Zdravá snídaně - proč snídat? Nejlepší knihy s recepty na snídani!

O tom, že snídaně jsou základním jídlem dne, jste již jistě co to slyšeli. Možná jste ale netušili, proč je tomu tak. Čím jsou snídaně tak výjimečné? Jak ovlivňují náš organismus? A proč jsou tedy tak důležité?

Zdravá snídaně pro děti i dospělé

Každý dětský lékař Vám řekne o blahodárných účincích snídaně na dětský organismus. Jeho tělesný a psychický vývoj je totiž přímo závislý od pravidelného příjmu potravy. Vynechávání ranního přísunu jídla může ve fázi vývoje způsobit množství defektů. Navíc několik studií potvrdilo závislost mezi pravidelným snídání dětí a lepšími výsledky při testování ve škole, dokonce se potvrdilo, že děti, které vynechávají snídaně chybí ve škole častěji a jsou dokonce línější.

Co se týče dospělých lidí, platí, že vliv pravidelného ranního přísunu výživy je stejně důležitý jako u dětí. Náš organismus potřebuje totiž palivo, které bude hnát jeho mozek. Mozek následně vysílá zprávy do každé části organismu a zajišťuje jeho správný chod a fungování. Je nutné si uvědomit, že po probuzení z nočního spánku, během kterého fungovalo naše tělo bez přísunu energie, je množství cukru v krvi na poměrně nízké úrovni. Toto způsobuje naši ranní malátnost a podrážděnost.

Pokud vynecháte snídani, připravte se na to, že se můžete cítit špatně, Vaše koncentrace bude na minimu a řešení každé úlohy v práci vám zabere více času.

Kniha receptů na zdravé snídani

Hubneme se snídaní

Pro množství lidí, kteří vynechávají snídani, je argumentem jejich hubnutí či dieta. Opak je však pravdou. Tím, že ochudíte své tělo od ranního přísunu energie ubližujete svému metabolismu a máte sklony k obezitě. Vynecháváním snídaně komplikujete proces kontroly hmotnosti, protože budete mít během dne tendenci mlsat a pochutnat si na "něčem malém" před obědem, případně na obědě sníst mnohem větší porce jídla než ostatní. Je však důležité si uvědomit, že nejsou snídaně jako snídaně, že ne všechno, co ráno sníte a vypijete, může Váš organismus skutečně nakopnout.

Snídaně jsou ten správný start každého dne a to i během období hubnutí. Kromě posílení Vašeho těla a zlepšení koncentrace je to výborný způsob nápravy metabolismu. Několik studií ve svých závěrech deklarovalo, že snídání napomáhá člověku být ostražitější a pozitivnější naladěným během celého dne. Ale co jsou to vlastně zdravé snídani? Jak by měly ale vypadat?

Zdravá snídaně

Zdravá snídaně by měly obsahovat zejména proteiny a vlákninu. Tato kombinace Vám pomůže vydržet sytý až do oběda. Vhodným zdrojem proteinů jsou například nízko tučné mléčné výrobky či libové maso nebo vejce. Vlákninu najdete v kterémkoliv ovoci či zelenině nebo celozrnném pečivu.

Vyhýbat bychom se měli však několika jídlům, zejména těm, které obsahují velké množství cukru, nasycených tuků, kalorií a sodíku. Z ranního jídelníčku vylučte přeslazené cereálie, které jsou jen pouhou zásobárnou kalorií. Pokud se po snídani cítíte velmi unaveni, pravděpodobně jste snědli příliš mnoho cukru. Ze stejného důvodu se vyhýbejte i ranní konzumaci těstovin. Nedoporučujeme sahat ani po smažených snídani a přehnaném množství kofeinu.

Recepty na zdravé snídaně

Pokud na snídání nemáte příliš času, sáhněte alespoň po nízkotučném jogurtu. Dochuťte si ho ovocem. Případně si udělejte celozrnný toust se sýrem a vychutnejte si ho při sklenici ovocného džusu bez cukru. Dopřejte si čerstvý ovocný salát nebo ovocný koktejl. Stále populárnějšími jsou i ranní smoothies, které si můžete připravit z ovoce či zeleniny.

Nic nezkazíte ani miskou cereálií s mlékem, dávejte si však pozor, abyste nekoupili takové, které obsahují hodně cukru. Pokud máte chuť, uvařte si ovesnou kašu.Vedeli jste, že jedno vejce obsahuje pouze 75 kalorií? Dejte si ho klidně i na snídani. Čas od času si můžete dopřát i sladkou palačinku.

Variací je opravdu nespočet, pokud se vynasnažíme, najdete je mnoho i na internetu, spolu s recepty. Věříme, že pokud člověk chce, dokáže si připravit skvělé zdravé snídaně, které ho nasytí a dodají mu správný start dne. Tak proč nezkusit už zítra?

Kniha receptů na zdravé snídaněPublikováno dne: 06.01.2019
Hodnocení článku:
(92.2%)

Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Kvetoucí čaj v dárkovém balení + video Kvetoucí čaj v dárkovém balení + video

Originální a krásný. I těmito slovy by se dal charakterizovat kvetoucí čaj známý milovníkům tohoto lahodného nápoje. V našem článku si o něm řekneme více.

Recenze Dorithricinu: Lokální antibiotikum na hrdlo i pro děti od 2 let Recenze Dorithricinu: Lokální antibiotikum na hrdlo i pro děti od 2 let

Jeden z nejosvědčenějších produktů na našem trhu obsahuje 3 účinné látky, které účinně léčí bakteriální záněty hrdla i hrtanu. V našem článku se o Dorithricine dozvíte vše podstatné.

Co to je Ghee máslo - výhody, využití, účinky a cena Co to je Ghee máslo - výhody, využití, účinky a cena

Možná jste již slyšeli o potravině zvané propuštěné, resp. propuštěny máslo. Nazývá se také ghee máslo a jde o upravenou verzi běžného másla z kravského mléka. Poradíme vám, jak si...