Mate IQ – účinky sypaného čaje. Oxalis má dobré recenze

Blahodárné účinky zeleného či černého čaje už jistě znáte. Existuje ale mnoho podobných nápojů s příznivými účinky na lidský organismus. Jedním z nich je např. čaj Mate IQ.

Čaj Mate

V článku vám popíšeme, jaké má Mate IQ účinky, kde ho koupíte, jak ho správně připravíte, a proč byste ho měli pít pravidelně.

Osvěžení z Jižní Ameriky

Mate v podstatě není čaj, skládá se z lístků rostliny zvané cesmína paraguayská. Jak už z názvu vyplývá, jde o krovinu, která pochází z Jižní Ameriky (Argentina, Brazílie, Paraguay, Uruguay, Chile) a dorůstá až do výšky 15 m.

Lístky a větvičky této rostliny se suší a drtí, aby následně zrály delší dobu při teplotách 50 – 60 °C, podle požadované úpravy. Lístky se později mísí s dalšími přísadami jako např. gingko či guarana na zesílení účinků nebo pomerančová kůra, kousky sušeného ovoce či květin na zesílení aroma.

Výluh z mate můžete pít horký (jako běžný čaj), ale i studený jako osvěžující nápoj během horkých dnů. V obou těchto formách je maté velmi oblíbeným nápojem v Jižní Americe, při návštěvě některého z jihoamerických států se nemůže stát, že se s ním nesetkáte – pije ho tam opravdu každý.

Účinky Mate IQ

  • Povzbudí vaši mysl – mate obsahuje 3 alkaloidy – kofein, theobromin a theofylin. Tyto látky mají silné povzbuzující účinky na tělo i mysl, jde však o odlišné účinky jako má např. káva. Mate na rozdíl od ní působí kromě nervového systému i na hladkou svalovou tkáň, tím pádem stimuluje srdce a krevní oběh.
  • Nastartuje metabolismus – obsahuje látky, které urychlí látkovou výměnu, čehož následkem je více fyzické energie, rychlejší spalování energie a tuků a zlepšení trávicích procesů.
  • Vyplaví škodliviny z těla – díky pozitivnímu vlivu na funkci ledvin má detoxikační účinky a pomůže vašemu tělu zbavit se škodlivých látek. To je důvod, proč je čaj Mate IQ mírně močopudný a při vyšších dávkách lze zpozorovat i jeho projímavý účinek.
  • Dodá vám fyzickou sílu – mate je v oblibě jihoameričtích domorodců pro jeho silnou schopnost potlačit hlad. Díky směsi jeho účinných látek s ním dokáží podat náročné fyzické výkony i v obdobích s omezeným přísunem potravy. Tuto jeho schopnost využívá v současnosti mnoho lidí na boj s nadváhou a nutkáním k přejídání.

Čerstvé mate

  • Doplní vitamíny a minerály – čaj maté obsahuje velké množství vitamínů A, B, C a E. Najdete v něm i minerály jako hořčík, draslík, vápník, mangan, fosfor či stopové prvky jako železo a křemík. Díky těmto látkám podporuje imunitní systém, správnou funkci nervové soustavy a ledvin (čistí krev).
  • Kromě cesmíny paraguayské obsahuje čaj Mate IQ i ginkgo, které zlepšuje krevní oběh (pomáhá i na studené končetiny), upravuje činnost srdce a stabilizuje krevní tlak. Pomáhá i při léčbě zánětů průdušek, astmatu, plicních chorobách a zlepšuje depresivní a úzkostné stavy i migrénu.
  • Guarana ve směsi Mate IQ zase působí jako přírodní stimulant, který podporuje fyzickou aktivitu a snižuje únavu. Rovněž zlepšuje metabolismus tuků a pomáhá při hubnutí.

Vedlejší účinky a kontraindikace

Mate mohou pít dospělí muži i ženy, dětem ho dopřejte až od 7 let věku kvůli obsahu kofeinu. Mate IQ v těhotenství není vhodným nápojem a právě kvůli obsahu kofeinu se jeho pití nedoporučuje (stejně jako káva). Kofein při vysokých dávkách může poškodit plod.

Co se týče obsahu kofeinu, nemusíte mít obavy. I když ho suchá forma mate obsahuje 0,7 – 2% (káva 1 – 2,5%), na rozdíl od kávy se ho do šálku uvolní pouze cca 50 – 100 mg (u kávy je to 100 – 200 mg). Navíc, při Mate se kofein do nápoje uvolňuje mnohem pomaleji. Pokud ale máte problémy se spánkem, omezte konzumaci na 3 – 5 šálků denně.

