Vyšetření erektilní dysfunkce u lékaře - diagnostika a léčba

Erektilní dysfunkce trápí půl milionu Slováků a 50% Čechů ve věku od 35 do 65 let. Čísla jsou opravdu alarmující, naštěstí se toto onemocnění dá léčit. Jak probíhá diagnostika a léčba?

Vyšetření erektilní dysfunkce u lékaře

O erektilní dysfunkcí hovoříme tehdy, má-li muž problém s dosažením a udržením si erekce, která je nezbytná pro pohlavní styk. Jde o dlouhodobý a trvalý problém, který trvá min. 6 měsíců. Pokud tedy muž zažije občasné selhání v posteli, nemusí jít o erektilní dysfunkci.

Diagnostika erektilní dysfunkce

Doc. MUDr. Marenčák, PhD. ve svém příspěvku "Erektilná dysfunkcia" zveřejněném v časopise Medikom (č. 3/11), uvádí, že praktičtí lékaři se ptají na poruchy erekce pouze 9% svých pacientů. Pokud má chlap podezření, že trpí trvalou poruchou erekce, pak by měl být aktivní a vyhledat odborníka, který ho důkladně vyšetří.

Podrobná diagnostika má několik cílů:

 1. zjistit, zda pacient opravdu trpí erektilní dysfunkcí
 2. zjistit stupeň závažnosti této poruchy erekce
 3. určit příčinu ED

Celý postup musí být v souladu s požadavky a přáními pacienta, který stojí před lékařem. Pro zjištění dostatečného množství informací o pacientovi se využívají i standardizované dotazníky (např. IIEF: International Index of Erectile Function, EHS: Erectile Hardness Scale apod.).

Minimální diagnostické zhodnocení pacienta s erektilní dysfunkcí.

(zdroj: časopis Medikom, 3/2011, článok: Erektilná dysfunkcia - Doc. MUDr. Jozef Marenčák, PhD.)

Doktor se během vyšetření erektilní dysfunkce zajímá o podrobnou osobní, intimní, psychosociální ale i lékovou anamnézu pacienta. Následují fyzikální a klinické vyšetření krevního tlaku, sekundárních pohlavních znaků, vyšetření prostaty apod. Vyšetření zahrnuje také nezbytné laboratorní testy (hladina testosteronu v krvi atd.).

Dalším krokem jsou speciální diagnostické testy (vyšetření NPT - noční erekce, cévní vyšetření, ultrazvuk penilních artérií, neurologické vyšetření (např. vodivost nervů), hormonální testy, psychodiagnostika apod.).

Léčba erektilní dysfunkce

Podle MUDr. Marenčák se dá terapie rozdělit do 3 základních skupin:

 1. léčba erekční tabletkami (sildenafil, tadalafil, vardenafil, apomorfin, testosteronove tablety, ...)
  psychosexuálního terapie
  používání vakuových pump na penis
 2. intrauretrová terapie
  intrakavernózní injekční léčba
 3. penilní protézy
  léčba cévních poruch (chirurgický zásah)

Průběh léčby samozřejmě vychází ze závažnosti stavu pacienta. MUDr. Marenčák upozorňuje, že erektilní dysfunkce může být projevem jiné choroby (nejčastěji cévního charakteru), proto je důležité se jí zabývat a léčbu nezanedbat. Dodává, že léčba komplikovanějších stavů (např. pacientů, kteří prodělali zranění míchy, pány s těžkým stupněm cukrovky příp. těch, kteří se léčili na karcinom prostaty) je úkolem odborníků, kteří se přímo specializují na léčbu erektilní dysfunkce.

Text vychází z článku Erektilná dysfunkcia - Doc. MUDr. Jozef Marenčák, PhD., který byl zveřejněn v časopise Medikom č. 3/2011)Publikováno dne: 27.03.2019
Hodnocení článku:
(90%)

Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Generika Viagry? Nelegální léky na potenci nejsou pro vás to nejlepší Generika Viagry? Nelegální léky na potenci nejsou pro vás to nejlepší

Ne každý muž, který potřebuje užívat Viagru, si ji může dovolit. A proto častokrát hledá jiné, cenově dostupnější řešení. Ne všechny jsou legální. Jak nepřijít zbytečně o své peníze?

Nejlepší přípravky na předčasnou ejakulaci Nejlepší přípravky na předčasnou ejakulaci

Každý problém má i své řešení. V dnešní době již existují produkty na cokoliv, i na řešení problémů s příliš rychle vyvrcholením. My vám představíme nejprodávanější produkty.

Nejlepší přípravky na zvětšení penisu Nejlepší přípravky na zvětšení penisu

Přípravky na zvětšení penisu pomáhají, ale nedokáží zázraky. Žádný z nich vám nezvětší přirození o více než 2-3 centimetry. Které přípravky jsou nejlepší? Prozradíme vám to v článku.