyk nebo byste je chtěli vědět víc? Zdokonalovat komunikační schopnosti můžete nejen během studií na střední či vysoké škole. Procvičování mozku podpoříte i získáním nových dovedností. Pusťte se do nějaké kreativní činnosti, která vás zaujala. Najděte si videonávody na internetu nebo se podrobně zajímejte o věci, které vás baví. Zjišťujte si o nich informace, čtěte knihy, články a podobně.
 • Hraní – zahrajte si šachy nebo karetní hru podněcující přemýšlení. I jméno město zvíře věc je dobrý nápad. Vyjmenujte co nejvíce slov začínajících na vybrané písmeno za určitý čas. Zavzpomínejte na češtinu a najděte synonyma nebo antonyma ke konkrétnímu slovu. Vžijte se do role básníka a napište báseň, která se rýmuje.
 • Testování – podle druhu paměti, kterou chcete procvičovat, si můžete udělat různé testy. Ve velkém množství je najdete i na internetu.

Pilulky na paměť nejen při učení

Pro všechny výživové doplňky a léky bez předpisu platí, že jejich užívání musí korespondovat s doporučeními stanovenými v příbalovém letáku. Ideálním řešením však bude poradit se o nich s lékařem, a to zejména tehdy, pokud trpíte nějakým onemocněním nebo se zamýšlíte nad jejich dlouhodobým příjmem. Samostatnou kategorií jsou děti a těhotné ženy.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie paměť a soustředění

Vitamíny na paměť a potraviny, ve kterých se nacházejí

Paměť je v podstatě výsledkem uchovávání a zpětného vybavování informací. Její trénování a zlepšování přispívá k vyšší kvalitě života. Nejde však jen o samotný přísun znalostí a dovedností. Značný vliv má i celková životospráva člověka. Klid a odpočinek působí na mozek regeneračně, vyvážená strava a pravidelný pohyb jsou také důležitou podporou.

Z vitamínů, bylin a potravin působí příznivě na paměť následující:

 • Ginkgo biloba – obsahuje vysoké množství antioxidantů, které napomáhají k podněcování nervového systému. Blahodárné účinky na lepší myšlení či paměť se však nedostaví ihned. K dosažení tohoto výsledku je třeba dlouhodobé užívání. Pozitivní působení se projeví iu lidí, kteří trpí projevy úzkosti. Získáte ho jako doplněk stravy nebo v podobě léku předepsaného lékařem.
 • Vitamín B (i další vitaminy skupiny B) – thiamin je vitamin B1, zodpovědný za proměňování cukrů na energii a přispívající k podpoře nervového systému, ale i srdce a jater. Pokud ho máte nedostatek, projevit se může oslabení paměti a zvýšená přecitlivělost. Najdete ho například ve vaječném žloutku, celozrnných obilovinách, pivních kvasnicích, chřestu či ve vepřovém mase.
 • Brahmi – Bacopa monnieri je bylina, která roste v Himalájích a má prokazatelně pozitivní účinky na zlepšení paměti. Zároveň působí jako antioxidant a pomáhá redukovat stres a úzkost. Eliminuje zpomalené reakce a příznivě ovlivňuje různé mentální funkce.
 • Lecitin – napomáhá soustředění, zvyšuje intenzitu myšlení, paměti a kognitivních funkcí. Kromě toho má pozitivní účinky i na vysoký cholesterol. Najdete ho v mořských plodech, v sóji, brokolici, mléce či v luštěninách, ale i jako doplněk stravy.
 • Piracetam – jde o látku nacházející se ve volně prodejných lécích. Zlepšuje průtok krve v mozku a je prevencí vůči poklesu kognitivních funkcí. Právě u lidí s jejich poškozením má blahodárné účinky. Jeho užívání je bezpečné i při dlouhodobém užívání, avšak může se během něj dostavit nespavost či nervozita jako vedlejší účinek.
 • Borůvky a jahody – jejich konzumování ničí škodlivé radikály, čímž se zlepšuje průtok krve mozkovou hmotou. To má za následek bystřejší paměť i ve vyšším věku.
 • Červená řepa a luštěniny – pomohou tělu zbavit se škodlivin, podpoří okysličování mozku a zefektivní zpracování a zapamatování si informací.
 • Vlašské ořechy a lněná semínka – obsahují omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které zlepšují přenos informací v mozku a jejich uchovávání. Platí to io dalších potravinách se stejným složením.

Čaj na zlepšení paměti a koncentrace

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový design, beletrie, zdravý životní styl a elektronická hudba jsou mojí srdeční záležitostí. Společně mě dovedli k psaní, i když na první...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Výplach nosu? Stříkačka, láhev i konvička. U dětí nepoužívejte sůl Výplach nosu? Stříkačka, láhev i konvička. U dětí nepoužívejte sůl

Džalíl Netia, nosní sprcha, laváž nosu, to jsou slovní spojení, která pojmenovávají stejný proces - výplach nosu. Jak provádět nosní hygienu? Jsou potřeba speciální aplikátory?

Alergie na šperky má nepříjemné příznaky. Šperky pro alergiky jsou řešením Alergie na šperky má nepříjemné příznaky. Šperky pro alergiky jsou řešením

Trápí vás nebo vaši malou princeznu potíže při nošení oblíbených kousků z vaší šperkovnice? Milujete třpytivé ozdoby a považujete je za dokonalý dárek pro sebe i své holčička? Vysvětlíme...

Železo jako vitamín ve stravě potřebné pro děti i těhotné. Jak se projevuje nedostatek? Železo jako vitamín ve stravě potřebné pro děti i těhotné. Jak se projevuje nedostatek?

Nedostatek železa v krvi, stejně jako jeho přebytek, s sebou přináší mnoho zdravotních komplikací. Víte, jaké problémy vám může chybějící či přebývající železo způsobit, jaká je jeho...