Vedlejší účinky Mate IQ nebyly pozorovány, i když při vysokých dávkách se díky obsahu kofeinu může vyskytnout zvýšený krevní tlak a bušení srdce.

Připravíte ho na více způsobů

  • Tradiční příprava Mate IQ v kalabasu – jde o nádobu z vydlabané dýně, z ktere se mate pije kovovým brčkem s plochým sítkem na konci – nazývá se bombilla. Kalabasu naplňte do dvou třetin suchým Mate IQ, promíchejte protřepáním a vložte do nádoby bombillu tak, aby byla mimo vrstvy mate. Následně nalijte přímo na směs Mate teplou vodu (cca 50 °C), aby se začalo loužení. Potom dolijte vodou o teplotě cca 80 °C – vodu lijte tentokrát přímo na bombillu. První nálev je silnější, po dopití však můžete směs zalít opakování několikrát a pít nápoj hoc i na studeno.

Tradiční příprava mate v kalabasu

  • Příprava Mate IQ na způsob čaje – na tento způsob nepotřebujete žádnou speciální výbavu. Cca 2 – 3 kávové lžičky Mate IQ nasypte do šálku nebo konvice, zalijte trochou studené vody a rozmíchejte. Následně zalijte vodou o teplotě cca 80 °C a louhujte 5 min. Potom směs přeceďte přes sítko, přičemž výsledný nápoj můžete dochutit cukrem či medem nebo ihned začít pít. Tímto způsobem si můžete připravit i větší množství Mate IQ předem do termosky či po vychladnutí do láhve.
  • Mate IQ jako studený nápoj – tato forma se nazývá i terere a jde o osvěžující variantu vhodnou nejen do teplejších oblastí Jižní Ameriky, ale také na letní období v našich končinách. Na její přípravu se používá studená voda nebo ledová drť. Příprava je podobná jako příprava mate do kalabasu, s tím rozdílem, že nejprve zalijete mate troškou studené vody a po nasáknutí doplníte studenou vodou nebo ledovou tříští.

Cena a zkušenosti uživatelů

Maté IQ seženete v typickém 50 g balení za cenu od 36 Kč.

Uživatelé si v recenzích pochvalují rychlé a povzbudivé účinky tohoto nápoje na mysl i tělo, většině pomáhá rychleji se ráno probudit (používají ho jako zdravější náhradu kávy). Také jim pomáhá lépe se soustředit. Někteří ho pijí studený jako přírodní energetický nápoj po celý den, což by u kávy nebylo možné.

Variace, alternativy a závěrečné zhodnocení

Nápoj mate má mnoho variací, výrobci jeho chuť často podporují příměsemi sušené pomerančové kůry nebo sušeného ovoce či bylinek – např. višní či máty. Pokud vám maté "nesedí", vhodnou alternativou by pro vás mohly být různé varianty zeleného či černého čaje.

Síla mate spočívá zejména v jeho příjemnějších účincích oproti kávě. Kromě toho, na rozdíl od běžných energetických nápojů neobsahuje cukr ani sladidla (pokud si ho neosladíte), takže z něj nepřiberete. Lze tedy stojí za zvážení vyměnit slazené energetické nápoje právě za Mate IQ.


Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Kruhy pod očima a jejich příčiny. K odstranění krém i domácí receptyKruhy pod očima a jejich příčiny. K odstranění krém i domácí recepty

Trápí vás kruhy pod očima? Tento stav často indikuje to, že jste si zřejmě nedopřáli dostatek spánku. Skutečnost je však taková, že ho může způsobit i celá řada dalších faktorů. Jaké...

Advance Nutraceutics recenze a zkušenosti. Nejlepší výživové doplňky na trhuAdvance Nutraceutics recenze a zkušenosti. Nejlepší výživové doplňky na trhu

Značku Advance Nutraceutics na trhu s výživovými doplňky netřeba speciálně představovat. Je však dobré vědět, proč tento český výrobce patří mezi nejlepších na trhu a co zákazníkům nabízí.

Studené nohy, ruce a jejich brnění – příčiny a léčba. Pomohou cviky i lékyStudené nohy, ruce a jejich brnění – příčiny a léčba. Pomohou cviky i léky

Mnoho lidí trápí věčně studené ruce a nohy. Jaké jsou příčiny tohoto jevu a jakou měrou je pro lidské tělo nebezpečný? O tom a i způsobech léčby studených nohou se dočtete v našem článku.