Vyšetření erektilní dysfunkce u lékaře - diagnostika a léčba

Erektilní dysfunkce trápí půl milionu Slováků a 50% Čechů ve věku od 35 do 65 let. Čísla jsou opravdu alarmující, naštěstí se toto onemocnění dá léčit. Jak probíhá diagnostika a léčba?

Vyšetření erektilní dysfunkce u lékaře

O erektilní dysfunkcí hovoříme tehdy, má-li muž problém s dosažením a udržením si erekce, která je nezbytná pro pohlavní styk. Jde o dlouhodobý a trvalý problém, který trvá min. 6 měsíců. Pokud tedy muž zažije občasné selhání v posteli, nemusí jít o erektilní dysfunkci.

Diagnostika erektilní dysfunkce

Doc. MUDr. Marenčák, PhD. ve svém příspěvku "Erektilná dysfunkcia" zveřejněném v časopise Medikom (č. 3/11), uvádí, že praktičtí lékaři se ptají na poruchy erekce pouze 9% svých pacientů. Pokud má chlap podezření, že trpí trvalou poruchou erekce, pak by měl být aktivní a vyhledat odborníka, který ho důkladně vyšetří.

Podrobná diagnostika má několik cílů:

 1. zjistit, zda pacient opravdu trpí erektilní dysfunkcí
 2. zjistit stupeň závažnosti této poruchy erekce
 3. určit příčinu ED

Celý postup musí být v souladu s požadavky a přáními pacienta, který stojí před lékařem. Pro zjištění dostatečného množství informací o pacientovi se využívají i standardizované dotazníky (např. IIEF: International Index of Erectile Function, EHS: Erectile Hardness Scale apod.).

Minimální diagnostické zhodnocení pacienta s erektilní dysfunkcí.

(zdroj: časopis Medikom, 3/2011, článok: Erektilná dysfunkcia - Doc. MUDr. Jozef Marenčák, PhD.)

Doktor se během vyšetření erektilní dysfunkce zajímá o podrobnou osobní, intimní, psychosociální ale i lékovou anamnézu pacienta. Následují fyzikální a klinické vyšetření krevního tlaku, sekundárních pohlavních znaků, vyšetření prostaty apod. Vyšetření zahrnuje také nezbytné laboratorní testy (hladina testosteronu v krvi atd.).

Dalším krokem jsou speciální diagnostické testy (vyšetření NPT - noční erekce, cévní vyšetření, ultrazvuk penilních artérií, neurologické vyšetření (např. vodivost nervů), hormonální testy, psychodiagnostika apod.).

Léčba erektilní dysfunkce

Podle MUDr. Marenčák se dá terapie rozdělit do 3 základních skupin:

 1. léčba erekční tabletkami (sildenafil, tadalafil, vardenafil, apomorfin, testosteronove tablety, ...)
  psychosexuálního terapie
  používání vakuových pump na penis
 2. intrauretrová terapie
  intrakavernózní injekční léčba
 3. penilní protézy
  léčba cévních poruch (chirurgický zásah)

Průběh léčby samozřejmě vychází ze závažnosti stavu pacienta. MUDr. Marenčák upozorňuje, že erektilní dysfunkce může být projevem jiné choroby (nejčastěji cévního charakteru), proto je důležité se jí zabývat a léčbu nezanedbat. Dodává, že léčba komplikovanějších stavů (např. pacientů, kteří prodělali zranění míchy, pány s těžkým stupněm cukrovky příp. těch, kteří se léčili na karcinom prostaty) je úkolem odborníků, kteří se přímo specializují na léčbu erektilní dysfunkce.

Text vychází z článku Erektilná dysfunkcia - Doc. MUDr. Jozef Marenčák, PhD., který byl zveřejněn v časopise Medikom č. 3/2011)Publikováno dne: 27.03.2019
Hodnocení článku:
(90%)

Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Proerecta – recenze. Kdy nefunguje? Nabízí ho lékárna? Proerecta – recenze. Kdy nefunguje? Nabízí ho lékárna?

Problémy s erekcí má stále více mužů už od mládí. Některé potíže s erekcí se dají vyřešit či zlepšit změnou životního stylu nebo doplňky výživy. Jakou jsou zkušenosti s přípravkem...

eJoy Long: složení, účinky, cena a zkušenosti eJoy Long: složení, účinky, cena a zkušenosti

Máte problémy s předčasnou ejakulací a krátkou erekcí? Potřebujete se sexuální naladit a zvýšit si chuť na sex? Možná jste již slyšeli o přípravcích na zkvalitnění erekce. Jedním z nich...

Nejlepší na erekci jsou Zerex, eJoy a Vimax Nejlepší na erekci jsou Zerex, eJoy a Vimax

Začátkem tohoto roku jsme udělali na naší stránce anketu, ve které jsme se mužů ptali, jestli někdy vyzkoušeli přípravky na podporu erekce. Představujeme vám nejlepší pilulky na erekci.